עין אל אסד, גליל עליון

עין אל אסד, אחר בגליל עליון

שייך למועצה אזורית מרום הגליל

אופי הישוב: אחר

איזור עדיפות: 1

מספר משפחות: 200

מספר תושבים: 900

צור קשר עם עין אל אסד

אודות עין אל אסד

עין אל אסד הינו כפר דרוזי בגליל העליון השייך למועצה האזורית מרום הגליל. היישוב הציורי ממוקם מזרחית לבקעת בית הכרם והוא מתנשא לגובה של כ-600 מ' מעל פני הים. תושבי המקום משתייכים לעדה הדרוזית אשר מקיימת קשרים פעילים עם שכניה היהודים והערבים. כבר מאז ראשיתה של הציונות, נרקמה ברית מדהימה בין תושביו הדרוזים של הגליל לבין היישוב היהודי בארץ ישראל. ואכן, חיבור זה, אשר החל בסיוע במלחמת העצמאות ונמשך עם התגייסות לשירותי הביטחון במדינה, נמשך גם היום באפיקים אזרחיים ותרבותיים. ישראלים רבים פוקדים את הכפרים הדרוזים בגליל מדי סוף שבוע ונהנים מהכנסת אורחים גלילית אמיתית המשלבת אטרקציות משפחתיות ואוכל משובח.

עין אל אסד הוקם לפני כ-120 שנה על ידי בני העדה הדרוזית שהגיעו למקום מהכפר בית ג'אן. כיום, גרות ביישוב כ-200 משפחות ומרבית התושבים מתפרנסים ממשרות בכוחות הביטחון, חקלאות, מסעדנות ותיירות. כמו כן, פועלים במקום גם תושבים העוסקים במקצועות חופשיים וביזמות פרטית. היישוב קרוי על שמו של מעין הנובע באזור. משמעות השם בערבית הינו "מעיין האריה". מעבר לבתים הציוריים והשבילים המפותלים, קיימים ביישוב גם ממצאים ארכיאולוגיים מרשימים כגון אמת מים חרבה ובסיסי עמודים רומיים.

האגדה הדרוזית מספרת כי לפני כ-100 שנים, שוטט במקום השיח' הדרוזי ג'ולני אשר הגיע בשלב מסוים למעיין הנמצא בדרום רכס הרי מירון. להפתעתו הרבה, השיח' ראה במעין אריה הלוגם בשקיקה ממימיו הצוננים. השיח' שב לביתו, בכפר עוספייה, וסיפר לידידו שיח' חמדאן על המאורע החריג. שיח' חמדאן, אשר לא האמין למשמע אוזניו, החליט שהוא מעוניין לראות את הפלא באופן בלתי אמצעי. אי לכך, הוא הגיע לאתר, הניח בשר לצד המעין והמתין במסתור. תוך זמן קצר, האריה הופיע וסעד את ליבו מהבשר. על פי האגדה, בין השיח' לאריה נרקמה ידידות כאשר האחרון איננו פוגע באיש המכובד. זקני עין אל אסד מספרים כי כאשר האריה מת, שיח' חמדאן החליט לקרוא למעיין על שמו.