אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

"החיים פה לא יכולים להיות שונים יותר מגבעתיים ואני שמח"

המשפחות החדשות בגליל העליון לא מביטות דרומה: "בסופו של יום חלק בלתי נפרד מהמגורים כאן הם חיי הקהילה והאנשים שמרכיבים אותה"הגליל העליון נמצא בתנופת קליטה, ובפסח הזה כאשר מיליוני ישראל יבקרו באזור במהלך חול המועד, ישנן משפחות שעבורן הטיול השנתי לגליל הוא פסיעה לחצר האחורית. חבל הארץ הצפוני מושך אליו בכל שנה עשרות משפחות שמעתיקות את חייהן וקובעות בו את ביתם. רובן ככולם מדווחות כי עלויות הדיור הנמוכות יחסית, חיי הקהילה החמים, מערכות החינוך האיכותיות המקיפות את הילדים והנוף הירוק היווה שיקול מכריע בהחלטת המעבר. אז מהיכן מגיעות רוב המשפחות החדשות ומה סוד הקסם של הגליל העליון? יצאנו לבדוק.

מהלימודים לקביעת הבית בקיבוץ

ראשונים אנו פוגשים את משפחת סופר, עדי (32), עומרי (33) ובנם המקסים שקד. עדי עובדת במכללה האקדמית תל חי ועומרי מנהל מחלקה במפעל עוף הגליל. "אני במקור מעתלית ועומרי הוא מאלון הגליל", מספרת עדי, "כשהתלבטתי איפה ללמוד את התואר החלטתי על תל-חי כי עניין אותי לגור במקום שונה וכשהגעתי לגליל פשוט התאהבתי. עומרי ואני הכרנו בזמן הלימודים. הוא תמיד רצה לגור במשגב-עם, הרבה בגלל המזג אוויר המצוין ואפילו בזכות השלג שמכסה כאן את השבילים בחורף. אחרי שסיימנו ללמוד החלטנו לתת לזה הזדמנות".

"הקליטה הייתה מעולה", נזכרת עדי, "קיבלו אותנו מאוד יפה. היה בדיוק חג משק, הזמינו אותנו וישר הכרנו אנשים בגילנו. באותו ערב כבר אכלנו אצלם ארוחת ערב ואי אפשר היה להתעלם מהרגשה חזקה של ביחד. בקיצור, מהר מאוד נכנסנו כאן לעניינים".

מאז הם גרים במשגב-עם, כבר 3 שנים, ונהנים מכל רגע. "מאוד טוב לנו במשגב-עם", מצטרף עומרי, "זה לא רק מזג האוויר הנעים והנוף הירוק. בסופו של יום חלק בלתי נפרד מהמגורים כאן הם חיי הקהילה והאנשים שמרכיבים אותה". ואיפה חוגגים את פסח כשאתה גר בגליל העליון? "הפעם נעשה את ליל הסדר בעתלית, אצל המשפחה שלי, זה לא מאוד רחוק", עדי משתפת.

"הקליטה הייתה מעולה", משפ' סופר בהרכב מלא (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


עוד במדור: הרובע החדש של קצרין יוצא לדרך >


שקט, רוגע, נחלים וקהילתיות

גם אייל (33) ויונת (30) כרכום בחרו להקים את ביתם במשגב-עם. הם גרים בקיבוץ כבר כשנה וחצי ולפני חמישה חודשים נולד בנם הבכור, גב. אייל מנהל את המצפור בקיבוץ ויונת עוסקת בחינוך מיוחד.

"אני במקור מגבעתיים אבל הגעתי לצפון לפני שנים", מספר אייל, "חייתי באזור בהרבה מקומות, מטולה, שדה-אליעזר, מנרה ועוד. החיים פה לא יכולים להיות יותר שונים מגבעתיים ואני שמח על זה. בחרנו להיות כאן כי אנחנו הכי אוהבים את אזור הגליל, את השקט, את סגנון החיים הרגוע, את האוויר טוב, האנשים והקהילתיות. יש לנו חבורה של אנשים קרובים מאוד כאן".

בני הזוג כרכום מספרים כי הגליל הוא הבית הטבעי מבחינתם ושניהם מאוד קשורים לנחלים ולנוף שמאפיינים אותו. "חיפשנו מקום שהוא מצד אחד מאוד מרוחק מהעיר ומנגד יש בו חיים והוא לא שומם", אומרת יונת, "הגליל הוא פשוט התשובה הניצחת לכך".

את ליל הסדר הקרוב תעשה המשפחה אצל ההורים של אייל בגבעתיים, ותישאר שם עד היום למחרת. "יש לנו סידור קבוע, כל שנה פסח אצל ההורים שלי וראש השנה אצל יונת. את שאר החגים אנחנו חוגגים בקיבוץ", מספר אייל.

קשורים לנחלים ולנוף, משפ' כרכום (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


"הגליל הוא הבית שלנו, המקום שאנחנו הכי אוהבים"

אנו יוצאים ממשגב ועם וממשיכים בסיור לקיבוץ מנרה. שם אנחנו נפגשים את איתן (39) ויסמין (30) עמרם, שעברו לפני חודשיים לקיבוץ עם ביתם שריי. לפני שבועיים נולדה התוספת החדשה למשפחה, גאיה, שכבר תחשב לקיבוצניקית מבטן ומלידה. איתן הוא ד"ר לביולוגיה שעובד במכון המחקר מיגל ויסמין וטרינרית.

"כשהגנו למנרה זכינו לקבלת פנים מדהימה", מספר איתן, "כולם הציעו לעזור ואפילו הכינו לנו את הארוחה הראשונה שלנו בבית החדש. אחר כך, כשיסמין ילדה, כל כמה ימים משפחה אחרת ביקרה אותנו והביאה תבשיל או עוגה, ממש נוהל סיר חם".

איתן הוא במקור מחולון אך גר בצפון למעלה מעשר שנים ויסמין ילידת שדה אליעזר. "הכרנו כשיסמין סיימה את התואר הראשון שלה במכללת תל-חי", הוא משתף, "אחרי כמה חודשים עברנו לרחובות כדי להמשיך ללימודים מתקדמים בפקולטה, אבל היה ברור כל הזמן שאנחנו נחזור לגליל. זה הבית שלנו והמקום שאנחנו הכי אוהבים".

"טוב לנו מאוד כאן, גם חברתית", איתן מוסיף, "אנשים מאוד נחמדים וחמים. יש הרבה נקלטים חדשים, רובם רחוקים מהמשפחות שלהם ולכן תמיד מחפשים להכיר אנשים חדשים". את ליל הסדר הקרוב משפחת עמרם תחגוג בשדה אליעזר, אצל הוריה של יסמין.

"טוב לנו מאוד כאן, גם חברתית", משפ' עמרם (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


הכירו את כל קיבוצי הגליל העליון הקולטים משפחות חדשות >

כתבות נוספות בנושא:

צל עץ תמר ואור ירח - כתבה שנייה בסדרה

השקעה של 27,000 שקלים בכל תלמיד, מיזמים תעסוקתיים וקניון חדש. במועצה האזורית תמר ממציאים מחדש את דרום ים המלח. חלק ב' בסדרה "ארץ ים המלח"

קרקע חקלאית - טיפים לרכישה

איך בוחרים קרקע חקלאית? למה חשוב לרכוש קרקע חקלאית מבעלות פרטית? למה קרקעות חקלאיות הן כל-כך אטרקטיביות? כל התשובות כאן

השראה ירוקה - 4 אמנים שיוצרים במרחב הכפרי

הם יוצרים, חולמים ומקבלים השראה בזכות ובתוך היישובים הכפריים. מי הם? אתם מוזמנים לגלות