אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

עם הרגליים על הקרקע - בחירת מגרש ביישוב כפרי

חושבים על מגרש בכפר? המומחים שלנו מגישים לכם מדריך מקוצר לבחירת מגרש ביישוב כפרי


תהליך הבנייה במרחב הכפרי מתחיל עם בחירת מגרש או מגרש+דגם (בפרויקטים של בנייה מרוכזת). שיטת הבחירה יכולה להיות על בסיס המגרשים הפנויים שנותרו בפרויקט ו/או לפי הגרלה. לפני בחירת מגרש חשוב לוודא שהקרקע אכן מתאימה לדרישות ולאופי המשפחה. יש לבחון לא רק את המגרש ברמת המיקרו אלא גם את התוכנית של השכונה החדשה ברמת המאקרו. המהדרין בודקים אפילו את התוכניות הכוללות לפיתוח היישוב הכפרי בשנים הקרובות. זה מאד הכרחי לבדוק את כל הפרמטרים שכן רק כך ניתן לקבל תמונת מצב ברורה ומדויקת אודות הבית בטווח הארוך. למשל, אם אתם בוחרים מגרש בקצה כי אתם רוצים נופים פתוחים עליכם להיות בטוחים שהתוכניות העתידיות לשכונה (או היישוב) לא מדברות על מעטפת נוספת שתחסום את הראות.

כיצד ניתוח המגרשים מעיד על שכונת ההרחבה?

כשמנתחים מגרשים למכירה ביישוב כפרי אפשר להסיק מסקנות שונות לגבי המוכנות של היישוב לשכונה החדשה. כלומר, עד כמה היישוב מעוניין בצמיחה דמוגרפית קהילתית ועד כמה הוא פתוח לקראת החברים החדשים.

יש לבדוק האם המגרשים ממוקמים באזורים אטרקטיביים ביחס לאזור הוותיק ביישוב, האם השכונה החדשה נמצאת באזור איכותי ועם חיבור אמיתי ליישוב הקיים וכדומה. במידה רבה המגרשים שמוצעים למכירה מקפלים בחובם השלכות חברתיות וקהילתיות. היות שקהילה וחברה ביישוב כפרי הן חלק בלתי נפרד ממערך השיקולים למעבר, לא מדובר בעניין של מה בכך.

תהליך שמצריך לא מעט שאלות. מגרשים לבנייה במושב שדה דוד (צילום: יובל עצמון)


כיצד ניתוח המגרשים מעיד על שכונת ההרחבה?

כשמנתחים מגרשים למכירה ביישוב כפרי אפשר להסיק מסקנות שונות לגבי המוכנות של היישוב לשכונה החדשה. כלומר, עד כמה היישוב מעוניין בצמיחה דמוגרפית קהילתית ועד כמה הוא פתוח לקראת החברים החדשים.

מה ההבדל בין בנה ביתך לבנייה מרוכזת (דגמים)?

בנייה במרחב הכפרי אפשרית בשתי דרכים – בנייה עצמית (רכישת מגרש ובנה ביתך) או בחירת דגם (בנייה מרוכזת). במידה שאתם עומדים בפני האפשרות הראשונה, בנייה עצמית, נושא תב"ע לגבי המגרש כוללת פרטים באשר ל"קו בניין" ו"גבול מגרש". חשוב לדעת שמותר לבנות רק בתחום "קו הבניין" שבדרך כלל מרוחק 3-5 מ' מגבול המגרש.

"תכסית" מהי?

תכסית קרקע הוא הנחיה מגבילה בתב"ע אשר קובעת מהו השטח המותר לבנייה בקומת הקרקע על המגרש. יתרת השטח המותר ניתנת לבנייה רק בקומה שנייה.

מה ההבדל בין שטח שירות לשטח עיקרי?

תב"ע למגרש כוללת שני סוגי שטחים – שטח שירות ושטח עיקרי. שטח השירות נחשב לממ"ד, מחסן, חדר הסקה, מרתף, עליית גג וכדומה. השטח העיקרי הוא השטח המיועד למגורים. לעיתים שטחים אלה נבדלים זה מזה גם בתעריפי ארנונה. שימו לב שבבתים חדשים קיימת חובה לבנות ממ"ד על פי מידות קבועות. מרפסת איננה נחשבת בתור שטח בנייה אך מרפסת מקורה היא שטח שירות. מרתף מבחינת תב"ע הוא שטח שקוע באדמה לפי נתונים קבועים.

מדוע יש להתייעץ עם אדריכל?

ברכישת מגרש לבנייה עצמית חשוב להתייעץ עם אדריכל. בנייה נכונה תלויה בהיבטים סביבתיים כמו כיווני אוויר, מסלול שמש, משטר רוח ושלל אלמנטים קריטיים. לכל אזור בארץ יש מאפיינים ייחודיים ולכל מגרש בכל יישוב יש פרמטרים שרלבנטיים לגביו בלבד. למשל, אם תבחרו מגרש ותמקמו את הפרגולה באזור עם משטר רוחות בעייתי תאלצו להתמודד עם ההשלכות בהמשך. כך גם מסלול השמש יקבע נושאים כמו הצללות ואפילו ישפיע על היקף השימוש העתידי שלכם במוצרי חשמל ומיזוג.

בקיצור ומעבר לסוגיות האדריכליות, בחירת מגרש טומנת בחובה אתגרים שאין להקל בהם ראש. אתגרים שיבואו לידי ביטוי באיכות החיים ובעלויות הבנייה. אדריכל מקצועי יסייע לבחור את המגרש המתאים למשפחה על פי אפיון מדויק של הצרכים ובהתאם לתנאי השטח המוצעים.

*המאמר הנ"ל הינו חלק מן "המדריך המלא למעבר לכפר" אותו מפיק "אתר הבית" ואשר עתיד להיות זמין להורדה בחודש הקרוב.

*עזרו בכתיבת המאמר: חברת הבנייה והייזום "קורום הנדסה", האדריכלית יהודית שניידר, משרד האדריכלות "ENSOF", וחברת "משקים בנגב".

כתבות נוספות בנושא:

מאינטל העולמית לניהול בית ספר יהודי ערבי בגליל

איתי דינר עזב משרה בכירה באינטל כדי לשנות תפיסת עולם. שיחה על אומץ, דרך חיים ושום מילה על פוליטיקה

אושר: קידום 40,000 מגרשים במרחב הכפרי

הצלחה ליואב גלנט, שר הבינוי והשיכון לאחר שהממשלה אישרה הקמת וועדה שתבחן פעולות אקטיביות לקידום 40,000 מגרשים במרחב הכפרי

הכל התחיל מקיר אחד - הבית היפהפה מטבעון

המעצבת ביקשה להוריד קיר במטבח, המשפחה זרמה, וכך נפתח לו החלל המרכזי בבית. יחד עם הלבשת בית כוללת הם קיבלו את הבית עליו חלמו