אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

ההקפאה הסתיימה: החטיבה להתיישבות חוזרת לפעילות מלאה

עושה רושם כי שנתיים של הקפאה הגיעו לקיצן, כאשר לפי ההסכם יעמוד תקציבה של החטיבה, המסייעת ליישובים ומועצות כפריות על כ-200 מיליון שקלים בשנה. גורם בחטיבה: "היום אנחנו מברכים על המוגמר"


האם שנתיים של הקפאה הגיעו לקיצן? עושה רושם שכן. לפי הסכם שנחתם בין החטיבה להתיישבות לבין הממשלה, ולאחר שהתקבל האישור מבית המשפט העליון, החטיבה להתיישבות חוזרת לפעילות ולקידום ההתיישבות הכפרית. זאת כאמור, לאחר הקפאה שנמשכה כ-24 חודשים ואשר "תקעה" בדרך לא מעט יישובים ומועצות בפריפריה אשר משוועות לעזרה בנושאי צמיחה ופיתוח.

ההסכם המחודש נחתם בין יושב ראש החטיבה להתיישבות, גאל גרינוולד ונציג הממשלה, השר אורי אריאל, וביחד עם עשרות ראשי מועצות אזוריות אשר התכנסו בתחומי המועצה האזורית שדות נגב. גורמים המעורים בפרטי ההסכם מעריכים כי תקציב הפעילות של החטיבה יעמוד על כ-200 מיליון שקלים בשנה.

זריקת אנרגיה להתיישבות הכפרית. ראשי המועצות והשר אריאל בטקס חתימת ההסכם (צילום: רפי בביאן)


הקפאה והעברה תחת משרד החקלאות

כזכור, לפני כשנתיים, בעקבות חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, הוחלט להקפיא את פעילותה של החטיבה להתיישבות ולבחון את המשך קיומה. זאת חרף התנגדות מובהקת למהלך מצד ראשי רשויות אזוריות בפריפריה וחברי כנסת, בעיקר מהצד הימני של המפה הפוליטית.

הפתרון החל לקרום עור וגידים בסוף 2016 כאשר הממשלה החליטה להסדיר את פעילותה של החטיבה תחת משרד החקלאות. זאת במקביל לקביעת סט כללים והעלאת רמת השקיפות והבקרה אודות התקשרויותיה, פעילויותיה וכפיפותה של החטיבה לדרג המדיני.

"נדבך משמעותי בחיזוק ההתיישבות בנגב, בגליל ובעוטף עזה"

שר החקלאות, אורי אריאל, התייחס להסכם באומרו כי "היום הוא יום חג. החטיבה להתיישבות הוכיחה לאורך שנות קיומה שהיא כאן כדי ליישב את הארץ. עכשיו המשימה שלנו לתת דרייב ולהגדיל את מספר היישובים בנגב, בגליל וביהודה ושומרון". השר אריאל התייחס גם לבחירה במיקום טקס החתימה, "בחרנו לקיים את הטקס במועצה האזורית שדות נגב ליד עוטף עזה, ולא במקרה. היו לנו שנתיים מאתגרות והיום אנחנו מברכים על המוגמר. אנשי החטיבה להתיישבות עובדים בצמוד לאנשי משרד החקלאות כדי לעשות מה שצריך על מנת שהחטיבה תכנס לפעילות בהקדם".

ראש החטיבה להתיישבות, גאל גרינוולד, הצטרף אף הוא למברכים: ״החילוץ של החטיבה להתיישבות הוא הרבה מאוד הודות להתגייסות ראשי המועצות", אמר גרינוולד, "אנחנו שמחים על חידוש הפעילות על מנת שהחטיבה תוכל להמשיך את תפקידה. אני מבקש להודות לשותפים לדרך - שרים, ראשי המועצות, הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית, חברי כנסת מכל גווני הקשת הפוליטית וכן כל מי שהמילה התיישבות היא חלק מזהותו ושתמך במעלה הדרך. התיישבות זה מה שהחטיבה יודעת לעשות וזה מה שהיא תמשיך לעשות". ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, הוסיף כי ״אני שמח שזכינו להיות שותפים פעילים במאבק להחזרתה של החטיבה להתיישבות לפעילות. החטיבה להתיישבות היא נדבך משמעותי בחיזוק ההתיישבות בנגב, בגליל ובעוטף עזה. כיום, אין בית או מגרש ריק ביישובי עוטף עזה ואחת השותפות להצלחת ההתיישבות לאחר מבצע 'צוק איתן' היא החטיבה להתיישבות. חיזוק ההתיישבות הינה משימה לאומית ואני שמח לבשר כי בימים אלה אנו עומדים לפני הכרזה רשמית על הקמתו של יישוב חדש בעוטף עזה, כאשר בהקמתו תהיה שותפה גם החטיבה. יחד, נביא לצמיחה דמוגרפית ולחיזוק ההתיישבות."

"נביא לצמיחה דמוגרפית ולחיזוק ההתיישבות". קיבוץ נירים השוכן בחבל אשכול (צילום: קיבוץ נירים)

כתבות נוספות בנושא:

ההחלטה שכל מושבניק בעל נחלה חייב להכיר

איך החלטה של רשות מקרקעי ישראל יכולה לשנות סוף סוף את עולמם של 33,000 בעלי נחלות ברחבי הארץ?