אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

שנתיים אחרי - קיבוצי הדרום לא מסתכלים לאחור

במלאות שנתיים למבצע צוק איתן, חזרנו לבדוק מה השתנה מאז ביישובים שהוזכרו ברדיו מדי שעה כמעט. התשובה היא מאות תושבים חדשים, מערכות חינוך משודרגות, ביקוש שכמעט עולה על ההיצע ובעיקר שקט 
בחודש הבא ימלאו שנתיים ל"צוק איתן", המערכה הארוכה ביותר מאז מלחמת העצמאות. שנתיים לא פשוטות כלל אם תשאלו את רוב התושבים. שנתיים של זיכרונות לקיץ המטורף ההוא, להסתגרות בבתים, לסיפורים קורעי לב כמו של דניאל טרגרמן בן ה 4, זאביק עציון, שחר מלמד ועוד. אבל שנתיים אחרי, גם נראה שיישובי עוטף עזה מרימים את הראש. אלפי רקטות ופצצות מרגמה לא הצליחו לשבור את הרוח של ההתיישבות הכפרית בדרום ואולי בעצם להפך. דווקא מהמקום הקשה נולדה ביישובי עוטף עזה אחת הפריחות הגדולות מבחינת צמיחה דמוגרפית. וזה בדיוק מה שרצינו לספר לכם כשירדנו דרומה לביקור.

קיבוץ נירים – 11 משפחות חדשות

"המלחמה האחרונה הייתה מאד קשה לקיבוץ", אומרת לנו אלמוג חולות, רכזת הקליטה בקיבוץ נירים, "צוק איתן זה טראומה שלא נשכח. שוב היינו צריכים לבדוק עם עצמנו האם זה הבית, האם זה המקום שבו אנחנו רוצים לנטוע שורשים. לשמחתי ראינו שהקהילה שלנו מגובשת, שהצלחנו להתגבר על האירועים הביטחוניים ואפילו להתחזק מהם".

אלמוג מספרת על אין ספור מפגשים קהילתיים וחברתיים שהתקיימו בנירים בתקופה שלאחר המבצע. מעגלי שיח, עבודות קבוצתיות, עזרה הדדית, תמיכה וייעוץ. "היה חשוב לנו בעיקר להסתכל לעתיד. כל הזמן דיברנו על איך הקיבוץ צריך לפעול מכאן והלאה. איפה נוכל לשפר ואיך נוכל לקדם את הקליטה. למזלנו גילינו שוב שנירים הוא קיבוץ חזק עם קהילה איכותית. לא רק שלא עצרנו את תוכניות הקליטה אלא ממש הגברנו את הקצב". אלמוג מספרת כי 11 משפחות חדשות נקלטו לחברות בקיבוץ נירים כבר בחצי השנה שלאחר צוק איתן.

לדבריה, העוצמה של נירים נובעת מכך שהקהילה בקיבוץ היא מצד אחד מגובשת ומצד שני פתוחה לקבל חברים חדשים, והיא נותנת את עצמה כדוגמה. היא עברה לנירים בשנת 2010 לאחר שהתחתנה עם בן הקיבוץ. לפני כשנה וחצי המשפחה החליטה להתקבל לחברות ולמרות היותם "חדשים" אלמוג היא מהדמויות הבולטות בקהילה. "דנדשית כמוני מכהנת כנציגת הציבור במזכירות ואחראית על נושא הקליטה", היא מתגאה, "ואני לא היחידה. מזכירת הקיבוץ שמחזיקה באחד התפקידים הכי מרכזיים היא חברה חדשה בנירים בדיוק כמוני".
 
בטוחים בעתיד. קיבוץ נירים השבוע ( צילום: יח"צ)


בעוד אנחנו הולכים בשבילי הקיבוץ אנו פוגשים את עמית לוי, קצין משטרה שביחד עם אשתו מירב החליטו לפני כחודשיים לעבור לקיבוץ נירים עם ארבעת ילדיהם. "איך אפשר שלא להתאהב באזור הזה?", הוא שואל אותנו מיד, "הנופים, השטחים הפתוחים, החינוך, הקהילה. מבחינתי נירים זה המקום המושלם לתקוע בו יתד בקרקע. במסגרת העבודה שלי במשטרה בגזרה נחשפתי לקהילה המיוחדת של יישובי עוטף עזה והאנשים כאן הם מקבץ נדיר של מלח הארץ".

קיבוץ כיסופים - גני הילדים שוב מלאים

אנחנו נפרדים מנירים וממשיכים ליעד הבא שלנו, קיבוץ כיסופים. את פנינו מקבלת נורית בורד, רכזת הקליטה הוותיקה. "לא רק שקלטנו חברים רבים בשנתיים האחרונות, אנחנו עוד ממשיכים לקלוט", מתגאה נורית, "ממש בקרוב אנחנו עומדים לפרסם לשיווק פרויקט נוסף של 22 יחידות דיור והכל כאן פתוח ובטוח".

לדבריה, אחת העדויות החזקות לגבי עוצמתה של הצמיחה בכיסופים היא נושא החינוך. "כמו קיבוצים רבים בישראל גם כיסופים סבל במשך שנים מעזיבה של משפחות צעירות. בני הדור השני עברו צפונה וכמות הילדים בקיבוץ קטנה. עד כדי כך שנאלצנו לסגור את מסגרות החינוך לגיל הרך. עכשיו הכל היסטוריה ומאז שנת 2010 יש לנו מספיק ילדים שנהנים ממערכת חינוך משגשגת בקיבוץ. גני ילדים וצהרונים מגיל 4 חודשים עד כיתה א'. כשהולכים בכיסופים שוב שומעים בכל פינה צחוק של ילדים".


 פרויקט בנייה חדש בקרוב. קיבוץ כיסופים (צילום: יח"צ)


"העוז של נחל עוז"


אנחנו מסיימים את הסיור בכיסופים וממשיכים לקיבוץ נחל עוז. הקיבוץ שספג מהלומה קשה בצוק איתן, במיוחד עם מותו של דניאל טרגרמן  הקטן אותו הזכרנו בתחילת הכתבה. "המכה שחטפנו עדיין מהדהדת בכולנו", אומרת לנו אושרית סבאג, רכזת הקליטה, "אבל אנחנו חייבים להמשיך קדימה. הניצחון של נחל עוז הוא 20 חברים חדשים שנקלטים בקיבוץ בימים אלה, והגדלת הקהילה שלנו לכ-150 חברים. זו מבחינתי האמירה הכי חשובה. אם תרצו, העוז של נחל עוז".

סבאג לא מתרגשת מפרסומים שליליים בתקשורת או מחששות שבוודאי עולים בקרב משפחות שלא רוצות לעבור בגלל המצב הביטחוני. "אנחנו מחשיבים את החיים שלנו לרגועים מאד, הרבה יותר מפתח תקווה או תל אביב", היא פוסקת בביטחון, "צריך לזכור שצוק איתן היה מצב קיצוני שהשפיע על כל המדינה. הקליטה בקיבוץ שלנו מעידה על כך שכאן לא מוכנים להישבר ומאמינים שהחיים הם מה שאנחנו בוחרים לעשות איתם".

"יותר רגוע מת"א ופתח תקווה". גן הילדים בנחל עוז (צילום: יח"צ)"מאז צוק איתן צמחנו בכ-1,000 תושבים"


את הסיור אנחנו מסיימים אצל אדם שסיפורו האישי יכול לשמש כתסריט לסרט, גדי ירקוני. ירקוני, שהתמקם לאחרונה במשרד ראש המועצה. היה רכז המשק של קיבוץ נירים בזמן צוק איתן. הוא איבד את שתי רגליו רגע לפני הפסקת האש. חצי שנה בלבד לאחר מכן הפך את קידום יישובי הדרום למשימת חייו ונבחר לראשות המועצה.

"בסופו של דבר המספרים מדברים בעד עצמם", אומר ירקוני, "מאז צוק איתן המועצה האזורית אשכול צמחה בכ-1,000 תושבים". אלו נתונים שמתכתבים עם המאמצים הרבים שהושקעו על ידי המועצה בעידוד וחיזוק הקהילות ביישובים. "המועצה האזורית עוזרת, תומכת ומקדמת את נושא התב"עות, המגרשים והתשתיות. אנחנו מלווים את היישובים ורואים בזה חשיבות עליונה", הוא אומר, "אנחנו נמצאים בקשר רציף עם משרדי ממשלה, משפרים את ההטבות לתושבים ודואגים לנקלטים. בכל יישוב במועצה האזורית אשכול תראה מתיישבים חדשים ומשפחות צעירות".

הביטוי מה שלא הורג מחשל מעולם לא היה נכון יותר. ראש המועצה גדי ירקוני (צילום: שי שמואלי)

ומה לגבי משפחות שחוששות מהמצב הביטחוני? לירקוני תשובה טובה ומנצחת בשליפה מהירה. "אין עוד אזור בישראל שהוא יותר מוגן ומאובטח מיישובי עוטף עזה", הוא אומר, "תחושת הביטחון האישי ביישובי אשכול היא גבוהה ותשאל את כל התושבים. בדיוק עכשיו חזרתי מסיור במקסיקו ואני אומר לך בוודאות שפה אני מרגיש הרבה יותר בטוח".


*לרשימת הקיבוצים באזור הקולטים משפחות חדשות >

כתבות נוספות בנושא:

קרקעות חקלאיות למכירה - כל מה שאתם צריכים לדעת

רכישת קרקע חקלאית הופכת לאט לאט לתופעה לוהטת בשוק הנדל"ן. אז מה באמת חשוב לדעת לפני הרכישה?

מתכוננים לוועדת קבלה – 5 טיפים לגזור ולשמור

עוברים לכפר? כנראה תאלצו לעמוד בפני ועדת קבלה. אז מה לומר, מה לא ולמה מאוד חשוב לארגן בייביסיטר?

"מצאנו כאן את השקט והשלווה שחיפשנו"

קיבוץ לוטן, 30 דק' מאילת, קולט משפחות המבקשות להחליף אווירה ולשמור על הקריירות: "קצב החיים פה אחר"