אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

במיוחד לחולמים - יריד קליטה ענק בעמק במעיינות

לרוב המשפחות החולמות לעבור לקיבוץ או מושב אין את המידע המלא המאפשר להן לקבל את החלטת המעבר בצורה הטובה ביותר עבורן. זו בדיוק הסיבה שבעמק המעיינות החליטו להרים יריד קליטה ענק שיספק מענה מקיף


נתחיל מהרקע ברשותכם. בין עמק הירדן, הכנרת וגלבוע, תמצאו כנראה את אחד האזורים המיוחדים והיפים בארץ. עמק המעיינות, שסקרים מראים כי לא מעט ישראלים דווקא לא יידעו למקם אותו במפה, הוא אחד מהאזורים הצומחים והגדלים ביותר במגזר הכפרי. יישובי עמק המעיינות, הכוללים 24 יישובים המשתייכים למועצה האזורית עמק המעיינות, הגדילו את אוכלוסייתם בעשור האחרון בכ-130%, מ-11,000 לכ-14,000 תושבים, וממשיכים להיות אבן שואבת עבור משפחות צעירות רבות שמגלות את האזור.

כעת, הן לאור הביקוש אבל בעיקר לאור העובדה כי רוב המשפחות המתעניינות במעבר ליישובים כפריים, ובפרט לאזורי הפריפריה אינן "מלאות" במידע אשר יכול לסייע להן לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורן, החליטו במועצה להשיק יריד ראשון מסוגו שייערך במתחם "הקימרון" שבתחומי המועצה. היריד, שייערך ביום שישי ה-9.3 ירכז בתוכו את רוב המידע הדרוש למשפחות. אלו שיגיעו במרץ הקרוב, יוכלו להכיר מקרוב מאוד את היישובים הקולטים והיצעי המגורים בתחומם, לשמוע על מערכות החינוך הייחודיות, לקבל מידע אודות בנייה כפרית (בשיתוף ובהובלת "מרכז הבנייה הישראלי"), וגם - לבקר בדוכנים של חברות מובילות ממגוון תחומים המעסיקות עובדים מהאזור, במה שלראשונה יאפשר לאלו המעוניינים לעבור לאזור גם לקבל פתרון בנושא המאתגר ביותר בצפון.

למעשה, היריד הקרוב הוא שדרוג של שלושה ירידים קודמים שנערכו בעמק המעיינות בשלוש השנים האחרונות. אולם אם בעבר הירידים התמקדו בעיקר במשפחות שכבר החלו את התהליך, ועל כן עסקו בסוגיות הנוגעות לבניית הבית, ביריד הקרוב המניפה תהיה רחבה הרבה יותר.
 
יאפשר לכם לקבל מידע מקיף ורלוונטי, יריד קליטה קודם בעמק המעיינות (צילום: דוברות)


הקהילות הקולטות ומערכות החינוך

"עמק המעיינות נמצא בפריחה והיקף הפניות הולך וגובר", מסביר איתמר מטיאש, מנהל אגף הצמיחה הדמוגרפית במועצה האזורית, "הירידים הקודמים שקיימנו תמיד היו הצלחה אבל עכשיו מדובר במשהו שונה לחלוטין. יריד ענק, יחיד מסוגו, שיענה כמעט על כל שאלה אפשרית. בנייה? קהילה? תעסוקה? תחבורה? רכבת? חינוך? הטבות מס? דתיים? חילונים? יישובים מעורבים? כל התשובות נכונות".

מטיאש מסביר כי היישובים הקולטים יציגו דוכנים עם פרטים ומידע למתעניינים, ומעבר לזה, המועצה האזורית תעמיד אף היא דוכן מטעמה. בדוכן הנ"ל, נציגי המועצה יספרו אודות אפשרויות הקליטה ביישובי העמק וכן יעסקו ביום שאחרי המעבר (חינוך, תעסוקה וכו').

"בדוכן המועצה נציג את התוכנית החדשה שלנו למעבר לעמק שקראנו לה חבילת "עוברים איתך".  מסביר מטיאש, "מדובר בשירות שבו פרויקטור מטעם המועצה מוצמד למשפחה מרגע ההתעניינות ומסייע לה בכל השלבים שבדרך. החל מבחירת הקהילה המתאימה וכלה במציאת תעסוקה, חיבור למערכות החינוך ועוד".

"כמו כן", ממשיך מטיאש, "מכיוון שאנחנו יודעים שהחינוך הוא השיקול המרכזי במעבר לכפר, היריד יכלול דוכן ייעודי של אגף החינוך והמתנ"ס במועצה. כמועצה המתגאה בחינוך האיכותי שלה, גם ברמה הפורמאלית וגם בחינוך הבלתי פורמאלי, חשוב לנו להראות את הדברים למשפחות".

"בנייה? קהילה? תעסוקה? תחבורה? כל התשובות נכונות". יריד קליטה בקיבוץ חמדיה שגם ישתתף ביריד (צילום: דוברות)


לא שוכחים את תהליך הבנייה והתעסוקה

בכל הנוגע לבנייה במרחב הכפרי, המגיעים לכנס עומדים לקבל מידע רב. זאת מטעם מרכז הבנייה הישראלי - הבית השקוף, נותן החסות המקצועית בתחום הבנייה באירוע, ומעמיד ביתן של מכללת מרכז הבנייה הישראלי לקידום קורס בנה ביתך במועצה האזורית עמק המעיינות.

מרכז הבנייה הישראלי - הבית השקוף יציג ביריד פאנל מומחים בהנחייתו של מנהל מרחב הצפון מטעם מרכז הבנייה הישראלי, חנוך בומש. בפאנל ייקחו חלק טובי האדריכלים, המפקחים, המהנדסים והקבלנים, חברי נבחרת המומחים של מרכז הבנייה הישראלי באזור הצפון, שיענו לשאלות ויתנו תשובות, עצות ואינפורמציה לבאי היריד.

"בשנים האחרונות מרכז הבנייה הישראלי שותף בקידום ובסיוע מקצועי למשפחות הבונות במושבים ובהרחבות בקיבוצים", אומר ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי, המוסד המוביל את מגמות ענף הבניה, "אנו שמחים להיות חלק מתנופת הבנייה בעמק המעיינות, ולהוביל אותו מקצועית יחד עם אנשי המקצוע המקומיים המובילים בתחומם".

בנוסף למרכז הבנייה הישראלי, המגיעים ליריד יוכלו להתייעץ עם לא מעט אנשי מקצוע מקומיים בענף הבנייה כמו אדריכלים, מתכננים, מנהלי פרויקטים וכו'. "מומחים מהאזור שמכירים היטב את המושג בנייה כפרית ויודעים לתת את המענה הדרוש", מדגיש מטיאש.

כמו כן, היות שתעסוקה היא אלמנט מהותי במעבר, המועצה האזורית השקיעה גם בהיבט הנ"ל בתכנון היריד הקרוב. ראשית, ביריד יפעל דוכן של מרכז "מעברים בעמק", שהינו פרויקט משותף של ג'וינט ישראל, משרד הרווחה, מפעלי העמק וארבע מועצות אזוריות (עמק המעיינות, מגידו, זבולון ועמק יזרעאל). פרויקט "מעברים בעמק" עוסק במגוון תחומים הקשורים לפיתוח כלכלי ותעסוקה במרחב הכפרי, ובדוכן יינתן מידע רלבנטי. למשל, מציאת עבודה, המשך עבודה במרכז על בסיס צירי התחבורה המתחדשים ורכבת העמק, הסבות מקצועיות, יזמות עסקית וכו'.

"לצד מרכז 'מעברים בעמק' שיעמיד דוכן לטובת המשפחות", מציין מטיאש, "גם מספר חברות מובילות המחפשות עובדים מהסביבה יקימו אף הן דוכנים ביריד".

ישיקו את חבילת "עוברים איתך",  התוכנית החדשה למעבר לאזור (צילום: קיבוץ נווה איתן)


רוצים להגיע ליריד הקליטה בעמק המעיינות? לחצו  להרשמה > 

כתבות נוספות בנושא:

עוברים לקיבוץ? היכונו לקרב משתכנתא מתיש מול הבנק

חולמים על בית בקיבוץ? תחקיר מיוחד שלנו מגלה שהבנקים הגדולים במשק יערימו קשיים אדירים: "מעניקים הלוואות מסוכנות, יהיו כאן השלכות אדירות"

הקיבוצים שלקחו את הקהילתיות צעד קדימה

בית קפה חברתי, וואטסאפ ליולדות ופרויקט צעירים למען ותיקים. מצאנו את הקיבוצים בגליל העליון שלקחו את עניין הקהילתיות לגבהים חדשים

משחקי צבעים

רון ושריתה פלד, אדריכלים המאוהבים בצבעים בטור אישי וצבעוני על עיצוב פנים נכון