אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

"אין מועצה שהצליחה להגדיל את מספר התושבים כמונו"

ישראלים מכל הארץ מוצאים ביישובי המועצה האזורית איילות את הפתרון המושלם לחיי קהילה, בית צמוד קרקע ונוף מדברי מטריף. כתבנו ירד דרומה לשיחה עם ראש מועצה ייחודי, וגילה דברים שגם אותו הפתיעו 
"תראה לי עוד מועצה אזורית שהצליחה להגדיל את מספר התושבים שלה ביותר מ-12% בתוך חמש שנים, ושיש לה קצב צמיחה שנתי של כמעט 5%". כך פותח איתי חנן גינת, ראש המועצה האזורית הטרי של חבל איילות את השיחה. "אנחנו סיפור הצלחה מפואר שמציג ציונות במיטבה". לאזור הכי דרומי-כפרי בארץ הגעתי בעקבות דיווחים אודות המתרחש במועצה אשר בתחומה 12 ישובים וכ-4,500 תושבים. כ-65 שנה לאחר שהחלוצים הראשונים הקימו כאן את קיבוץ יטבתה, ישראלים רבים מצטרפים למשפחת חבל איילות, או לדבריהם "המשפחה הכי חמה בארץ - תרתי משמע".

"המטרה היא לקלוט 6-8 משפחות חדשות בממוצע בכל יישוב בשנתיים"

דבריו של גינת אינם עניין של מה בכך. מועצה אזורית איילות, אשר מאגדת תחתיה 10 קיבוצים (6 מתוכם שיתופיים) ושני יישובים קהילתיים, מצליחה להרשים בצמיחתה גם את הספקנים ביותר. ישראלים מכל הארץ, בנים-בנות חוזרים, וכמובן השכנים מאילת, מוצאים ביישובי המועצה את הפתרון האידיאלי לחיי קהילה, בית פרטי, חינוך איכותי ונוף ייחודי שקשה למצוא במקום אחר.

כשאני מדבר עם גינת על חבל איילות, קשה שלא להיסחף בהתלהבות ובכריזמה של האיש. הוא ירושלמי במקור שירד דרומה לפני כ-40 שנה במסגרת גרעין נח"ל במטרה להקים קיבוץ חדש (סמר), ומאז נחשב לאחת הדמויות המשפיעות בחבל איילות. לאחרונה נבחר לתפקיד ראש המועצה (ברוב של כמעט 90%) ומהרגע הראשון היה לו ברור שהוא צריך לשים את נושא הצמיחה הדמוגרפית בפרונט. "התוכניות שלנו שאפתניות ואנחנו נבצע אותן", הוא אומר בביטחון, "המטרה היא לקלוט 6-8 משפחות חדשות בממוצע בכל יישוב בכל שנתיים ובסך הכול 80 משפחות חדשות מעבר ליישובים הקהילתיים הצומחים".
 
אחד מהקיבוצים אשר צפוי לקלוט עשרות משפחות. קיבוץ לוטן (צילום: חברת בית בקיבוץ)

עוד במדור: המלגות שמחכות לכם בפריפריה >

חינוך ומקומות תעסוקה יציבים


גינת יודע היטב שבכדי להגשים את היעדים הללו המועצה צריכה לפעול בכמה אפיקים. "דבר ראשון, קליטה מבוססת על בניית בתים. מבחינה זו אנחנו נמצאים כל הזמן בקשר מול משרד הבינוי והשיכון ומקבלים עזרה מהחטיבה להתיישבות, המשרד לפיתוח הנגב והגליל ועוד", הוא אומר, "העניין השני הוא התעסוקה. חשוב לנו לייצר לתושבים מקורות תעסוקה יציבים ומפרנסים. בכדי לעשות זאת אנחנו מעודדים עיסוק ביישובים, פתיחת עסקים עצמאיים, מלגות לתושבים וכו'".

"במקביל המועצה מפתחת את תחום החינוך שתמיד היה גולת הכותרת של חבל איילות. אני אמנם קצת משוחד בנושא הזה שכן ניהלתי במשך שנים את תיכון מעלה שחרות (התיכון האזורי של המועצה, ש.ד), אבל אין לי ספק שהחינוך הוא אחד הגורמים המובילים לתנופת הקליטה אצלנו". בתחום החינוך גינת מדגיש שביישובים רבים מרעננים את שכבות הגיל הרך והמועצה אף פועלת להקמת בית ספר יסודי חדש בתחומה.
 
"התוכניות שאפתניות ואנחנו נבצע אותן". ראש המועצה גינת (צילום: גל נקדימון)


"אין אצלנו ותיקים וחדשים"

אני נפרד מראש המועצה וממשיך לקיבוץ יהל, קיבוץ מתחדש שעבר לאחרונה הפרטה ומציע אפשרויות קליטה לתושבים חדשים. ביהל פוגש אותי אמנון שמעוני, מזכיר הקיבוץ. "בקיבוץ יהל, כמו בקיבוצים רבים בחבל איילות, עשינו חישוב מסלול מחדש. הבנו שכדי להמשיך את המסורת של הקיבוץ ולהעביר את הלפיד הלאה אנחנו חייבים לפתוח את שערי המקום לקליטה. כלומר, קליטה שמיועדת למשפחות צעירות מכל הארץ במגוון מסלולים".

מי שמתעניין בחיי קהילה מיוחדים עם חיבור אמיתי לקיבוץ בעל מסורת ארוכת שנים ימצא ביהל את התשובה. נבנית כאן שכונת הרחבה חדשה עם כ-40 מגרשים ומוצעים לרכישה בתי אגודה (שעברו הליך שיוך דירות). הקיבוץ מאפשר קליטה לחברות מלאה ושמעוני מדגיש את המשקל הרב שמושם במקום על חיבור בין התושבים.

"אין אצלנו ותיקים וחדשים או אנחנו ואתם", הוא אומר, "בקיבוץ יהל כולם מרכיבים קהילה אחת שהולכת וצומחת לתפארת. הנה, בחג השבועות האחרון שהוא חג עם מסורת קיבוצית מובהקת, מי שעמד מאחורי ההפקה המדהימה שלא נראתה כמוה ביהל יותר מ-30 שנה הם החבר'ה החדשים".

אין ספק שחבל איילות מגדירה את עצמה מחדש. בכל מקום שבו הייתי הכרתי קיבוצים ויישובים ששואפים להתרחב, קהילות חזקות ומגובשות שפתוחות בלב חפץ לקבל משפחות צעירות ובעיקר להגדיל את מספר הילדים בשבילים שבין הרפת למשק.

רוצים לדעת יותר על יישובי המועצה? לחצו

כתבות נוספות בנושא:

"מצאנו כאן את השקט והשלווה שחיפשנו"

קיבוץ לוטן, 30 דק' מאילת, קולט משפחות המבקשות להחליף אווירה ולשמור על הקריירות: "קצב החיים פה אחר"

ההחלטה שכל מושבניק בעל נחלה חייב להכיר

איך החלטה של רשות מקרקעי ישראל יכולה לשנות סוף סוף את עולמם של 33,000 בעלי נחלות ברחבי הארץ?

המשפחה שהחליטה לגור במכולה במושב

לפעמים מעבר בית דורש פשרות. הכירו את משפחת גרנות שהחליטה להתגורר במכולה למען ילדיה הקטנים