אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

צמיחה דמוגרפית של 300% ב-15 שנה? הקסם של כפר תבור

כפר תבור היא לא רק אחת המושבות הוותיקות בישראל אלא גם אחת המבוקשות ביותר. ראש המועצה יוסי דולה בראיון על ההתעוררות בכפר והביקוש האדיר למגורים במקום

 
כיאה למושבה שהוקמה לפני למעלה ממאה שנה, קשה לבחור באיזו אנקדוטה להתחיל את הסיפור של כפר תבור. האם לדבר על חגיגת ברית המילה של הילד הראשון של המושבה שבשיאה הוחלט לקרוא ליישוב "כפר תבור" לפי המלצת מנחם אוסישקין? מה עם אביב 1908 והאסיפה הראשונה של ארגון "השומר" שנערכה בכפר? מאה שנות אחיזה בקרקע הולידו הרבה יותר ממאה אנקדוטות אבל אם תשאלו את יוסי דולה, ראש המועצה המקומית כפר תבור, עדיף בכלל לדבר על העתיד.

צמיחה דמוגרפית של 300%

"כפר תבור הייתה ועודנה מושבה איכותית ומיוחדת במינה", אומר דולה בפתיחת שיחתנו, "לצד הכבוד שאנחנו רוכשים לעבר, הפנים של כפר תבור מביטות קדימה". דולה יודע בדיוק על מה הוא מדבר. כפר תבור הצליחה לעשות את הבלתי יאומן ובתוך תקופה קצרה של כ-15 שנים בלבד המושבה הציגה צמיחה דמוגרפית של כ-300%.

ממקום קטן ופסטורלי שהתגוררו בו כ-1,000 תושבים בלבד בסוף שנות ה-90, כפר תבור של ימינו היא משהו אחר לגמרי. מועצה מקומית תוססת שאוכלוסייתה מונה כ-4,200 תושבים (והמונה עולה). "תושבים חדשים שהגיעו מכל קצוות הארץ לצד אין ספור בנים ובנות חוזרים ששבו הביתה", מתגאה דולה.

החלטה חשובה במשאל עם

בכדי להבין את סיפור ההצלחה הדמוגרפי של כפר תבור נחזור רגע לשנת 1998. השנה שבה הוגשו המלצותיה של וועדה שמונתה לבדוק איחוד ומיזוג רשויות מקומיות ואזוריות.

הוועדה, ברשות פרופ' אריה שחר, עסקה בין השאר בשאלה האם לאחד בין כפר תבור למועצה אזורית גליל תחתון. "וועדת שחר הייתה תרועת השכמה לכפר תבור", נזכר דולה, "ידענו שהגיע הרגע להחליט. האם אנחנו מתאחדים עם רשות מקומית אחרת או שומרים על העצמאות והאופי שלנו עם צמיחה דמוגרפית. מה עשינו? פנינו לתושבים. ערכנו משאל עם בקרב תושבי כפר תבור והתוצאות היו מובהקות. 98% מהתושבים הצביעו על עצמאות וגדילה".

דולה מכהן בתפקידו כראש מועצת כפר תבור מאז שנת 1992. הוא יליד אור יהודה שקשר את גורלו בצפון ובכפר תבור. דולה נשוי לדרורה, בת כפר תבור ואשת חינוך בבית הספר כדורי. שניים מילדיהם של בני הזוג מתגוררים עם משפחותיהם בכפר תבור וכל ארבעת הילדים לבית דולה גדלו והתחנכו במערכות החינוך של היישוב. "הילדים שלי הם עדות למערכת החינוך המצוינת של המושבה שהיא אחת הסיבות המובהקות לביקוש הרב למגורים כאן", מתגאה דולה פעמיים, "שני מהנדסים, רופאה ועורכת דין. Made in Kfar Tavor".


עוד במדור: הסיבה שירוחם מבוקשת יותר מת"א >

"צמיחה זה לא רק בניית יחידות דיור"

מעניין לראות שהגידול בכפר תבור לא פגע ביישוב אלא להפך. המועצה, אשר מדורגת באשכול ה-8 מתוך 10 לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שמרה על תהליכי צמיחה מדודים ומאוזנים. הרבה בזכות העובדה שראש המועצה, לפני כניסתו לתפקיד, עבד במשך כ-20 שנה בחברת הבנייה אשטרום (מחברות הבנייה המובילות בישראל).

"תהליך הקליטה בכפר תבור נעשה במלוא המרץ אך תוך שמירה על מסגרות תקציב נכונות", מסביר דולה, "צמיחה זה לא רק בניית יחידות דיור אלא השקעה בלתי פוסקת. תשתיות, מעונות יום, מוסדות לימוד, מרכז מסחרי של כ-8,000 מ"ר, בית ספר יסודי, קאנטרי קלאב, שטחים ציבוריים, מתנ"ס מעולה והרשימה נמשכת". הדברים של דולה מקבלים תמיכה גם מהנתונים בשטח. כבר 16 שנים ברציפות שכפר תבור זוכה בפרס משרד הפנים על ניהול תקין.

עוד 6,000 תושבים בעשר שנים – בבתים צמודי קרקע

בכל פעם שדולה נשאל על הצלחתה של כפר תבור הוא עונה במילה אחת – חינוך. "מערכות החינוך של כפר תבור הן גאוות היחידה שלנו", הוא מסביר, "יש לנו בית ספר מצוין עם 18 כיתות, מתנ"ס שזכה לאחרונה במדד איכות הציבור בתוצאה גבוהה פי שלוש מהממוצע הארצי, חדר אוכל עם תזונאית שמבשל לכל ילדי המקום ארוחת צהריים ועוד. אגף החינוך במועצה מקבל את רוב הנתחים מעוגת התקציב".

התוכניות העתידיות בכפר תבור מדברות על עוד כ-6,000 תושבים בתוך עשר שנים. דולה מדגיש כי הקליטה תהיה מבוקרת ולא ב"מכה אחת". זאת, מתוך מטרה לאפשר לתושבים להיטמע במערכות ולהכיל אותם בצורה הטובה ביותר.

הצמיחה מבוססת על בתים צמודי קרקע בלבד בכדי לשמור על האופי הכפרי של המושבה ולהעניק לתושבים (החדשים והישנים) איכות חיים. אם תרצו, פתרון אמיתי למצוקת הדיור שמחכה למרגלות ההר הכי יפה בצפון. במרחק של כ-45 דק' מחיפה וכשעה ורבע מהשרון. חתך האוכלוסייה ביישוב עומד על כ-31.7% בני 1-18 וכ-59.2% בני 19-64. כלומר, כ-90% מתושבי הכפר הם משפחות עם ילדים (בשלל גילאים).

רוצים לדעת יותר על המועצה והיצעיה? לחצו

כתבות נוספות בנושא:

שוק הקנאביס נכנס לחברות מלאה בקיבוצים ומושבים?

גידולים חקלאיים הם חלק מתעודת הזהות של כל מושב וקיבוץ בישראל כבר יותר מ-100 שנים, אך האם דווקא טרנד הקנאביס יהפוך כל פרדס ונחלה למכרה זהב?

עומדים לפני בניית בית? קבלו את הטיפים הכי חשובים

בניית הבית שחיכיתם לו הגיעה, ועכשיו צריך להתחיל לתכנן שיתאים לסביבה, לסגנון ובעיקר לאופי שלכם. קבלו את 5 הטיפים המנצחים שלנו

ממשיכים לצמוח: ביקוש שיא בקיבוץ גבולות

כמו הכלניות בפסטיבל "דרום אדום", גם קיבוץ גבולות פורח ונערך לקליטת המשפחות בשכונה החדשה: "משפחות שנקלטו לא מזמן הן אלו שמסייעות לנקלטים הבאים"