אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

130 ק"מ מתל אביב: כפר ורדים מצליח לזהור בלב הפריפריה

הכירו את כפר ורדים, המועצה שמצליחה להיות הפנינה של הפריפריה. בלב הגליל, מוקף בירוק וטבע, כפר ורדים הוא אחד היישובים המבוקשים בישראל. אם תשאלו את ראש המועצה העתיד עוד לפנינו. כתבה שלישית בנושא

|

על המורדות הציוריים של הר אשכר, בצפון חבל תפן שבגליל המערבי, שוכן בשלווה היישוב כפר ורדים. לעיתים קשה להאמין, אבל דווקא בלב אזור פריפריאלי לחלוטין, 133 ק"מ מתל אביב, כפר ורדים הוא אחד היישובים המבוססים והאיכותיים ביותר בישראל. מדובר במועצה מקומית אשר מדורגת באשכול ה-9 (מתוך 10) לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ונחשבת לפנינה במרחב שעוטף אותה.

עד לאחרונה, היישוב סבל במידה רבה מעצירת בנייה ויש שטענו כי הוא "קפא על שמריו". אולם, לא עוד. ככל שזה תלוי בראש המועצה המקומית, סיוון יחיאלי, אשר מכהן בתפקידו מאז 2009, לתושבי כפר ורדים יש למה לצפות. ואכן, עם תוכניות שאפתניות לגידול דמוגרפי אשר מדברות על הכפלת האוכלוסייה במקום בתוך שנים ספורות בלבד, וחזון אשר כולל שורה ארוכה של מהפכות בתחומי החינוך, התעסוקה וחיי הקהילה, אי אפשר להתווכח.

"הון אנושי מעולה"

"כפר ורדים תמיד היה יישוב יוצא דופן במרחב שמסביבו", מתגאה יחיאלי, "זהו יישוב אשר התברך בהון אנושי מעולה והון חברתי בלתי רגיל. מצד אחד, כפר ורדים גדול דיו בכדי לספק לתושביו את מלוא השירותים המוניציפאליים. מאידך, המועצה המקומית מקפידה לשמור על עצמה כיישוב קהילתי עם עולמות תרבותיים וחינוכיים עשירים". למרות שהם נמצאים אי שם בפריפריה העמוקה ביותר, תושבי כפר ורדים נהנים ממערכת חינוך מעולה, מרכז מסחרי, אזורי פנאי ובילוי, וכמובן אין ספור ריאות ירוקות. בנוסף, ואולי בגלל המיקום המרוחק, ההתעניינות במגורים בכפר נמצאת תמיד במגמת עלייה.

בכדי לעמוד בביקוש, החליטו במועצה המקומית כפר ורדים לפעול להרחבת היישוב. "הבנייה בכפר ורדים בתנופה והקצב הוא חיובי", אומר יחיאלי, "למשל, בשנה שעברה, שיווקנו עשרות יחידות דיור ביישוב אשר נחטפו בתוך זמן קצר בלבד. לאור ההצלחה, בשנת 2015 אנחנו מתכננים לשווק עוד כ-400 יחידות דיור נוספות והמטרה היא להגדיל את מס' התושבים בכפר ורדים מכ-6,000 כיום לכ-14,000 בעתיד הקרוב".

על רמת החינוך הגבוהה בכפר ורדים ניתן ללמוד מנתוני היישוב מבחינת שיעורי זכאות לבגרות (למעלה מ-87% בשנת 2012), התנדבות לשירות משמעותי ביחידות המובחרות בצה"ל, פעילות ערה ותוססת של שבט "עופר" של תנועת הצופים, אחוזים גבוהים של השתלבות בוגרי כפר ורדים באוניברסיטאות הטובות בישראל ועוד.

"הבנייה בתנופה גדולה"  סיוון יחיאלי (צילום:דוברות)

האם הטבות המס לכפר ורדים יבוטלו?

לאחרונה, שמו של היישוב עלה לכותרות בעקבות ניסיונות לבטל את הטבות המס לכפר ורדים אשר התושבים היו זכאים להן מזה כ-26 שנה. מדובר בהטבת מס אשר הייתה מבוססת על מיקומו של כפר וורדים כיישוב בקו עימות, ונקבע כי היא תבוטל בתחילת שנת 2015. הטענות בעד ביטול ההטבה נשענו כמובן על כך שכפר ורדים הוא יישוב מבוסס ותושביו, אשר משתייכים ל"מעמד הגבוה", אינם זקוקים להנחה של כ-11% בתשלום מס הכנסה. נכון לעכשיו, ביטול ההטבה נדחה ובכפר ורדים נושמים לרווחה. אולם, גם ליחיאלי ברור שהמאבק טרם הסתיים והוא הודף את טענותיהם של התומכים בביטול ההטבה.

"נכון, כפר ורדים הוא יישוב איכותי ויש כאן מספר תושבים שבהחלט לא צריך לדאוג למשכנתא שלהם. עם זאת, השדרה המרכזית של תושבי המקום היא באופן מובהק מעמד ביניים. שינוי הקריטריון באופן כזה שהטבת המס לכפר ורדים תבוטל עלול להביא מיד לעזיבת תושבים ו/או פגיעה בביקוש הרב למגורים במקום. קשה להבין כיצד אינטרס לאומי כמו חיזוק הפריפריה איננו עומד לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות. כמו כן, יש בזה סוג של אמירה חברתית ולאומית. כיצד הפריפריה תוכל להתמודד עם המרכז כאשר התנאים ביניהן שווים אך נקודת הפתיחה שונה לחלוטין?". יחיאלי מוסיף ומפנה למחקרים בינלאומיים אשר מצביעים על כך שפגיעה ביישובים מבוססים בפריפריה עלולה להוביל בשלב ראשון לעזיבת האוכלוסייה האיכותית, ובשלב שני לפגיעה באוכלוסייה המוחלשת שאיננה יכולה או מסוגלת לעזוב.

העתיד הוורוד של כפר ורדים

האם כפר ורדים יצליח להגשים את חזונו של יחיאלי ולהגדיל את אוכלוסייתו פי שניים או שלושה? נחכה ונראה. בינתיים, במועצה המקומית לא עוצרים באדום ועל הפרק עומדים מספר פרויקטים אשר עתידים לשנות את פניו של כפר ורדים מקצה לקצה. למשל, לאחר שנים רבות שבהן ילדי המועצה המקומית נאלצו לנדוד למוסדות חינוך על יסודיים מחוץ ליישוב, הוקם בכפר ורדים תיכון צומח. כעת, כפר ורדים מספק מענה חינוכי מהפעוטון ועד הבגרות האחרונה במתמטיקה. בנוסף, על מנת לשפר את התחבורה הציבורית והפרטית, המועצה המקומית מעודדת הוספת קווי אוטובוס חדשים ונציגיה נמצאים בקשר רציף מול משרד התחבורה בכדי להביא לשדרוג התשתיות והכבישים באזור.

יחיאלי מציין בעניין זה גם את תחנת הרכבת אשר עומדת לקום בשנת 2016 בכרמיאל (20 דק' נסיעה מכפר ורדים). במקביל, אזורי התעשייה סמוכים, וביניהם כמובן אזור התעשייה תפן ואזור התעשייה מעלות-כפר ורדים, הנמצא בתכנון מתקדם. מרבית הפרויקטים למגורים אשר מתוכננים במועצה המקומית הם פרויקטים צמודי קרקע ו/או פרויקטים של בניינים נמוכי קומה. זאת, מתוך מטרה לשמור על אופייה המיוחד של כפר ורדים כמועצה מקומית מתקדמת ואיכותית, אך גם כפרית וקהילתית.

כתבות קודמות בסדרת הכתבות "המועצות המקומיות המובילות":

הסיפור של באר יעקב

הסיפור של כפר יונה

כתבות נוספות בנושא:

כך יראה עמק המעיינות בעשור הקרוב

ישוב חדש, פיתוח שכונות ומיזם תעסוקתי ייחודי יחכו למאות המשפחות שיעברו להתגורר בעמק המעיינות בעשור הקרוב . חלק שני בסדרה

הבית במושב שעוד לא ראיתם

שני מפלסים, אור טבעי ובריכת שחייה מפנקת. האדריכל ומעצב הפנים ירון ברוך מדגים איך אפשר לגור בבית סופר מודרני במושב, ועדיין להכניס את המרחב הכפרי לתוכו

קלטו את משפחת שמיע

בלי לחשוב פעמיים ארזה משפחת שמיע את החפצים, עזבה את העיר הגדולה ועלתה צפונה בלי להביט לאחור. הנה הסיפור שלהם