אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

ההחלטה שכל בעל נחלה בישראל חיכה לה

לאחר מאבקים מול רשות מקרקעי ישראל, החלטה שאושרה לאחרונה תאפשר לבעלי נחלות במושבים להפוך להיות חוכרים לדורות. מנכ"ל "נחלת אבות": "מושבניקים יכולים כעת להרוויח לא מעט"


עידן חדש עבור בעלי הנחלות בישראל, המרכיבים קהילה שמוערכת בכ-33,000 בעלי נחלות ועוד כ-20,000 בנים ממשיכים. לאחר ציפייה ארוכה אושרה ברשות מקרקעי ישראל החלטה 1464 אשר בעזרתה יכולים כעת בעלי נחלות להיפרד מהגוף הבירוקרטי, בדרך להפוך לחוכרים לדורות, ובהמשך, ייתכן שאף לבעלים בטאבו.

"הזמנים משתנים"

כידוע, הנחלות במושבים נתפסו במשך עשרות שנים כביטוי לאומי ליכולתה של המדינה לשלוט על קרקעות ביישובים כפריים תוך שמירה על ייעודן כשטחים חקלאיים ומשפחתיים. בחלק מהמקומות כתפיסת הביטחון ההיסטורית של המדינה בתחילת דרכה. מטרה זו הוגשמה בדרכים שונות ולא אחת גם על ידי הגבלות נוקשות כגון אי מתן אפשרות לפצל נחלות (תוך מימוש מלוא הזכויות בנחלה), חובה לקבוע בן ממשיך, דבר שהוביל משפחות רבות לבתי משפט, הגבלות על שימושים במבנים ועוד.

"הזמנים משתנים", מסביר זיו סלומון, מנכ"ל חברת נחלת אבות המסייעת לבעלי נחלות במושבים ליישם ולמקסם החלטות של מועצת מקרקעי ישראל, "רבות מהנחלות אינן משמשות כיום לחקלאות, לא את ברי הרשות וכמובן שלא את יורשיהם בני הדור השני והשלישי. במצב נתון זה, נדמה שלמועצת מקרקעי ישראל לא הייתה ברירה אלא לחשב מסלול מחדש".

ואכן, רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) מבקשת להתאים את ההסדרים המשפטיים על הקרקעות במושבים למציאות, ואחת הדוגמאות הבולטות לכך היא החלטה 1464. החלטה שקבעה שורה של "מהפכות" בנוף המושבים בישראל. הנה כמה מהעקרונות המרכזיים של ההחלטה שכל מושבניק  חייב להכיר.

בדרך להפוך לחוכרים לדורות. נחלה בגליל (צילום: "נחלת אבות")


"כבר בהתחלה חשוב להדגיש כי הכניסה והיישום של החלטה 1464 לא עומדים לבדם", מסביר סלומון, "אין בזה הרבה אם לא נכנסים להליכים מקבילים, חופפים או הליכי המשך. כלומר, יש תנאים מצטברים ליישום ההחלטה כאשר לפי רמ"י ובהתאם למבצעים הקיימים, בעל נחלה שרוצה להתנתק חייב בראש ובראשונה להסדיר את כל השימושים הלא חוקיים והחריגות. המקל והגזר במלוא מובן המילה".

חכירה לדירות במקום הסכם בר רשות

בשורה חשובה היוצאת מתוך החלטה 1464 היא היכולת של בעלי הנחלות להפוך לחוכרים לדירות (בעלי בית) במקום ההסכמים הקיימים כיום שמגדירים אותם כ"ברי רשות" בלבד. נקבע כי בעלי נחלות יהיו רשאים לעגן את זכויותיהם הקנייניות בחלקת המגורים בנחלה (חלקה א') ולחתום על הסכם חכירה לדירות ישירות מול רמ"י.

מדובר במהלך שיש לו משמעויות רבות כגון ביטול הדרישה לקיומו של רצף בין דורי, יכולת לבנות בנייה למגורים (במסגרת מגבלות התב"ע, כמובן), אפשרות להשכיר מבנים למגורים, יכולת לפצל מגרשים מהנחלה, כולל רישומם על בני משפחה שונים, יכולת למכור מגרשים מפוצלים לצד שלישי, אפשרות לבנות בנחלה בית שלישי ואפילו בית רביעי ועוד.

מהם התנאים שיש להכיר?

כמו כל החלטה קריטית המתקבלת במועצת מקרקעי ישראל, גם החלטה 1464 קובעת תנאים מצטברים אשר מחייבים את בעל הנחלה שמעוניין להיכנס בשעריה, ואלו הם:

• הסדרת חובות עבר.
• הסדרת שימוש חורגים ובנייה ללא היתר בנחלה.
• הגשת תוכנית לטובת רישום חלקת המגורים בטאבו (לשכת רשום המקרקעין) בתור יחידת רישום נפרדת או הצגתה של הזמנת ביצוע תצ"ר כללית למושב או פרטנית לחוכר.
• חתימה של האגודה בדבר עמידתה בדרישות תמ"א 35 מבחינת מספר יחידות הדיור לפי המועד הקובע (1.12.2015).
• קיומה של הזמנת תצ"ר במושב.

"הזמנים משתנים". זיו סולומון (צילום: יח"צ)


מדוע זה טוב לנו?

"מושבניקים שיבחרו ללכת בנתיב שהתוותה להם החלטה 1464 יכולים להרוויח לא מעט מהנחלה המהוונת", אומר סלומון, "ראשית, היות שהחוזה הרלבנטי הופך להיות חכירה לדורות ולא הסכם משבצת, שוויה הכלכלי של הנחלה גדל משמעותית. כפועל יוצא מכך בעל הנחלה הוא בעל בית ויכול לנהוג בנחלה כמנהג בעלים כמו בעיר. קרי, לבנות, לפצל וכיו"ב, והכל במסגרת תב"ע. בפועל הוא רשאי לבצע בנחלתו פעולות רבות ללא כל תלות ברשות מקרקעי ישראל כמו פיצול מגרשים מהנחלה, העברתם לאחד הילדים, בנייה למגורים בנחלה ככל שמתיר התב"ע, השכרת בתים בנחלה לצד שלישי, נטילת משכנתה בכפוף לשעבוד הבית אשר בנוי על חלקת המגורים ואז ערך הנחלה המהוונת מאפשר את עליית ערכה, בניית בית שלישי צמוד דופן ואפילו בית רביעי ללא חובה בהוכחת רצף בן דורי ועוד".

"העיקרון הוא שאין תמורה ללא תרומה והסדרת השימושים החורגים היא המכשול שרבים מבעלי הנחלות במושבים חוששים מפניו, ובצדק", ממשיך סלומון, "מדובר לעתים בחריגות ושימושים בלתי חוקיים שבוצעו במשך עשרות שנים והביטוי 'קופת שרצים' הוא אנדרסטייטמנט. כחברה שהוקמה על ידי בני המושבים ואשר שואפת להביא את 50,000 בתי האב ב-410 מושבי העובדים בישראל למציאות של ימינו, הקמנו בחברת נחלת אבות מערך מיוחד ליישום וכניסה להחלטות רמ"י. אנו מפעילים לשם כך צוות רחב היקף של אדריכלים, שמאים, מודדים, קונסטרוקטורים, קבלנים, יועצים וכמובן מנהלי שירות ומנהלי תיקי לקוחות".

"הנחלה היא הרבה יותר מנכס נדל"ן או עסק"

סלומון מדגיש כי בתור חברה המספקת שירותים למושבניקים, היה לנחלת אבות חשוב להטמיע תהליכי עבודה שמבינים את האתגרים הרובצים לפתחו של בעל הנחלה. גם האתגרים התכנוניים והכלכליים אך גם האתגרים האישיים והרגשיים.

"מושבניק שרוצה להסדיר חריגות ולהיכנס להחלטה 1464 מתמודד עם מצוקה של ממש", הוא מסביר, "הוא איננו בקיא בכל הפרטים, חושש מחשיפת קלפים מול הגורמים הלא נכונים, וכלל לא יודע איך מתנהלים נכון בעיר הגדולה ובמעליות המובילות למשרדים שאמורים לסייע לו. לכן, בנחלת אבות אנו מקפידים לבצע את כל התהליך מול המושבניק בנחלתו. הפגישות נערכות בנחלה ואנו פורסים בפני הלקוח את כל האפשרויות העומדות לפתחו. כמובן שבמסגרת החוק אך עם חשיבה יצירתית וכלים ייחודיים. נחלת אבות היא החברה היחידה כיום בישראל שמלווה בעלי נחלות תוך שהיא מספקת להם את כל השירותים המקצועיים תחת קורת גג אחת. ניהול התהליך במסגרת מסודרת מאפשר לייצר סינרגיה בין כל בעלי המקצוע אשר תפקידיהם שלובים זה בזה".

"כמי שמגיע מלב ליבה של ההתיישבות הכפרית, ובן מושב בעצמי, ברור לי שהנחלה היא הרבה יותר מנכס נדל"ן או עסק. מארג הזיכרונות מהמקום הוא אדיר. כאן חגגנו את סיום קורס הטיס של ארז, פה ליד עץ התות ציינו את יום ההולדת ה-70 של סבא, הלול הזה הוא שאפשר לרונית להשלים לימודי משפטים במכללה למינהל ואיך אפשר לשכוח איך רצנו למקלט בהפצצות במלחמת המפרץ או בצוק איתן. בקיצור, משק חקלאי הוא מפעל משפחתי ובנחלת אבות אנו עושים הכל בכדי לסייע למושבניקים לשמור עליו ועל אופיו. זאת, תוך מקסום התנאים וההזדמנויות המקופלים בהחלטות רמ"י, ובמקרה שלנו כרגע בהחלטה 1464".

מעוניינים לקבל ייעוץ בנושא? לחצו > 

כתבות נוספות בנושא:

כך תבנו בית בלי לפרק זוגיות

מערכת יחסים של אחד מתוך 8 זוגות לא תשרוד תהליך בניית בית. הנה הדרכים להימנע מכך ולהישאר מאושרים

הכי רחוק מסלוגן - בתי אמנה בונה את הכפר

בבדיקה", סדרת כתבות חדשה תבדוק עבורכם מגוון פרויקטים הפונים לקהלים שונים. הפעם על מוקד, "בתי אמנה" המתגאה בהקמת שכונות בכל הארץ, ובעיקר במרחב הכפרי

של מי הקרקע הזו בכלל?

בונים בית במרחב הכפרי? האם אתם עומדים להיות הבעלים של הקרקע או אולי רק "שוכרים" מהמדינה?