אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

קיבוץ מזרע, עמק יזרעאל

צור קשר עם מזרע

  • שם איש קשר:עוזי שמש - מזכיר
  • טלפון04-6429707
  • פקס04-6592124
  • כתובתקיבוץ מזרע, 19312

מזרע, קיבוץ חילוני בעמק יזרעאל

שייך למועצה אזורית עמק יזרעאל

סוג: קיבוץ

אופי התישבות: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: כ 603

אודות מזרע

קיבוץ מזרע הינו קיבוץ חילוני אשר שוכן במרכזו של עמק יזרעאל ומשתייך לתנועת הקיבוץ הארצי. המקום הוקם במהלך חג החנוכה, בחורף 1923. מייסדי הקיבוץ היו מבני העלייה השלישית אשר הגיעו לישראל בשנים שבין מלחמות העולם ולאחר הכיבוש הבריטי. קבוצת עולים אשר התגבשה בעיר חיפה הסמוכה הצטרפה לגרעין המייסד כשנה לאחר העלייה על הקרקע. בהמשך, ובמהלך שנות ה-30, הקיבוץ קלט לשורותיו גם חלוצים החברים ב"שומר הצעיר" ובני עליה ב'.

בתקופת שלטונו של המנדט הבריטי, קיבוץ מזרע נתן את חלקו מבחינת ההגנה היהודית ומטה הפלמ"ח הוקם במקום. בקיבוץ פועל מוזיאון מרשים אשר מעניק טעימה בתמונות ומסמכים אודות החיים ביישוב לפני כ-90 שנה. במוזיאון הקיבוץ ניתן גם להתרשם מקטע של מסילת "רכבת העמק" אשר עברה במקום. קיבוץ מזרע מוכר בתרבות הישראלית, בין השאר בשל מפעל הבשר הפופולארי שלו (אשר הוקם בשנת 1957).

המפעל, "מעדני מזרע", נחשב לאחד מספקי הבשר הלבן הוותיקים ביותר בישראל, והוא ללא ספק הגדול מביניהם. לאחרונה, רשת המרכולים "טיב טעם", המוכרת בין השאר בשר לבן, רכשה כ-75% מהבעלות במפעל. קיבוץ מזרע ממוקם ביינות שדות ירוקים רחבי היקף, כבישים ציוריים ואווירה כפרית פסטוראלית. שבילי האופניים החוצים את הקיבוץ, והניחוח המתקתק של ארץ ישראל הישנה, משרים על הנכנסים בשערי הקיבוץ אווירה אחרת (אשר קשה למצוא כמוה באזורים אחרים בישראל). הקהילה האיכותית במקום, הדוגלת בערכים של שוויון וסולידריות, מהווה עבור כל אחד מחבריה משפחה אמיתית וחמה.
קליטה
קיבוץ מזרע נמצא בשנים האחרונות תחת מגמה של התרחבות. בקיבוץ מתכננים להתחיל בקיץ הקרוב (2013) הליכי קליטה לצורך שיווק מגרשים במסגרת מגמת צמיחה דמוגרפית. חשוב להדגיש כי במסגרת הצמיחה הדמוגרפית, הקיבוץ איננו מעניק עדיפות בקליטה לתושבים המשכירים נכסים בקיבוץ, על פני תושבים מן החוץ המעוניינים להצטרף לקהילה.

הקליטה ליישוב נעשית על בסיס בדיקת נתונים רבים אודות המועמדים, וזאת בין השאר על מנת לשמור על קהילה מגובשת ומלוכדת בעלת מטען ערכים זהה. כמו כן, נבחנת הכנסתם של בני המשפחה המועמדת וזאת בהתאמה לעלויות המחייה במקום. יש לציין כי על פי אתר הקיבוץ, בטרם השיווק יחל לתושבים מן החוץ, ישנם זכאים הגרים בקיבוץ עצמו הממתינים למגרש. סוגיית ההרחבה בקיבוץ מזרע מורכבת ומשתנה בהתאם להחלטות המתקבלות במסגרת הוועד המקומי. אי לכך, מומלץ לפנות לקיבוץ על מנת לקבל פרטים נוספים.

כתבות נוספות בנושא:

המדריך למטבח המושלם

מתכננים לארח את החג הבא במטבח החדש? הכתבה הבאה עבורכם

שיר אחרי מלחמה – החינוך ביישובי עוטף עזה ביום שאחרי צוק איתן

כיצד מערכות החינוך בדרום מתמודדות עם היום שאחרי צוק איתן? האם נוצר שבר בין בני הנוער ביישובי הדרום לבין ההנהגה הארצית ואיך מתמודדים עמו?


פרסם בית