אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

אושר: קידום 40,000 מגרשים במרחב הכפרי

הצלחה ליואב גלנט, שר הבינוי והשיכון לאחר שהממשלה אישרה הקמת וועדה שתבחן פעולות אקטיביות לקידום 40,000 מגרשים במרחב הכפרי


האם בקרוב נוכל להכריז על עוד כ-40,000 מגרשים לבנייה עצמית במרחב הכפרי? יוזמה חדשה אשר גובשה ע"י שר הבינוי והשיכון גלנט ושר הפנים אריה דרעי, אשר שמה לעצמה למטרה להגדיל משמעותית את ההיצע הדמוגראפי ברחבי המרחב הכפרי אושרה השבוע ע"י הממשלה. חשוב להדגיש שהמהלך מתייחס אך ורק לאזורי הנגב והגליל, אותם הגדירו ממשלות ישראל לפני שנים כאזורים בעלי חשיבות לאומית. בהצעה אשר הוגשה, מבקש משרד השיכון להקים ועדת היגוי מיוחדת שתפעל לקידום בנייה ביישובים כפריים בפריפריה. לצד השרים גלנט ודרעי, פועלים גם משרד החקלאות והמשרד לפיתוח הנגב והגליל להתנעת היוזמה.

עוד מאות פרויקטים כאלו בקרוב? ההרחבה במושב אמנון (צילום: חברת "רימונים") 


בתוכנית: שכר דירה שנצבר לטובת הון עצמי

"זהו צעד נוסף לחיזוק הנגב והגליל", אמר גלנט לאחר אישור ההחלטה, "ההצעה תסייע לבסס את ההתיישבות הכפרית בנגב ובגליל ולהגביר את האחיזה בקרקע שהיא מרכיב הכרחי למפעל ההתיישבות הציוני". ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי ההצעה תביא למימוש הפוטנציאל שכבר קיים בנגב ובגליל לשיווק כ-40,000 מגרשים לבנייה עצמית. לשם כך תוקם וועדת היגוי אשר תייעץ לשר ותנוהל במשותף על ידי מנכ"ל המשרד לבינוי ושיכון ומנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל. הוועדה תבחן צעדים קונקרטיים למימוש ההחלטה כמו חיזוק תשתיות קיימות, מתן תמריצים לשיווק קרקעות ביישובים כפריים בגליל ובנגב, עידוד שיווק ופיתוח יחידות דיור כולל שיווק בטווח המיידי, השקת תוכנית אקטיבית לעידוד תושבים למעבר לגליל ולנגב, קליטת זוגות צעירים בדמי שכירות שישמשו לאחר מכן כחלק מההון העצמי לבניית בית ועוד.

בוועדת ההיגוי יהיו עשרה חברים וביניהם נציגים ממשרדי האוצר, הפנים והחקלאות. כמו כן יהיו בוועדה נציגים של מינהל הרישום והתכנון, רמ"י ורשם האגודות השיתופיות. לוועדה יהיו חמישה משקיפים שארבעה מתוכם הם ראשי מועצות אזוריות מהגליל והנגב.

ביקורת מצד רשות מקרקעי ישראל

חוות הדעת המשפטית אשר הוגשה לישיבת הממשלה מטעם רשות מקרקעי ישראל חושפת מחלוקת בין הגופים ההתיישבותיים לגבי התוכנית. ברשות טוענים כי הוועדה תגבש מדיניות מקרקעין בחוסר סמכות תוך חדירה למרחב העצמאי של מועצת מקרקעי ישראל.

עו"ד יעקב קווינט, היועץ המשפטי של רשות מקרקעי ישראל, מציין בחוות דעתו כי הוועדה רק תסרבל את התהליכים ההתיישבותיים על ידי יצירת כפילות. ברמ"י טוענים כי בהחלטה הנוכחית ניתן לראות צעדים שהתקבלו לגביהן החלטות דומות במועצת מקרקעי ישראל.

במשרד הבינוי והשיכון דוחים את הדברים מכל וכל. "הסמכות לממש מדיניות של התיישבות במרחב הכפרי מסורה לידי השר", מסבירים במשרד, "הפעולות הנדרשות הן צעד משלים למאמצים נוספים שכבר ננקטים בנושא". במשרד הבינוי והשיכון מוסיפים כי היועץ המשפטי לממשלה בחן את העניין ודעתו כדעת השר גלנט.

פעולה משמעותית למען המרחב הכפרי. השר גלנט (צילום: ששון תירם)

כתבות נוספות בנושא:

ליל סדר בקיבוצים - המסורת עדיין נמשכת?

פסח הוא אחד החגים המיוחדים ביותר בלוח השנה והדברים נכונים גם לגבי התנועה הקיבוצית. מה כה מיוחד בחגיגות ליל סדר בקיבוץ וכיצד המסורת נשמרת בימינו?

25 שנה ל"בית ראשון במולדת" – התכנית שהצליחה?

תכנית בית ראשון במולדת מתגאה ביותר מ-45,000 עולים חדשים לאורך יותר משתי העשורים האחרונים. אך האם הכל עובד בתוכנית כמצופה ומדוע רק 5% מהנקלטים נשארים ב

מאינטל העולמית לניהול בית ספר יהודי ערבי בגליל

איתי דינר עזב משרה בכירה באינטל כדי לשנות תפיסת עולם. שיחה על אומץ, דרך חיים ושום מילה על פוליטיקה