אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

הסבא בנה חומה ומגדל, הנכד מוביל התחדשות קיבוצים

80 שנים אחרי שסבו הקים את קיבוץ נגבה כיישוב חומה ומגדל, הנכד נמרוד נבר מוביל פרויקטים של מאות יחידות דיור בקיבוצים ובמושבים. על שלושה דורות של בוני מדינה, בכתבה שלפניכם80 שנים עברו מאז שקיבוץ נגבה עלה על הקרקע כיישוב חומה ומגדל באישון ליל. שלושה דורות ונראה שהשורשים שניטעו בנגב ביולי 1939 הניבו פירות משובחים של קשר חזק לאדמה ויישוב הארץ. נמרוד רבר, הנכד שגדל על סיפורי המייסדים ונולד בנגבה כמה עשרות שנים מאוחר יותר, גאה להמשיך את המסורת של צמיחה, בנייה והתחדשות ברחבי המרחב הכפרי.

רבר ושותפו, גיל עסיס ממושב ברכיה, הם מהדמויות הבולטות בעולם הצמיחה במרחב הכפרי. הם עומדים יחד בראש חברת "קורום הנדסה וניהול" העוסקת בייזום, ניהול, תכנון והובלת תהליכי קליטה ובנייה ביישובים כפריים. מומחיותה של החברה נוגעת להובלת תהליכי בנייה קהילתית-כפרית בקיבוצים, מושבים וקבוצות רכישה – החל משלבי החזון וגיבוש המטרות ועד שלבי הבנייה, האכלוס והבדק. קורום נמצאת בשטח כבר כ-10 שנים ומאחוריה כ-250 יחידות דיור מהגליל ועד הנגב.

אנשי ההתיישבות בלבד

"הייחוד שלנו הוא שאנחנו מדברים את שפת ההתיישבות ברמת שפת אם", אומר רבר בפתיחת שיחתנו, "לא רק ששנינו בני קיבוצים ומושבים, אלא שכל אנשי הצוות שלנו, ללא יוצא מהכלל, נמנים על אנשי ההתיישבות".

הוא מדגיש כי חלק ניכר מעובדי החברה צברו ניסיון עשיר וחיוני בניהול תהליכי צמיחה ביישוביהם. "מהרגע הראשון שהמשפחה פוגשת אותנו אנו מקיפים אותה באנשים מקצועיים שאמונים על מתן פתרונות ומענים למכלול הצרכים שעולים על ידה לרבות ביטויים נוספים כמו חששות, תקוות, ציפיות וכל מה שקשור במושג בית בכפר".

"שפת ההתיישבות ברמת שפת אם". נמרוד רבר (צילום: יח"צ אופיר שפיגל)


לא בלדה לעוזב קיבוץ

רבר יודע על מה הוא מדבר ממקור ראשון. לפני כ-15 שנה הוא עזב את קיבוץ נגבה ובמשך כעשר שנים פעל והתפתח מחוץ לתנועה הקיבוצית. "גרתי בעיר ועבדתי בתחום הקהילה, ניהול פרויקטים וענף הבנייה", הוא מספר, "זה לקח לי עשר שנים להבין שעליי לחזור הביתה. גם בשביל אשתי ובשבילי אבל בעיקר בשביל שהילדים ייהנו מאותה הסביבה החינוכית שבה גדלתי".

בסוף שנת 2009 הוא חזר לקיבוץ, הפעם לשדה יואב במסגרת פרויקט ניהול וביצוע של החברה החדשה "קורום הנדסה". "מאז אני כאן", הוא אומר, "שמח על כל רגע ומביט באושר על המשפחה שלי שממשיכה את השליחות הציונית הקיבוצית עוד מעט כבר 100 שנה".

מדינה בתוך מדינה

הצלחתה של "קורום הנדסה" מבוססת על תובנות רבות והיכרות מעמיקה עם האתגרים המאפיינים את הבנייה והצמיחה בקיבוצים, במושבים וביישובים הקהילתיים. "ניהול פרויקט בקיבוץ או מושב משול להתנהלות של מדינה בתוך מדינה", אומר עסיס, "עולם שלם של מושגים ומנטליות שרק מי שמכיר אותו לעומק יצליח להבין איך זה מתנהל ולפרוץ את הדרך לתוצאות".

מנגד, מסבירים השותפים, יש להכיר בעובדה שלעיתים הקיבוץ עצמו מתקשה לעמוד באתגרים של הקליטה והבניה. הקשיים שנערמים גורמים לעיכובים בפרויקט ואף לתקיעותו המוחלטת. "קיבוצים רבים הגיעו אלינו לקורום לאחר שהם ניסו להתניע את המהלך באופן עצמאי במשך שנים או עם ייעוץ לא מספיק שלם ונתקלו בקשיים", אומר רבר.

"פרויקט במרחב הכפרי משול להתנהלות מדינה במדינה". בניית שכונה בקיבוץ חצור (צילום: יח"צ אופיר שפיגל)


רבר ועסיס הקימו את קורום מתוך הבנה שקיים "כשל שוק" בענף הבנייה בקיבוצים. מצד אחד צעירים רבים היו מעוניינים לשוב לתנועה ומצד שני לא היה ברור איך אפשר לעשות את זה בעולם של הקיבוץ המתחדש. עולם בו קיבוצים כבר אינם מממנים את הבנייה לחבריהם.

"בתחילת הדרך הבעיה המרכזית הייתה המימון לנקלטים שרצו לבנות בית חדש בקיבוץ", אומר עסיס, "בהמשך הבנו שפרויקט בניה בקיבוץ דורש מומחיות עמוקה בכל האלמנטים והשלבים שהופכים חזון ורעיון לשכונה קהילתית בקיבוץ מתחדש. הדבר בא לידי ביטוי באפיונים מיוחדים הנדרשים לניהול הפרויקט. החל משלבי גיבוש התכנון הפיזי-הנדסי, דרך גיבוש הקבוצה האנושית, דרישות התקנים, הרישוי, הרגולציה, המימון ומערכות החוזים המיוחדות, ועד לשלבי הביצוע המורכבים תוך ניהול כלל המערך המקצועי הרחב".

"מודל קורום לתוצאות והצלחה"

את התובנות, הניסיון וערכי הליבה קורום לקחה צעד אחד קדימה ולא הסתפקה בפרויקטים באזורי ביקוש בלבד. "ריכזנו מאמץ אדיר בפיתוח מספר יישובים בעוטף עזה בהם האתגרים לעתים אף גדולים יותר. זוהי ממש ציונות והגשמה של שנות ה-2000" מציין רבר בהתרגשות.

בכדי לספק מענה מקיף פיתחו רבר ועסיס את "מודל קורום" המבוסס על ארבעה צירים מרכזיים: הציר החברתי-קהילתי, הציר הכלכלי-פיננסי, הציר המשפטי-ארגוני והציר הפיסי-הנדסי.

"ניהול פרויקט בניה בקיבוץ על פי מודל קורום מחייב התייחסות אמיתית ומקצועית לכל דרישות הפרויקט ולמעשה מבטיח את הצלחתו. בהקשר זה התוצאות בשטח מדברות", אומר עסיס. "ניקח לדוגמה את הציר החברתי-קהילתי" הוא ממחיש, "בניגוד לפרויקט בנייה בעיר שבו מעורבות הקהילה היא מינורית אם בכלל, בבנייה במרחב הכפרי הקהילה היא חלק בלתי נפרד מהתהליך. המשתכנים שמתקבלים ליישוב לא רק בונים את ביתם במקום אלא משתתפים בפיתוח הקהילה המקומית. חשוב להכיר את אופי הקהילה, מידת הפתיחות שלה, היסודות המשותפים שעומדים בבסיסה וכדומה. הדברים האלה נכונים כמובן לגבי כל הצירים האחרים בשינויים הנדרשים".

וכך, ככל שמדברים יותר עם אנשי קורום, מבינים עד כמה לתחום הבנייה בקיבוצים יש פנים ייחודיות ומיוחדות. עד כמה כניסה לפרויקט שכזה היא אתגר שמחייב ידע רב ועד כמה זהו מהלך משמעותי ואסטרטגי ליישוב.

*רוצים פרטים על הפרויקטים המשווקים של "קורום הנדסה" > הקליקו כאן

כתבות נוספות בנושא:

קרקע חקלאית - טיפים לרכישה

איך בוחרים קרקע חקלאית? למה חשוב לרכוש קרקע חקלאית מבעלות פרטית? למה קרקעות חקלאיות הן כל-כך אטרקטיביות? כל התשובות כאן

ההחלטה שכל מושבניק בעל נחלה חייב להכיר

איך החלטה של רשות מקרקעי ישראל יכולה לשנות סוף סוף את עולמם של 33,000 בעלי נחלות ברחבי הארץ?

"בבדיקה" - החברה שהגדירה מחדש את הקליטה לקיבוץ

לפני עשור החליטו שני קיבוצניקים עם חזון להקים את מי שעתידה להיות חברת הבנייה המובילה במגזר הכפרי