אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

"מאות משפחות מהצפון ועד הדרום מלוות על ידינו בתהליכי קליטה"

חברת קורום פועלת בצורה ייחודית. מצד אחד עובדת מול קיבוצים רבים המתלבטים לקפוץ למי הצמיחה הדמוגרפית לצלוח את המכשולים הרבים הקשורים בקליטת משפחות, ובמקביל מלווה את המשפחות החדשות בתהליך המעבר החדש


הצמיחה הדמוגרפית בקיבוצים היא כבר מזמן לא סוד כמוס. קיבוצים רבים ברחבי הארץ נהנים בשנים האחרונות מהתעניינות הן מצד בנים ובנות ששבים הביתה עם משפחותיהם, והן מצד ישראלים עירוניים לחלוטין החפצים בחיי קהילה, איכות חיים והיצעי דיור במחירים הגיוניים. מגמה זו מביאה לכך שיותר ויותר קיבוצים מניעים פרויקטים של צמיחה דמוגרפית המשלבים קליטת חברים ובניית שכונות מגורים חדשות בתחומי הקיבוץ.

לצד הרצון לקלוט ולגדול, המבוסס על צורך קיומי של הקהילה, קיבוצים רבים מתמודדים עם חששות טבעיים העולים בתהליך. קיבוץ הוא לא יישוב קהילתי וגם לא מושב, והעיקרון המרכזי העומד בבסיסו הוא שותפות. גם אם לא מדובר על שותפות כלכלית מוחלטת (על פי המודל המוכר של הקיבוץ השיתופי), וגם אם מדובר על קיבוץ מתחדש, הקהילה האנושית והערבות ההדדית הן מערכי היסוד המרכזיים של כל קיבוץ.

הניסיון מלמד שקיבוצים רבים משוועים לסיוע מקצועי לצעידה בטוחה בתהליך הקליטה והבנייה. החל משלבי התכנון הראשוניים, דרך השיווק המאתגר וכלה בקליטת המשפחות ושילובן בחיי הקיבוץ. "התחושות בקרב הקיבוצים הן מובנות בהחלט", אומר נמרוד רבר, מנכ"ל ומייסד חברת קורום הנדסה וניהול המתמחה בהובלת פרויקטים של צמיחה דמוגרפית בקיבוצים ברחבי הארץ, "פעם הקיבוץ היה בונה לחבריו והיום אופי הקליטה השתנה בצורה משמעותית. החבר הנקלט הוא זה שמשלם על ביתו ועל מנת שתהליך הקליטה יפיק פירות למשך שנים דרושה יד מכוונת".

 "קיבוץ הוא לא יישוב קהילתי". פרויקט הבנייה בקיבוץ שובל, הגדול בתנועה הקיבוצית (צילום: יריב שגב)


אז איך באמת הקיבוץ יכול לעשות את זה?

"אחד הפתרונות הטובים לקיבוץ הוא להיעזר בחברה מקצועית כמו למשל קורום הנדסה וניהול. עשרות קיבוצים מהצפון ועד הדרום מלווים על ידינו בתהליכי קליטה וצמיחה על בסיס מודל שפיתחנו לאורך שנים. המודל תופס את הפרויקט כמכלול בעל ארבעה מרכיבים עצמאיים מחד ומשלימים זה את זה מאידך: המרכיב הקהילתי-חברתי, המרכיב הכלכלי-פיננסי, המרכיב המשפטי-ארגוני והמרכיב הפיסי-הנדסי. ההתמחות שלנו באה לידי ביטוי בהבנה מלאה של הקיבוץ עצמו על מישוריו המגוונים והייחודיים.

קורום היא חברה אשר הוקמה על ידי אנשי ההתיישבות וכל עובדיה בני קיבוצים ומושבים. אני עצמי בן קיבוץ נגבה, אותו עזבתי בגיל 25, וכיום אני חבר קיבוץ שדה יואב מזה כ-8 שנים. עדיין זכורים לי הימים שכדי לקבל בית חדש בקיבוץ היה צריך לחכות 20 שנה. בקיבוץ שלי עברתי שבע דירות, ביניהן מגורי נעורים, מתבגרים, חיילים, מגורי צעירים ומגורי זוגות צעירים. עד שהגעתי למגורי קבע כבר עזבתי את הקיבוץ. אחר כך נכנסתי לקיבוץ שדה יואב במודל קורום ובו בניתי את ביתי".

קיבוצים רבים חוששים מחוסר וודאות לגבי היקף ההתעניינות, איך מתמודדים עם זה?

"אין ספק שקיבוצים רבים חוששים לצאת לדרך של קליטה ובנייה מתוך מקום של חוסר וודאות. האם תהיה מספיק התעניינות בקיבוץ? האם האנשים יתאימו לקהילה? האם הבתים שייבנו יהיו בהתאם לרוח הקיבוץ? זהו המקום שבו קורום יודעת לקחת את מלוא הניסיון שנצבר בשורותיה בכדי לקדם ולהניע את הפרויקט תוך השקעה יוצאת דופן בהבנת הצרכים והתאמת הפתרונות והתכנון.

אנחנו מאמינים שהקיבוץ הוא מותג, סמל ישראלי שאין בלתו. אני מאמין שכך רואים את הקיבוץ גם בציבור הישראלי. הניסיון מלמד שהצלחנו לבצע פרויקטים גם בקיבוצים מרוחקים הנמצאים באזורים מאתגרים. למשל, קורום היא מהחברות המובילות בישראל שפועלת בהצלחה בקיבוצי עוטף עזה".

לא כל הקיבוצים אמידים, מה לגבי הסיכון הכלכלי?

"כל תהליך של קליטה לקיבוץ כרוך כמובן בהוצאות ראשוניות, מה שנקרא מימון ביניים הדרוש להתנעה. לעיתים קיבוצים אינם יכולים לשאת לבדם במחיר הדרוש ומדובר באתגר המונע ממקומות נפלאים לצמוח ולהצמיח קהילות. קורום, שהינה חברה בעלת גב כלכלי איתן, עומדת לצד הקיבוץ תוך נטילת חלק ניכר מהסיכון הכרוך בעלויות הביניים. באופן זה אנו מצליחים לנטרל מכשול משמעותי העומד לעיתים בתחילת הדרך ויחד עם הקיבוץ מביטים אל העתיד וביתרונות שתניב הצמיחה הקהילתית.

"בשלב ראשון אנחנו מתמקדים בהעמדת המתווה החוזי, הכלכלי התכנוני, ההנדסי והארגוני לפרויקט. לרוב אנו נפגשים עם האסיפה של הקיבוץ, עוזרים לקבל את ההחלטות ועומדים כסיוע לצד הקיבוץ בכל הצדדים המקצועיים לקראת הקליטה. כמו כן, אנו מייצרים וודאות מאד גדולה לגבי עלויות ונראות המוצר הסופי. הניסיון של קורום מאפשר להפיק את המקסימום מהתקציב הקיים ולמנוע חריגות מיותרות".

ולאחר שהפרויקט כבר יצא לדרך? איפה נמצאת חברת הניהול?

"החברים הנקלטים לקיבוץ והבונים בו את ביתם מבקשים כתובת לשאלות, מענים והבהרות. לולא הימצאותה של חברת ניהול מסודרת, התקשורת הייתה מתנהלת ישירות מול בעלי תפקידים בקיבוץ, דבר היוצר לעיתים קרובות מתחים מיותרים ושואב זמן ניהול יקר של הקיבוץ. קורום מעמידה לטובת הפרויקט מחלקה מקצועית של שירות לקוחות עם קשב לדיירים לאורך כל הדרך. זהו עניין חשוב ביותר שכן לאחר תום הבנייה החברים החדשים והוותיקים יוצרים יחד קהילה מגובשת".

נמרוד רבר ואלי אהרונסון עם המשפחות חדשות בקיבוץ סעד (צילום: "אלנור הנדסה ואדריכלות")


"לקורום ניסיון רב בתכנון וביצוע בענף הבנייה, בפרט במרחב הקיבוצי. החברה מסרה כבר מאות יחידות דיור ועובדת בימים אלה עם מאות משפחות בכל הארץ. אנו מסוגלים להגיע לתמחור ברמת סטייה מינימאלית, פעולה המשרה יציבות וביטחון בדרך, הן מבחינת הקיבוץ והן מבחינת החברים הנקלטים".

כתבות נוספות בנושא:

ממשיכים לצמוח: ביקוש שיא בקיבוץ גבולות

כמו הכלניות בפסטיבל "דרום אדום", גם קיבוץ גבולות פורח ונערך לקליטת המשפחות בשכונה החדשה: "משפחות שנקלטו לא מזמן הן אלו שמסייעות לנקלטים הבאים"

חברת ההיי טק שתהפוך את הגולן לעמק הסיליקון הישראלי

המרכז הטכנולוגי הראשון בישראל של חברת ההיי-טק "בונימו" נפתח: "בחזון אנחנו רואים עמק סיליקון תוסס"

עוברים לקיבוץ? הכירו את הקרן שעוזרת לכם לקבל משכנתא

מתכננים לעבור לקיבוץ? להבדיל מתנאי המשכנתאות בעיר, הפעם כנראה שיהיה לכם על מי לסמוך