אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

ההיסטוריה חוזרת - החל תהליך גיבושה של קהילה חדשה בצפון ים המלח

במוא"ז האזורית מגילות ים המלח מתרגשים לקראת אזרוחו המחודש של יישוב קהילתי: "אנחנו נמצאים בשיאו של תהליך גיבוש ראשון ועד הקיץ יאוכלסו 20 המשפחות הראשונות"


מועצה אזורית מגילות ים המלח, אשר רוב יישוביה ממוקמים במרחק של כ-30 דק' מירושלים, ממשיכה למתג את עצמה כפתרון אידאלי למשפחות צעירות מכל רחבי הארץ המחפשות מגורים באווירה ייחודית המשלבים איכות חיים, ערכים וקהילה.

נכון להיום באחריות המועצה 6 יישובים (4 קיבוצים, מושב ויישוב קהילתי) וכעת המועצה מתרחבת ומתוכננת לאכלוסו המחודש של יישוב קהילתי, אשר מיועד לקום בנקודת היאחזות הנח"ל של קיבוץ בית הערבה. היישוב המחודש, קדם-ערבה שמו' מיועד להיות יישוב קהילתי מעורב למשפחות צעירות אשר ימשיך את תנופת הצמיחה הגדולה שמתרחשת בשנים האחרונות באזור.

מיועד בשיאו לאכלס יותר מ-300 משפחות. שטח היישוב כיום


יצירה ועיצוב של קהילה חדשה

היישוב מתוכנן להתבסס על מודל מוכר של הרחבה המתפקדת כיישוב בפני עצמו עם אגודה נפרדת, מוסדות עצמאיים וכן הלאה. "אנחנו נמצאים כעת בשיאו של תהליך גיבוש הגרעין הראשון כאשר עד הקיץ יאוכלסו 20 המשפחות הראשונות, תוך הקפדה על איזון בין חילונים לדתיים. הצפי הסופי מדבר על יישוב קהילתי גדול של כמה מאות משפחות", אומרת סימון. "חשוב לי לציין שהמשפחות שיצטרפו לקדם ערבה בשלב המוקדם ייקחו חלק בתהליך המאתגר של הקמה של קהילה יש מאין", היא מדגישה, "אנחנו קולטים אנשים שמבקשים לעצמם משהו מעבר ורוצים, יכולים ומוכנים לקחת חלק ביצירה ובעיצוב של דבר חדש, ולא רק מחפשים הזדמנויות נדל"ניות".

סיפורו של "קדם ערבה"


כאמור, קדם ערבה מיועד לקום בנקודת התיישבות ותיקה בסמוך לקיבוץ בית הערבה. באופן טבעי, סיפורו קשור היטב לקיבוץ בית הערבה ומתחיל כבר בסוף שנות ה-30 של המאה הקודמת. ב-1939 הוקם בית הערבה במטרה  לספק מענה לעובדי מפעל האשלג (מפעל ים המלח הראשון). בשנת 48',  עם פרוץ מלחמת השחרור פונה הקיבוץ עד שהוקם מחדש כהיאחזות נח"ל בשנות ה-80. 20 שנה לאחר מכן, עברה ההיאחזות לנקודת הקבע בה ממוקם כיום הקיבוץ. בשנים האחרונות, קיבוץ בית הערבה עצמו התרחב וקלט חברים חדשים, אך נקודת ההתיישבות המקורית נשארה פנויה. "זיהינו את הצורך, את היכולת והאיכויות שהאזור יודע להציע בשל הסמיכות לירושלים, והוחלט ליישב מחדש את הנקודה כיישוב מעורב לדתיים וחילוניים שיחיו יחדיו כקהילה", מספרת לירון סימון, דוברת המועצה.


הזדמנות היסטורית להיות חלק מהקמת יישוב בישראל. (צילום: shutterstok)


כנס המתעניינים הקרוב

כחלק מהתנעת התהליך והצבת היעד הדמוגרפי הראשוני, יתקיים ביום שלישי הקרוב (25.4) מפגש משפחות בהובלת ראש המועצה ובה ימסרו פרטים מלאים אודות התהליך, והכרות עם הקהילה החדשה המתגבשת. המפגש יתקיים במקום בו ייבנה היישוב, ומהמועצה מוסרים כי יש להירשם מראש לאור ההתעניינות הגבוהה.

מעל ל-30 משפחות חדשות במועצה רק השנה

"אנחנו רואים בבירור מגמה של גידול דמוגרפי וקליטה", מספרת לירון סימון. "בקיץ שעבר נקלטו בכל היישובים מעל ל-30 משפחות חדשות והצפי של השנה הוא אפילו גבוה מזה. במושב ורד יריחו נמכרו כל המגרשים, בקיבוץ אלמוג שלב א' שווק לחלוטין ואנחנו כבר יוצאים לשלב ב', בקיבוץ בית הערבה הביקוש הוא אדיר, בקיבוץ קלי"ה נותרו מגרשים ספורים בהרחבה הנוכחית ובקיבוץ מצפה שלם משווקים מגרשים ממש על שפת נחל דרגה עם נוף מדהים לים המלח. יש תנועה מאד נוכחת ומשמעותית של התיישבות בכל רחבי המועצה".

"במקביל לתהליכים החיוביים אצלנו, אנחנו רואים ומזהים את מצוקת הנדל"ן בארץ שהביאה לכך שזוגות צעירים רבים מתקשים למצוא מקום להקים בו בית", אומרת סימון, "לכן החלטנו להניע מהלך של התיישבות מחודשת, סמוך לקיבוץ בית הערבה, שתהווה את היישוב המעורב הראשון מסוגו במועצה - קדם ערבה".

רוצים להגיע למפגש המשפחות הקרוב? לחצו כאן >

כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת נתנאל

משפחת נתנאל עתידה לבנות בית בקיבוץ הכי ירוק בעמק. בינתיים תמצאו אותם בבילוי משפחתי בבריכה. הנה הסיפור שלהם

קלטו את משפחת קידר

עד שבניית הבית של משפחת קידר תסתיים, תוכלו למצוא אותם מסתובבים עם הגולפית בשדות של בית אלפא או נהנים מעוד אחר הצהריים בגברוש. הנה הסיפור שלהם