אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

Airbnb גרסת הקיבוץ

קבוצת פייסבוק לחילופי דירות בקיבוצים בישראל מרעידה את הרשת: "גם עירונים או בני קיבוצים לשעבר מוזמנים להצטרף וליהנות מנופש קיבוצי בגרסת המציאות"


כל מי שגדל בקיבוץ עד סוף שנות ה-80 ודאי זוכר היטב את חילופי הדירות והקייטנות המשותפות בכל קיץ. הקיבוצים ברחבי הארץ היו מחוברים באופן הדוק, והתקשרויות הדדיות היו עניין של מה בכך. עם בוא יולי-אוגוסט, ולעתים גם בתקופות החגים, קיבוצים היו מבצעים החלפות בין תושבים על בסיס דירות פנויות. כל חבר היה רשאי להירשם ברשימה, ולמצוא לעצמו מקום לחגוג בו את החופש עם המשפחה והילדים. על הדרך, להכיר קיבוצניקים אחרים ולייצר קשרים וחברויות.

עם השנים התופעה קצת הלכה ונעלמה. אמנם יש עדיין קיבוצים שעושים את שיתופי הפעולה ביניהם, אך במרבית הקיבוצים המגמה דעכה. כעת בתנועה הקיבוצית, המתעוררת לחיים מחודשים בעשור האחרון, יש מי שמבקש להחזיר עטרה ליושנה. בתנועה החליטו לשחזר את ההצלחה מהשנה שעברה עם הקמת קבוצת פייסבוק המאפשרת חילופי דירות בקיבוצים. או כמו שהכותרת אומרת - Airbnb גרסת הקיבוץ.


מחזירים עטרה ליושנה (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק "חופשה בהחלפה - חילופי דירות בין קיבוצניקים")


מי פנוי במשגב עם?

בקבוצת הפייסבוק, הפועלת תחת הכותרת "חופשה בהחלפה – חילופי דירות בין קיבוצניקים (אבל לא רק)", חברים ותושבי קיבוצים (אבל לא רק כאמור) יכולים לפרסם את ביתם ולבצע החלפה עם אחרים בקהילה. הקבוצה מונה כבר עכשיו כ-1,200 משפחות מכל פינה על המפה ומאז יוני 2017 הצטרפו אליה כ-200 חברים חדשים. המיזם, שמטרתו המרכזית (והיחידה, לדברי גורמים בתנועה) היא לייצר פלטפורמה לחיבור בין משפחות לחילופי דירות, יכול לקפל בחובו שלל יתרונות נוספים.

"למרות שזו לא המטרה העיקרית שלנו, אין ספק שקבוצת 'חופשה בהחלפה' היא הזדמנות מצוינת להרחיב את ההיכרות בין הקיבוצניקים, תוך מתן אפשרות לחברי קיבוץ לגור ביישובים אחרים ולהתחבר לקהילות מקבילות", אומר דובר התנועה הקיבוצית, יאיר פז, "שנית, וחשוב לא פחות, הקבוצה פתוחה לא רק לקיבוצניקים בלבד כפי שמעיד עליה שמה. גם עירונים או בני קיבוצים לשעבר מוזמנים להצטרף וליהנות מנופש קיבוצי בגרסת המציאות".

"הזדמנות מצוינת להרחיב את ההיכרות בין הקיבוצניקים", קיבוץ כיסופים (צילום: נורית בורד)


עוד במדור: הדרך הטובה כיום לרכישת בית בכפר >

להתרשם מהקהילות, לראות את השכונות החדשות

הקיבוצים בישראל עוברים בימינו מהפכה דמוגרפית של ממש. משפחות מכל רחבי הארץ מחפשות (ומוצאות) בקיבוץ את הבית הישראלי שתמיד חלמו עליו. על כן, קבוצת הפייסבוק "חופשה בהחלפה" עשויה לשמש גם ליום שאחרי.

למשל, משפחה תל אביבית ששוקלת לעבור לצפון הארץ ורוצה לחפש קיבוץ מתאים למידותיה, יכולה להתנסות במגורים למספר ימים בקיבוץ ספציפי או בקיבוצים שכנים. גם אם אין לאותה משפחה קיבוץ מסוים "על הכוונת", אך ההורים (והילדים) רוצים לקבל טעימה מהדבר האמיתי, חופשה בבית בקיבוץ היא דרך מצוינת להתחיל את התהליך ולהסיר את הספקות. במהלך החופשה המשפחה תוכל להכיר את היישוב, את האזור וחשוב מכך – את האנשים. בקיבוצים בהם הוקמו שכונות חדשות לקליטה, ניתן להתרשם כבר עכשיו מההתעוררות והתסיסה הקהילתית.

להצטרפות לקבוצה בפייסבוק לחצו כאן > 

כתבות נוספות בנושא:

שני שלבים שאסור לוותר בבניית הבית

בונים בית פרטי? אם תבצעו היערכות מקדימה ותיעזרו במנהל מקצועי, כנראה תממשו את החלום על הבית המושלם

חדש על המדף הכפרי: שכונה בהזמנה

האם שירות מהפכני המציע שירותי בנייה וקהילה במקום אחד עומד לשנות את חוקי המשחק? "חסכון בזמן ובכסף"

אפקט הקליטה - מערכות החינוך שנפתחו מחדש

מאות המשפחות שנקלטו השנה ביישובי הפריפריה יצרו גל פתיחות מחודש של גנים ובתי ספר, בשני קצוות הארץ