אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

דור ה-y "התלבש" על קיבוץ סופה

וויב מיוחד, פתרונות חינוך בחופשים, ואין ספור אירועים קהילתיים הן כנראה ההשתקפות של הדור החדש והצעיר ששוטף בצורה יוצאת דופן את קיבוץ סופה, בלב עוטף עזה


כמו לא מעט קיבוצים בנגב, גם קיבוץ סופה החל את דרכו כהיאחזות נח"ל בסיני הכבושה, אי שם באמצע שנות ה-70 הססגוניות. נסו לדמיין אותם - דור של חלוצים, של חולמים, הדור של ילדי הפרחים. מכל רחבי הארץ הם הגיעו לרצועת חוף קסומה באחת הנקודות הכי יפות במזרח התיכון עם ים של כוונות ציוניות, אך עם חתימת הסכם השלום עם מצרים ב-77', הסכימו בלחץ פוליטי לעבור צפונית ממנו, לאזור "פתחת שלום", AKA פתחת רפיח.

ספק רב אם אותו דור חלוצים, שהיום מהווה את שדרת הדור הוותיק בסופה ידע אילו טלטלות כלכליות, ביטחוניות ופנימיות הם עומדים לעבור עם הקיבוץ ב-35 השנים הבאות מאז הפינוי. אך דווקא בשנה האחרונה, באחת התקופות הכי רגישות של האזור כולו, שוטפת "סופה" חדשה את שבילי הקיבוץ, כזו של משפחות צעירות עם ילדים קטנטנים. דור חדש ומרענן אך מאידך לא פחות חלוצי מאותם קיבוצניקים שעשו ג'וגינג על חופי מצרים.

נסיך ראשון כבר יש שם - גבע בן ה-11 חודשים. מייד אין חבל אשכול, העוֹלָל שהוא בן המשק הראשון בסופה אחרי יותר מ-8 שנים. בינתיים הספיק להצטרף אליו נמרוד, שנולד ממש בזמן הכנת הכתבה, ובקרוב מצפים כאן גם לנסיכה חדשה שתשלים 3 בני משק טריים. ייתכן בהחלט שסיפורן האישי והמרגש של שלושת המשפחות החדשות של סופה שהסכימו להתראיין לכתבה, מספר את הסיפור של הקיבוץ הדרומי ב-2019.

 
דור חדש וחלוצי (צילום: קיבוץ סופה)


רה-לוקיישן לעסק המשפחתי

לפני הכל קצת רקע עדכני. קיבוץ סופה ממוקם בחבל אשכול ומשתייך למועצה האזורית אשכול. הוא נמצא שם כאמור מאז תחילת שנות ה-80, וכיום מתגוררים בו כ-250 תושבים. למרות ששמו של הקיבוץ נקשר עם אירועים ביטחוניים בשנים האחרונות, כיום המגמה של סופה (והאזור יש לומר) משנה כיוון, והשכונה החדשה בתחומו מושכת מתעניינים רבים. לא רק בני הקיבוץ שעזבו ורוצים לחזור, אלא בעיקר משפחות חדשות "מבחוץ" שמגיעות לנגב המערבי מערי הדרום, המרכז וגם הצפון.

מיטל ודורון ניסים-אליאב, הוריו של גבע, אותו נסיך סופה ראשון, הם דוגמה נהדרת לכך. היא במקור מאשקלון, והוא מגיע מעיר האורות גבעתיים. הם הגיעו לסופה בדיוק לפני שנה, לאחר עשור של מגורים בירושלים, ועשו זאת מתוך מטרה ברורה מבחינתם - למצוא קהילה מאוחדת וחמה".

"לא היה לנו רע במרכז", אומרת מיטל, "היינו קרובים למשפחות, העבודה הייתה מסודרת, הסופר והמסעדות במרחק נגיעה. אבל הרגשנו שאפשר לחיות טוב יותר. אם תרצה, נכון יותר. למרות שגדלנו בערים גדולות, חלמנו לגדל את הילדים באווירה של כפר וקהילה. במיוחד בקיבוץ. מפה לשם שמענו על סופה, הגענו להתרשמות והתאהבנו".

היות שמיטל היא מעצבת גרפית ודורון בעל עסק לפיתוח וקידום אתרי אינטרנט, בני הזוג לא התקשו יותר מדי מבחינה תעסוקתית. הם עשו לעצמם רה-לוקיישן, ומנהלים בקיבוץ עסק משפחתי בתחום השיווק הדיגיטלי, המציע מגוון שירותים כדוגמת עיצוב אתרים, פיתוח אתרים וקידום באינטרנט. "יש לנו לקוחות מכל הארץ והמעבר לדרום לא פגע בעסק, אולי אפילו להפך", אומר דורון, "כל זאת תוך שאנחנו יכולים לקיים חיי משפחה מלאים ועשירים. מצד אחד משקיעים מאד בעבודה ורוצים להתפתח, ומצד שני יש זמן להיות ביחד. הסיטואציה הזו אפשרית רק במרחב הכפרי, ואני שמח שניתנה לי ההזדמנות להגשים אותה".


 
 מיטל עם גבע, "נסיך סופה הראשון"  (צילום: מתוך האלבום המשפחתי)


"באנו להיות הדור הזה"

אחד המאפיינים החזקים של סופה טמון בזה שהקיבוץ מעוניין לצמוח ומקבל את המשפחות בזרועות פתוחות. קחו את מיטל לדוגמה. היא מתגוררת בסופה בסך הכל שנה, וכבר ממלאת תפקיד חשוב מאוד בשיווק השכונה החדשה, שכולל דיאלוג עם המשפחות המתעניינות. "סופה, בניגוד לקיבוצים אחרים, נמצא בקליטה הראשונה מזה שנים", אומרת מיטל, "מכיוון שהקהילה כאן לא קלטה זמן רב, כל נקלט הוא עולם ומלואו. כל אחד משפיע ואנחנו מחפשים את דור העתיד שיתווה את הדרך. אנשים שייקחו את המושכות".

דברים ברוח דומה אנו שומעים משקד ותומר בר-עוז, שהגיעו לסופה מרמת גן וראשון לציון. כמו מיטל ודורון, גם הם נחתו כאן לאחר שחיפשו לצאת מהמרחב האורבני. "קיבוץ סופה מחפש את דור ההמשך ובאנו להיות הדור הזה", אומרת שקד, "לפני שהגענו לכאן היינו קרובים לסגור בכלל בקיבוץ אחר. בחרנו בסופה בגלל האנשים שהסבירו לנו פנים, ובגלל שנוכל להיות חלק מההתחדשות של קיבוץ בישראל. זאת כמובן עוד מעבר לכל היתרונות הנפלאים של מערכות החינוך המצוינת".

שקד ותומר עברו לפני כשנתיים והם מצפים ללידת בתם, אשר תהיה הנסיכה הראשונה של סופה ובת המשק השלישית של הקיבוץ בגל הצמיחה הנוכחי. מבחינת עבודה, גם עבורם התהליך התנהל ביעילות. שקד נקלטה כמורה בתיכון האזורי ותומר מדריך קבוצות של אומנויות לחימה אשר גם מפעיל קבוצות פרטניות לחינוך מיוחד.

 
 רוצים להיות הדור הבא של הקיבוץ, משפחת בר-עוז (צילום: אלבום משפחתי)


עוד במדור: מעיירה במדבר לבירת הקנאביס של העולם >

בריכה פעילה ומסגרות חינוך בחופשים

"קיבוץ סופה הוא גן עדן להורים ולילדים", אומרת שקד, "דבר ראשון, אתה תופס אותנו בקיץ ואתה מוזמן לבקר בבריכה המהממת שפתוחה לטובת התושבים והחברים מחג השבועות ועד סוף חגי תשרי. בעוד שכל ההורים בישראל צריכים להמציא את עצמם בחופש הגדול, הילדים בסופה נהנים ממערכת חינוך שממשיכה לפעול בתדירות גבוהה בחופשים ובחגים. יש כאן צוות ילדים וצוות נוער שמארגנים פעילויות שבועיות, ובקרוב ייפתח מחדש מועדון הנוער. אני ממש מתרגשת מחוויות הילדות שממתינות לילדיי בסופה".

"גבע כבר לא לבד, עכשיו יש לו את נמרוד", מצטרפת מעיין פלטין, אשר חזרה רק בימים אלה מבית החולים עם בנה השני, נמרוד, "אם לשפוט לפי ההתאקלמות המהירה של בתי הבכורה, ליה, שמאז שהגיעה לסופה היא רק פורחת מכל הבחינות, אני בטוחה שגם נמרוד עומד ליהנות כאן". מעיין ובעלה, דניאל, עברו לסופה לפני כחצי שנה. הם הגיעו מבאר שבע, בעקבות אותו חיפוש אחר "משהו אחר". איכות חיים, קהילה, ומקום שאפשר להרגיש בו בבית. "בדקנו כמה וכמה יישובים באזור כי היה חשוב לנו להישאר בנגב, ולמרות שלחלקם היו לא מעט יתרונות, מהרגע שעברנו בשער של סופה, אי אפשר היה להוציא את הקיבוץ הזה מהראש".

מעיין ודניאל מסבירים כי מעבר ליתרונות של מערכת החינוך, הבחירה נעשתה מתוך הרצון להיות חלק מבנייה של משהו חדש. "חיפשנו קיבוץ שנותן לך את האפשרות להשפיע על האופי של המקום. לא יישוב גדול מדי. בקיבוץ סופה, כל התשובות היו נכונות. אני נשארתי בעבודתי הנוכחית באוניברסיטת בן גוריון, ודניאל, שהיה מנהל חנות בתחום המחשבים, קפץ על ההזדמנות לעשות שינוי כיוון בחיים. הוא קיבל כאן לא מעט הצעות עבודה, ובסוף נפתחה לו ההזדמנות לעבוד בקיבוץ כאחראי תחזוקה של הקיבוץ".

 
 התושבים שותפים בעיצוב אופי הקהילה. חגיגות שבועות האחרון בקיבוץ (צילום: קיבוץ סופה)


בתים לכל הרכב משפחתי

בפרויקט הנוכחי בסופה אמורות להיקלט בקיבוץ 20 משפחות, במסלול של חברות מלאה עם עצמאות כלכלית. מאחורי השכונה עומדת "החברה לקידום פרויקטים", חברה יזמית שמתמחה בעיקר בבנייה ביישובי חבל אשכול והערבה. עם למעלה מ-200 יחידות דיור שכבר אוכלסו בפרויקטים השונים של החברה בדרום הארץ, ועם הרוח החדשה שמנשבת במפרשי הקיבוץ כסופה, לאסי אמינוף, האחראית על קשרי הלקוחות בחברה, ברור שהשיווק יהיה קצר יחסית, אך בעיקר מדויק.

"סופה הוא לא עוד קיבוץ, סופה הוא קיבוץ עם דרך וערכים", אומרת אסי, "יש כאן גם קהילה נהדרת, גם חינוך מעולה, גם שקט ושלווה, וגם מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה. לכן היה חשוב לנו כחברה יזמית לאפשר לשכונה החדשה להתכתב עם האופי של המקום". אסי מסבירה כי הנקלטים החדשים יוכלו לרכוש בית (בחירה מבין 3 דגמי בתים מודולריים) על מגרש של כ-600 מ"ר, כאשר השכונה עצמה מתאפיינת בצביון קיבוצי, לא מתחכם, וכחלק בלתי נפרד מהיישוב הוותיק. עבודות הפיתוח בשיאן ושישה בתים ראשונים כבר בהיתר ובנייתם תחל בחודשים הקרובים. .

 
 תהיה חלק בלתי נפרד מהקיבוץ. אזור השכונה החדשה (צילום: החברה לקידום פרויקטים)


ההשקה המחודשת של וועדת התרבות

לא רק ילדים נולדים בסופה. הכניסה של המשפחות הצעירות הביאה להשקתה המחודשת של וועדת התרבות, אשר לא התכנסה במשך שנים, וכיום כמעט ולא נחה לרגע. הוועדה אחראית על מגוון פעילויות לאורך השנה ועשייתה ניכרת בהווי המקומי. בנוסף, ההורים מתארגנים באופן עצמאי ובתדירות גבוהה עם סיורים, פעילויות, אירועים ועוד. זאת לצד מבחר חוגים מטעם המועצה והאירועים הרבים שמתקיימים ברמה האזורית. מגמה שמתכתבת עם הצמיחה של כל חבל אשכול אשר קיבוציו ומושביו נמצאים (כמעט) כולם בהתרחבות.

"בתור מי שגר כאן כבר 30 שנה, זה מרגש אותי לראות את כל הילדים החדשים שנולדים כקיבוצניקים בסופה", אומר ד"ר אייל ברנדייס, מנהל הקהילה הוותיק של הקיבוץ, "במיוחד לאור התקופות הלא-פשוטות שעברנו כאן עם סבבי הלחימה בדרום. הקהילה שלנו מורכבת שוב מוותיקים וצעירים, ולכל משפחה יש משקל סגולי גדול מאד. בקיבוץ סופה אנשים יכולים לעצב את החיים שלהם באופן מיידי. להיות שותפים בקבלת החלטות ולקחת את הקהילה לאיזה כיוון שיחפצו".

רוצים להכיר את קיבוץ סופה טוב יותר? לחצו >

כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת הולצר

השגרה של משפחת הולצר כוללת טיולים למטע האבוקדו או ביקור בחוות הסוסים בקיבוץ. וכן, זה בטווח הקילומטר מהבית. הנה הסיפור שלהם

"הבנות מתרגשות והעיתוי מושלם מבחינתנו"

עם מעל 400 תושבים, ביה"ס אזורי ומרכז רפואי, היישוב הקהילתי צוחר בלב חבל אשכול הולך ומסתמן כאחד היישובים המבוקשים למשפחות צעירות המחפשות קהילה ובית חדש