אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

המגרש הבא שלכם - טיפים לרוכשים

בחירת מגרש למגורים איננה משימה פשוטה. מה אנחנו צריכים, רוצים ובעצם חייבים להכיר לפני הרכישה


בחירת מגרש למגורים איננה משימה פשוטה. בימים שבהם מגרשים למכירה זמינים באזורים ובגדלים שונים, חשוב להקפיד על בחירה מושכלת שמשלבת את כל הפרמטרים הרלבנטיים שעומדים על הפרק. אפיון ומחקר יבואו לידי ביטוי לאחר מכן בעלויות בנייה, בתמורה להשקעה ובאיכות החיים. כמו כן, לצד השיקולים האובייקטיבים הברורים שמלווים בחירת מגרש למכירה, ישנם אלמנטים סובייקטיביים שאין להקל בהם ראש. כאלה אשר משתנים ממשפחה למשפחה ומרוכש לרוכש. ברשימה שלפניכם נבחן היבטים בעלי משקל בכל הנוגע לבחירת מגרש למכירה. אולם, בשל היריעה הקצרה והנושא המורכב, הפרמטרים להלן יהיו בבחינת מעט המחזק את המרובה.

גם בבחירת מגרשים למכירה זכרו את הכלל – מיקום, מיקום, מיקום

רכישת מגרש למגורים היא בסופו של היום עסקת נדל"ן. הכלל הידוע והמוכר של "מיקום, מיקום, מיקום" נכון גם למהלך הזה. כאשר אתם בוחנים מגרש שמוצע למכירה עליכם להתחקות אחר האוכלוסייה שמתגוררת באזור (הקרוב והרחוק) וכן אחר אופי התושבים במקום ומרקם החיים שמצפה לכם. האם זהו יישוב דתי או חילוני, האם הוא ממוקם לצד צירי תחבורה מרכזיים, האם יש באזור פתרונות חינוך איכותיים, מה לגבי תעסוקה ועוד. חשוב מאד לדעת מהי רמת החיים באזור ומהי רמת השירותים הציבוריים שעומדים לטובת התושבים.

בבחירת מגרש למכירה יש לשים לב לפרמטרים ספציפיים כמו חסימת אוויר, סוג הבנייה מסביב, מיקום ביחס לשירותים השונים ביישוב, מרחקים מהשכנים וכדומה. במילים פשוטות, ממש כמו לפני קניית בניית בנוי, ככל שהמגרש שאתם מעוניינים לרכוש מיועד לבית מגורים עליכם לדעת הכל אודות איכות החיים שמצפה לכם בו לאחר קבלת המפתח (ולמשך שנים).

עסקת נדל"ן משתלמת? (צילום: shutterstock)

המגרש עצמו

רוב השאלות שהצגנו בסעיף הקודם עוסקות באזור מבחינת היישוב והסביבה. אולם, בחירת מגרש למגורים מורכבת יותר מבחירת בית בנוי. זאת, משום שיש לבחון לעומק את היתרונות והחסרונות של המגרש הספציפי. נקדים ונאמר שלא אחת מומלץ להתייעץ בנושא עם גורמי מקצוע כמו קבלנים, אדריכלים וחברות בנייה.

כדאי להגיע לשטח ולצלם את המגרש הפוטנציאלי מכמה זוויות שונות. בעיקר מתוך מטרה להכיר את המבנה הטופוגרפי ואת המגרשים הסמוכים. התמונות שתצלמו תהינה כלי מצוין לעריכת השוואה עתידית בין מגרשים, והן יעילות מאד בהתייעצות בהמשך התהליך. ההגעה הפיסית למגרש טובה גם מבחינת התחושה של האווירה שעוטפת את הנכס. יש להגיע למקום לפחות פעם אחת ביום חול ופעם אחת בסוף שבוע. אגב, כמו בכל עסקת נדל"ן, גם מגרש נבחן על פי "תחושת בטן" ואל תמעיטו בערכו של הרגש הפנימי.

בחינה טופוגרפית

בחירת מגרשים למכירה מבחינה טיפוגרפית דורשת התייחסות לאלמנטים שונים. למשל, השיפוע של המגרש יכול מצד אחד להבטיח נוף פתוח, אך מצד שני להקשות על הבנייה והפיתוח ולייקר עלויות. חשוב לבחון האם המגרש יהיה זקוק למילוי קרקע או חציבה בשל קרבתו לכבישים וצירי תנועה. השיפוע והמיקום של המגרש רלבנטיים גם בשאלת המדרגות לכניסה לבית במידה שישנם ילדים קטנים או דיירים/אורחים בעלי מוגבלויות.

כיווני אוויר ואור

בחירת מגרש למכירה מתייחסת לנושאים טבעיים וסביבתיים כמו אוויר, רוח ואור. לדוגמה, מכיוון שזרימת הרוחות בישראל היא בדרך כלל ממערב למזרח, מיקומו של המגרש ביחס למפגעים פוטנציאליים של רעש וריח יכול להיות משמעותי במיוחד ולשנות מקצה לקצה את האטרקטיביות של הנכס. הדברים נכונים לגבי כבישים, אזורי תעשייה, מוסדות לימוד רועשים וכדומה.

באשר לכיוון אור וחום, כולנו מכירים את הכלל הידוע שהשמש זורחת במזרח ושוקעת במערב. בדקו כיצד המגרש ממוקם ביחס למסלול השמש וכן בהתאם לתכנון הבית העתידי (חצר, גינה, מרפסת). אמנם פעמים רבות המיקום של החצר או המרפסת הוא ביחס לנוף ולא למסלול השמש, אך מדובר ללא ספק בפרמטר שיש להתייחס אליו במלוא הרצינות.

מתקנים ציבוריים באזור המגרש והתכנונים מסביב

מתקנים ציבוריים באזור המגרש משפיעים על איכות הנכס. בין המתקנים הללו ניתן למנות למשל קווי מתח גבוה, צמתים רועשות, משאבות מים של חברת מקורות, אנטנות סולאריות וכו'. בחירת המגרש מתייחסת גם לאלמנטים הללו ומיקומם מבחינת כיווני אוויר, טופוגרפיה ומרחקים. לעיתים, מגרשים למכירה מוצעים במסגרת שכונה שטרם נבנתה לחלוטין. דהיינו, הרוכשים מגיעים למקום כאשר הפרויקט עדיין בחיתוליו או בשלבי גמילה ראשוניים. יש לבדוק היטב מה הצפי לגבי השכונה, אלו נופים עומדים להישאר, אלו כבישים יהפכו לצירים סואנים, והיכן יוקמו אזורים ציבוריים.

המיקום של המגרש ביחס לכל אלה משפיע על ההחלטה לגבי נכס כזה או אחר. היות שהפרטים אינם בהכרח זמינים לעין, והיות שהמוכרים לא תמיד מנדבים מרצונם את מלוא המידע, ניתן לקבל תשובות מגורמים אחרים כמו מזכירות היישוב, המועצה האזורית, המועצה המקומית, חברת הבנייה וכדומה. בירור מקדים יימנע תקלות ופערי ציפיות בין הרצוי למצוי בתום תהליך הבנייה.

משפט ומיסים

סוגיה חשובה נוספת שצריך לבדוק במסגרת בחירת מגרשים למכירה היא הנושא המשפטי. לדוגמה, על שם מי רשום המגרש, האם יש עליו עיקולים או הערות אזהרה, האם יש צורך בהסכם ישיר מול רשות מקרקעי ישראל לרכישתו, מהן עלויות המיסוי הכרוכות בעסקה, מהם אחוזי הבנייה ועוד. מומלץ להתייעץ עם עורכי דין אשר בקיאים בתחום המקרקעין ו/או שמאים, מהנדסים, אדריכלים, רו"ח וכל גורם מקצוע רלבנטי.

תכנון המגרש ביחס לבית

איתור מגרש לבניית בית מגורים דורשת התייחסות אמיתית למבנה המתוכנן. דוגמה "קלאסית" לכך היא תכנון החצר ומיקומה ביחס למגרש, הבית, הנוף, הסביבה וכיוצא בזה. זכרו שבחירת מגרש יוצאת מנקודת הנחה שגם השכנים שלכם במגרשים הסמוכים יבנו במקום את ביתם. אז אם אתם מעוניינים בפרטיות יש לדאוג שהמגרש מספק מענה אמיתי.

התייעצו עם בעלי מקצוע

בחירת מגרש, כפי שניתן לראות, היא לא מהלך פשוט. הפרמטרים הרבים שעומדים מאחורי ההחלטה נעים זה לצד זה ושזורים אחד בשני. על מנת למנוע טעויות ובכדי להבטיח שבחרתם נכון, אפשר וצריך לפנות לבעלי מקצוע. גורמים שיודעים כיצד לבחור מגרשים למכירה ומודעים לכל האתגרים הגלויים והסמויים. חשוב מאד שגורמי המקצוע הללו יידעו גם כיצד לאפיין את צרכי המשפחה שלכם ולהתאים אותם למגרש שכן היבטים רבים קשורים ברמה האישית לרוכשים.

מחפשים מגרשים למכירה? לחצו

כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת גרוס

כשחפר ונרקיס מסתכלים לעבר העתיד, הם רואים את ילדיהם מקימים את ביתם בקיבוץ. על הקשר ההדוק בין משפחת גרוס לקיבוץ בו הם גרים תוכלו לקרוא בסיפור הבא

עוברים לקיבוץ? הכירו את הקרן שעוזרת לכם לקבל משכנתא

מתכננים לעבור לקיבוץ? להבדיל מתנאי המשכנתאות בעיר, הפעם כנראה שיהיה לכם על מי לסמוך

עם הרגליים על הקרקע - בחירת מגרש ביישוב כפרי

חושבים על מגרש בכפר? המומחים שלנו מגישים לכם מדריך מקוצר לבחירת מגרש ביישוב כפרי