אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

לא רק מקום ליד ראשון לציון: בבאר יעקב מתכננים מהפכה דמוגרפית

כתבה שנייה בנושא המועצות המקומיות. והפעם מועצה מקומית באר יעקב, הממוקמת בשפלה ובמרחק נגיעה מראשון לציון שם מציעים פתרון אמיתי למצוקת הדיור במרכז עם תוכניות מרחיקות לכת של הגדלת כמות התושבים ל-30,000


"את הבניין הראשון במושבה, כלומר את הצריף הראשון, בניתי אני", כתב בזיכרונותיו יצחק ליובינוב, מראשוני המתיישבים בבאר יעקב בתחילת המאה ה-20. אז, על מנת לעקוף את האיסור התורכי על בניית בתים על ידי יהודים בארץ ישראל, ביתו של ליובינוב הוקם בתוך מספר שעות והובא בשלמותו מראשון לציון הסמוכה. בלילות, לא רק יצחק ואשתו ישנו בצריף הקטן, אלא גם סוס, שני כלבים ותריסר תרנגולות.

למעלה ממאה שנים לאחר מכן, באר יעקב היא הרבה יותר מצריף קטן בשפלה. מדובר על מועצה מקומית תוססת אשר שינתה את פניה לבלי היכר ונחשבת לאחד המוקדים המבוקשים ביותר באזור המרכז. מיקומה המצוין (סמוך לראשון לציון ונס ציונה), והשכונות החדשות אשר נבנו ונבנות בה, הפכו את באר יעקב לאבן שואבת עבור זוגות צעירים ומשפחות מכל הארץ. ואכן, ליובינוב יכול בהחלט להיות מרוצה.

האוכלוסייה שילשה את עצמה

"בעשור האחרון, באר יעקב הצליחה לשלש את אוכלוסייתה מכ-6,300 תושבים בלבד, לכמעט 20,000 בשנת 2013", מתגאה אריק אפשטיין, דובר המועצה המקומית, "יתרה מזו, על פי התוכניות העתידיות, ובעיקר בזכות פרויקטים גדולים, הצפי הוא להמשיך בגידול הדמוגרפי ולהגיע לכ-30,000 תושבים והרבה יותר".

אחד היתרונות הגדולים של השכונות החדשות בבאר יעקב טמון בכך שמרבית האדמות שלהן הן אדמות פרטיות שנמכרו לקבלנים ויזמים. המועצה המקומית לא נאלצה להמתין להליכים בירוקרטיים מורכבים ובזכות יוזמה מבורכת של ראש המועצה, ניסים גוזלן, אשר הפגיש בין הצדדים (הקבלנים ובעלי הקרקעות), באר יעקב צברה תאוצה. הדירות אשר הוקמו במקום זכו לביקוש רב, ובמילותיו של אפשטיין, "נחטפו כמו לחמניות טריות".

"שילשנו את מס' התושבים", ניסים גוזלן (צילום: דוברות מועצה מקומית באר יעקב)

ההתעניינות במגורים בבאר יעקב קשורה לא רק למיקומה של המועצה המקומית ולאיכות הבנייה אשר מאפיינת את השכונות בה. הנהירה לשפלה מתחברת כמובן עם מצוקת הדיור במרכז, אשר מביאה צעירים רבים לחפש את הפתרון באזורים שממוקמים ב"מעגל השני מתל אביב". צורך זה נפל כפרי בשל בידיה של באר יעקב בזכות שילוב יחיד מסוגו של מחירי דיור אטרקטיביים עם קרבה למרכז (גם מבחינה תחברותית על בסיס כבישים מתפתחים ותחנת רכבת).

ראש המועצה המקומית סבור כי השכונות החדשות של באר יעקב הן רק סנונית אשר מבשרת על בוא האביב. "המטרה שלנו היא להפוך את באר יעקב בתוך כ-10 שנים לעיר האטרקטיבית והטובה ביותר באזור המרכז והשפלה", מסביר גוזלן, "מעבר לשכונות החדשות, אנו מתכננים כבר בנייה של כ-4,000 יחידות דיור במערב העיר וכן כ-12,000 יחידות דיור באזור בסיס צריפין המתפנה. בחישוב מהיר, מדובר על כ-60,000 תושבים אשר ייקלטו בבאר יעקב תוך כ-10 עד 15 שנה. המיקום הנהדר של המועצה המקומית, והבנייה המודרנית והאיכותית של השכונות, מתכתבים עם מצוקת הדיור בתל אביב והשרון. מכאן, קל לראות מדוע באר יעקב נמצאת בנתיב הישיר למעלה".

"יש לציין גם את חיי הקהילה המיוחדים אשר מאפיינים את ה-DNA של באר יעקב מזה יותר ממאה שנה", מצטרף אפשטיין לדברים, "מאז ומעולם, באר יעקב הסבירה פניה לתושבים חדשים. המועצה המקומית ממשיכה מסורת זו על ידי הצבת הקליטה האפקטיבית בראש סדר העדיפויות".

נתון מעניין במיוחד מגיע מכיוון החינוך. בדו"ח מיוחד אשר פורסם ע"י המועצה לשלום הילד ממוקמת באר יעקב במקום השביעי מבין היישובים המשקיעים ביותר בתחומי החינוך. לדברי ראש המועצה ומחזיק תיק החינוך במועצה, זוהי תוצאה ישירה של עבודה מאומצת אשר נושאת פרי כיום, לאחר שהוגדרה מלכתחילה כיעד המרכזי של המועצה.

לחבר בין הישן לחדש

אלמנט מיוחד נוסף של באר יעקב טמון במצב יוצא דופן שבו כ-66% מהתושבים במועצה המקומית נקלטו כאן בעשר השנים האחרונות. אי לכך, והיות ומרבית התושבים החדשים משתייכים לאוכלוסיות חזקות, המהפכה הדמוגרפית משכה את העיר למעלה בכל היבט והיבט. הדברים באים לידי ביטוי למשל בהתפתחות מרשימה בתחום החינוך, בשיפור משמעותי בתשתיות המוניציפאליות, בהקמת מוסדות ציבור ברמה גבוהה, ובשדרוג ניכר של אפשרויות התחבורה והתעסוקה.

השכונות החדשות מקיימות מצד אחד אינטראקציה וסינרגיה עם היישוב הוותיק, ומצד שני מתוכננות כשכונות 'סגורות'. כלומר, שכונות אשר מציעות לתושביהן את כל השירותים הרלבנטיים במרחק הליכה. לדוגמה, בשכונת חתני פרס ישראל הוקם מרכז מסחרי קטן לטובת התושבים, ובשכונה החדשה, פארק המושבה, נבנה קניון אשר ייפתח בתוך כשנה ומתוכנן כבר קניון נוסף.

היות והאוכלוסייה החדשה בבאר יעקב גדולה במידה ניכרת מהיישוב הוותיק, רבים חששו כי תיווצר מציאות של הפרדה בין האזורים השונים עד לכדי ניכור פנימי. גוזלן מרגיע ומסביר כי התכנון בבאר יעקב שם דגש על שילוב הישן עם החדש. "נכון, בניית שכונות כ'שכונות סגורות' מאפיינת גם את הבנייה בבאר יעקב", הוא מסביר, "עם זאת, היות וחשוב לנו לשמור על הקהילה המגובשת שלנו, אנחנו דואגים שכל התושבים יתערו זה בזה ובמיוחד מטפחים חינוך משותף. ילדי היישוב הוותיק לומדים ביחד עם ילדי השכונות החדשות, ובסופו של דבר שומרים על הקהילה של באר יעקב מאוחדת וחזקה".

רוצים לדעת עוד על המועצה המקומית באר יעקב? לחצו כאן

לכתבה הראשונה בסדרת הכתבות "המועצות המקומיות המובילות":

הסיפור של כפר יונה

כתבות נוספות בנושא:

כל מה שלא ידעתם על ביטוח הבנייה הכפרית

מתכננים מעבר ליישוב כפרי? ביישובים בהם מוקמת שכונה חדשה ימתינו לכם סיכונים, לא מעט מהם מכיוון ביטוח הבנייה. כך תתנהלו נכונה בתחום המאיים