אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

מתכוננים לוועדת קבלה – 5 טיפים לגזור ולשמור

איך צריך להתכונן לוועדת קבלה, מה להגיד, מה כדאי שלא לומר, איך להתלבש ולמה לא לבוא עם הילדים. כל התשובות לשאלות הנפוצות לפני וועדת קבלה


משפחות רבות חוששות ממעמד וועדת הקבלה. מה להגיד? מה אסור לומר בשום אופן? איך להתלבש? האם לבוא עם הילדים? מה ישאלו אותנו? מהן התשובות הנכונות? וזה רק על קצה המזלג.

הצעד הראשון שאתם צריכים לעשות לפני וועדת קבלה הוא פשוט לקחת נשימה ארוכה ולהירגע. זכרו שוועדות קבלה הן "בסך הכל" כלי שמאפשר ליישובים קהילתיים לבדוק התאמת מועמדים לקליטה. השיחה מול הוועדה היא עניין דו-צדדי. מצד אחד היישוב רוצה לבדוק את ההתאמה שלכם לחיים בקהילה בכלל ולחיים בקהילה הספציפית בפרט, ומצד שני גם לכם יש כוח. זכרו שהיישוב רוצה לקלוט אנשים מתאימים. בוועדת קבלה אתם זוכים לפגוש את האנשים המובילים בקהילה המקומית ממבט ראשון ויש לכם הזדמנות אמיתית לבדוק האם היישוב בכלל מתאים לכם. עכשיו, בכדי להקל עוד קצת הנה חמישה טיפים שאתם חייבם לשנן.

בואו בלי הילדים

ברגע שקיבלתם תאריך ושעה לוועדת קבלה, השיחה הבאה שלכם תהיה לבייביסיטר. אל תבואו לוועדת הקבלה עם הילדים, גם לא עם פעוט ש"רק ישן בעגלה". כבדו את וועדת הקבלה ותנו לחבריה להכיר אתכם באמת. כשאתם באים עם הילדים אתם מציגים את ההורים שבכם ומשאירים את האישיות שלכם מאחורי הקלעים. וועדת קבלה רוצה להכיר את המועמדים ליישוב בלי פילטרים. ילדים יכולים בקלות למשוך את תשומת הלב, להסית אתכם מהעיקר, להפריע להתנהלות השוטפת של וועדת הקבלה ואף לאלץ את אחד מכם "לצאת החוצה עם הילד".

אתם לא רוצים שילד יתחיל לבכות באמצע הועדה. (צילום: shutterstock)


התייחסו לוועדת הקבלה כמו ראיון עבודה

וועדת קבלה היא לא ראיון עבודה. אתם לא עומדים להתראיין בפני מעסיק עתידי וזה לא המקום להכריז בו שאתם "שאפתנים" ושהחיסרון שלכם הוא שאתם "וורקוהוליקים". עם זאת, ישנם כמה וכמה מאפיינים משיקים שנכונים לוועדות קבלה בדיוק כמו שהם נכונים לראיונות עבודה. למשל - הגיעו בזמן (ועדיף להקדים ולקחת טווח בטיחות), שימרו על ביטחון עצמי, השתדלו להתלבט ולא להיות פאסיביים, שאלו שאלות מצדכם והתנהגו בכבוד הראוי לחברי וועדת הקבלה.

התלבשו בבגדים שמשקפים אתכם

לוועדות קבלה אין "קוד לבוש" שצריך להקפיד עליו. ההמלצה הכי טובה היא פשוט לבחור בגדים שמשקפים אתכם ושאתם מרגישים בהם בנוח. אם אתם מתלבשים בקז'ואל עם ג'ינס וטי-שרט, אין שום בעיה, ואם אתם מרגישים טבעי בבגדים אלגנטיים, הכל בסדר. הבגדים מעידים על האדם ובוועדת הקבלה האדם הוא העניין המרכזי. בחרו בגדים שמייצגים את האישיות שלכם והתלבשו כמו שאתם רגילים להתלבש ליום עבודה שגרתי.

תתלבשו בטבעי שלכם. (צילום: shutterstock)


תהיו אמיתיים, גם בנושאים "מאתגרים"

האמת היא כלי מנצח בוועדות קבלה. חברי הוועדה יזהו במהירות מועמדים "מזויפים" שמנסים לענות את "התשובות הנכונות". לעומתם, מועמדים שמוכנים להיחשף ולומר דברים אמיתיים הם אלה שזוכים לקבל את היחס הטוב ביותר. לדוגמה, אם שואלים אתכם על יציבות תעסוקתית ואתם נמצאים כרגע בין עבודות, אל תתביישו לשתף (במידה, כמובן).

 


שני בני הזוג צריכים לדבר

בכל זוגיות יש צד דומיננטי וצד רגוע. בוועדת קבלה חשוב ששני בני הזוג יבואו לידי ביטוי. אפילו אם הדבר דורש ממכם "להתאמן" בבית לקראת הריאיון כדאי להשקיע בזה מחשבה נוספת. אם אתם מתקשים תוכלו להחליט שכל אחד יענה על נושאים מסוימים. חלוקת נושאים מראש תאפשר להכין תשובות טובות ולמנוע מצב שברגע האמת אחד מבני הזוג יבלוט מעל חברו.
 
המאמר המלא ושאר מאמרים בנושאי המעבר לכפר מופיעים ב"מדריך למעבר לכפר" אותו הפיק "אתר הבית".
 

כתבות נוספות בנושא:

חופש גדול בסימן חיסכון? זה קיים

מעמסה, נטל כלכלי והפסד עבודה. זו התשובה שתקבלו מכמעט כל הורה לילדים כשיישאלו על החופש הגדול. אך מסתבר שההורים בקיבוצים יאמרו דברים הפוכים לגמרי

הסיבות והמספרים בדרך אל הבית בכפר

קצב הגידול של כ-3.5% בשנה, דיור בר השגה, חינוך וחיי קהילה - יותר ויותר ישראלים הולכים בדרכו של עכבר הכפר, והם יודעים למה

כך תעצבו את שולחן החג כמו קטלוג

בלה יקותיאל, מעצבת פנים ומומחית להלבשת הבית עם 7 טיפים לקראת ליל הסדר הקרוב שיהפכו את השולחן לשיחת הערב