אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

ד"ש מקרמבו: הקיבוץ ממבצע סבתא מזמין אתכם להיקלט

בקיבוץ כיסופים מזמינים משפחות מכל הארץ עם היצע מצוין – חברות מלאה ובניית בית בעלות נמוכה. דיברנו עם שלוש משפחות שהחליטו לרדת דרומה, ושמענו מהן מדוע הקיבוץ של "מבצע סבתא" כה פופולארי בעיניהן


קיבוץ כיסופים, הממוקם במערב הנגב עלה על הקרקע לפני יותר מ-60 שנה והוקם על ידי התנועה הקיבוצית. מדובר באחד הקיבוצים המפורסמים בישראל, בין השאר בזכות יליד המקום, הבמאי דרור שאול, שביים בשנת 99' את הסרט הקאלט "מבצע סבתא" אשר בו הוא שילב בצורה הומוריסטית את זיכרונות ילדותו מהקיבוץ.

בשנים האחרונות, עוברת על הקיבוץ המיוחד הזה מהפכה דמוגרפית אשר במסגרתה נקלטות בו משפחות צעירות מכל הארץ. מגמה זו מסמלת שחר של יום חדש בכיסופים. המשפחות שמגיעות לקיבוץ מפריחות רוח חיים צעירה ביישוב, ומזריקות אנרגיה תוססת לקהילה האיכותית אשר מתגוררת כאן זה מכבר. מעבר לנתוני הפתיחה הנהדרים של כיסופים כיישוב קולט ומזמין, סוד קסמה של הצמיחה הדמוגרפית בקיבוץ טמון רבות באוכלוסיית הקיבוץ או במילים אחרות - הקהילה המאוחדת.

על מנת להבין מעט יותר כיצד כיסופים מצליח להיות מוקד משיכה לצעירים, ישבנו לשיחה קצרה עם שלוש משפחות אשר נקלטו בקיבוץ ועומדות לבנות בו את ביתן.

קיבוץ שהפך להשראה. הקיבוץ כיום (צילום: קיבוץ כיסופים)


"עברנו בעקבות התעסוקה, החלטנו בזכות החינוך"


"ההחלטה לעבור מטבריה לדרום התקבלה אצלנו בעקבות העסק של בעלי אשר עובד בתחום המצלמות והאבטחה. העסק צבר תאוצה באזור הדרום והצדיק את העתקת מקום המגורים", אומרת מלי מרקוביץ' אשר עברה לכיסופים לפני כחצי שנה ביחד עם בעלה, חנן, ושני ילדיהם. "אולם, כמו שקורה פעמים רבות בחיים, העבודה הייתה רק טריגר", היא מציינת, "השיקול המרכזי שהוביל אותנו עד לכיסופים היה החינוך לילדים".

חנן מצטרף לדברים, "החינוך בהתיישבות הכפרית בדרום, במועצה האזורית אשכול בכלל ובכיסופים בפרט, הוא ערך שנמצא פשוט מעל הכל. ראשית, הילדים נהנים ממערכת חינוך פורמאלית משומנת היטב שבה ערכים כמו מצוינות ואהבת הארץ טמונים עמוק ב-DNA של התפיסה הפדגוגית. כמו כן, מסגרות חוץ פורמאליות עשירות מלוות את הילדים לאחר שעות הלימודים עם אין ספור פעילויות וחוגים נפלאים".

בני הזוג מרקוביץ' מציינים לטובה גם את הקהילה הצעירה אשר מתפתחת ביישוב בזכות מהפכת הקליטה שעוברת על כיסופים. "במקביל אלינו, נקלטו בכיסופים עוד משפחות צעירות ומדובר בדחיפה אדירה לקיבוץ המקסים הזה", אומרת מלי, "ניתן לראות את זה בכל היבט והיבט. למשל, לכבוד הילדים החדשים בכיסופים, גן הילדים שישב סגור במשך כמעט 20 שנה יפתח את שעריו. עבורי כהורה, זוהי הזדמנות נהדרת לאפשר לילדיי לקחת חלק בקהילה צומחת ומתפתחת".

"השיקול המרכזי היה החינוך", מלי מרקוביץ וילדיה (צילום: מתוך אלבום משפחתי)

בית על חצי דונם וקרקע בחינם

פרויקט הקליטה בכיסופים מציע למשפחות צעירות להצטרף לקיבוץ כחברים מלאים אשר יוכלו להשפיע, להוביל ולהיות חלק מנכסי הקיבוץ. בנוסף, מציע הקיבוץ מחירי דיור אטרקטיביים הכוללים רכישת דגמים צמודי קרקע על מגרשי 500 מ"ר אותם עתיד לבנות הקיבוץ בשיתוף עם יזם נדל"ן מוכר. וכאמור היות והמדינה מעוניינת לעודד את הקליטה וחיזוק מרחב הנגב המערבי, הקרקע בקיבוץ משווקת למעשה בחינם.

מחירים אטרקטיביים למשפחות צעירות. כנס הקליטה האחרון שנערך בקיבוץ (צילום: קיבוץ כיסופים)

"קליטת חברים מלאים היא אופציה נפלאה עבור מי שמעוניין לגור בקהילה קיבוצית מתחדשת", מסביר איתן לבן, שעבר לכיסופים לפני כשלושה חודשים, "הקיבוץ מאפשר לי לדאוג לפרנסת המשפחה ובמקביל ליהנות מכל סל השירותים של הקיבוץ לרבות שימוש במתקני הספורט והפנאי, בריכת השחייה, שותפות בקרן העזרה ההדדית, קבלת שירותים מוניציפאליים ועוד".

לא כל המשתכנים החדשים בקיבוץ הגיעו למערב הנגב מהצד השני של המדינה. לדוגמה, משפחת ראובני עברה מרחק של 3 ק"מ בלבד מהקיבוץ השכן, עין השלושה. בני הזוג ראובני, איריס ואורי, בטוחים ללא ספק שאין שום מקום אחר בארץ שבו הם יהיו מאושרים יותר. הדברים נכונים כמובן גם לגבי הילדים לבית ראובני – יונתן, תומר ואסף הקטן.

"כיסופים זה לא רק קיבוץ נפלא עם תנופה אדירה של משפחות צעירות", אומרת איריס, "זהו יישוב שבו חיי הקהילה הם חלק מהותי מהשגרה של כולם. האפשרות להיקלט כאן כחברים פתחה בפנינו דלת כניסה לקהילה ססגונית ואיכותית שמשלבת ישן עם חדש". אורי מוסיף כי "בניגוד לקיבוצים אחרים שבהם קיימים הבדלים מהותיים, גיאוגרפיים ותרבותיים, בין שכונת ההרחבה ליישוב הוותיק, בכיסופים המצב שונה בתכלית". לדבריו, "הקהילה הוותיקה של היישוב מסבירת פנים ומעוניינת לחלוק את עולמה הערכי והתרבותי עם המשתכנים החדשים. למשל, כאשר החלה להתגבש תמונת הנקלטים בקיבוץ, נערך מפגש מקסים בין כל התושבים. במהלכו, אנשי הקיבוץ הוותיקים סיפרו על כיסופים ותולדותיו לאורך השנים, והתושבים החדשים סיפרו מצדם על משפחתם ועל השיקולים שהובילו אולם למערב הנגב".

"החברים פתחו בפנינו את הדלת", משפחת מרקוביץ (צילום: מתוך אלבום משפחתי)

רוצים לדעת יותר על אפשרויות הקליטה והמגורים בכיסופים? לחצו > 

כתבות נוספות בנושא:

כך תבנו בית בלי לפרק זוגיות

מערכת יחסים של אחד מתוך 8 זוגות לא תשרוד תהליך בניית בית. הנה הדרכים להימנע מכך ולהישאר מאושרים

עם הרגליים על הקרקע - בחירת מגרש ביישוב כפרי

חושבים על מגרש בכפר? המומחים שלנו מגישים לכם מדריך מקוצר לבחירת מגרש ביישוב כפרי

מוכרים בית? זה התהליך שיעזור לכם למכור בסכום שאתם רוצים

טרנד חדש מתיימר לשדרג את תהליך מכירת הבית: "השקעה של אלפי שקלים בודדים יתורגמו לעשרות אחוזים"