אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

בתוך פחות משנה: קצרין יוצאת שוב למכרז ענק

בירת הגולן לא עוצרת, ולאחר ששווקו בתחומה במהירות כמעט 200 מגרשים, משיקה קצרין מכרז בנייה נוסף ברובע הכי מבוקש שלה - ובמחירים נמוכים. הנהירה לגולן, פרק ב'


בתחילת 2017, כשדיווחנו על המכרז ברובע 11 בקצרין, לא האמנו שנחזור לרמת הגולן בתוך זמן כה קצר בכדי לשמוע על מכרז חדש נוסף שיוצא לדרך. אך מסתבר שלקצרין יש קצב משלה, ובירת הגולן לא עוצרת. אז עלינו לצפון בשביל לשמוע לראשונה על המכרז חדש, כמעט באותו סדר הגודל כמו הקודם, אבל בדיוק כזה שמציע למשפחות צעירות אפשרויות מגורים ואיכות חיים בשכונה כפרית שקשה להתחרות עימה.

תחילה חשוב להתעכב לרגע, ולציין את הצלחתו המטאורית של מכרז 2017. הנתונים מראים שמתוך 198 מגרשים אשר כמעט כולם שווקו במהירות, כ-170 נקנו על ידי משפחות "מבחוץ". כלומר, הגירה חיובית של כ-400 תושבים בתוך פחות משנה והישג מרשים לכל הדעות.

"במכרז החדש, אשר התפרסם לראשונה בסוף ינואר, אנו מציעים לשיווק 135 מגרשים בסמוך לרובע 11 המבוקש", אומרת קרן אהרן-ביתאן, דוברת המועצה המקומית, "ממש כמו המכרז הקודם, גם כאן המשתכנים ייהנו ממגרשים של 350-650 מ"ר עם זכויות לבנייה פרטית על כ-80% מהשטח. דבר שאין לו כמעט אח ורע בישראל, כולל במרחב הכפרי. יתרה מזו, לאור העובדה שקצרין ממוקמת באזור עדיפות לאומית, הקרקע ניתנת בחינם והדיירים יישאו רק בעלויות פיתוח (כ-250,000 שקלים, תלוי במגרש, ש.ד) ובעלויות הבנייה".

אפשרויות מגורים ואיכות חיים בשכונה כפרית, שלט הכניסה לקצרין (צילום: דוברות)


להביט לכנרת בכחול של העיניים

השכונה משקיפה לנוף מרשים של הכנרת ושמורת נחל זוויתן ומיועדים בה – לפי אהרן-ביתאן – גם לא מעט שטחי ציבור וריאות ירוקות. "בין היתר אנחנו מתכננים להקים כאן פארק תיירות ראשון מסוגו בגולן עם חווה חקלאית, יער מאכל, אורווה, בית חולים לחיות, גינות קהילתיות ועוד", היא מספרת.

אל הדברים מצטרף ראש המועצה המקומית, דימיטרי (דימי) אפרצב. "ההתעניינות בקצרין היא לא טרנד אלא משהו שנבנה במשך 40 שנה ומגיע בעשור האחרון לפרקו", אומר אפרצב, "כשנכנסתי לתפקיד בשנת 2013 התגוררו בקצרין כ-7,500 תושבים והיום אנחנו גאים להיות בית לכ-8,500 תושבים. ההגירה השלילית נבלמה לחלוטין ויש לנו תוכניות לבנות בתוך עשור לפחות 4,000 יחידות דיור בקצרין. כמו שאתם רואים את ההתקדמות של רובע 11, אין לי ספק שזה אפשרי ושזה יקרה".

אחד הנושאים החשובים ביותר עבור אפרצב, ואשר עובר כחוט השני בשיחות שאנו מנהלים עם גורמי המפתח בקצרין, הוא שהמועצה המקומית שואפת להיות לא רק הבטחה לדיור איכותי ובר-השגה, אלא מעטפת שלמה של חינוך, חיי קהילה, תרבות, פנאי ותעסוקה.

"לגור בקצרין זו לא עסקת נדל"ן אלא חבילה שלמה של חינוך, קהילה, תעסוקה ותרבות", אומר אפרצב, "הסלוגן שלי לעניין הזה הוא שהכל אנשים. בקצרין גרים אנשים שאוהבים את החיים, אוהבים את הקהילה ואוהבים לתת מעצמם. המעורבות של התושבים היא מדהימה וזה מה שהופך את קצרין ליישוב עירוני-כפרי עם קסם של מקום קטן ופסטוראלי. למרות שגרים כאן אלפי תושבים, ולמרות שאני בטוח שאנחנו יכולים להיות בקלות יישוב של 50,000 איש, אנחנו מקפידים לשמור על ה-DNA שלנו שהוא בראש ובראשונה קהילתי".

"לגור בקצרין זו לא עסקת נדל"ן" (צילום: דוברות)

עוד במדור: במיוחד לחולמים - יריד קליטה ענק בעמק המעיינות

חינוך כגולת הכותרת


"ההשקעה האדירה שאנו מפנים לחינוך היא גולת הכותרת שלנו", מסבירה אהרן-ביתאן, "מערכת החינוך בקצרין התפרסמה ברבים לא רק כאחת ממערכות החינוך הטובות בצפון, אלא כאחת ממערכות החינוך החדשניות והאיכותיות ביותר בישראל בכלל. ילדי קצרין, כמו גם הוריהם, נהנים מיום לימודים ארוך שמתחיל ב-8:00 בבוקר ונמשך עד 16:15 אחר הצהריים. אנו משלבים תוכניות פדגוגיות פורצות דרך ומקדמים למידה משמעותית במלוא מובן המילה. אחר הצהריים הילדים משתתפים באין ספור פעילויות של המתנ"ס המקומי שמציע עשרות חוגים לכל הגילאים, כולל אגב חוגים למבוגרים ולבני גיל הזהב".

"כמו כן", מוסיפה אהרן-ביתאן, "בשנים האחרונות הוקמו בקצרין עשרות מתקנים לפנאי וספורט עבור הקהילה. מגרש כדורגל, קאנטרי קלאב, בריכת שחייה, מגרשי טניס, גני שעשועים, גני משחקים בכל אחת מהשכונות, מתחם גלגליות, ספריה שעברה שיפוץ לא מזמן, מועדוני נוער ועוד".

40% מהתושבים מתחת לגיל 30

בזכות הצמיחה הדמוגרפית, קצרין היא גם מועצה מקומית צעירה מבחינת אוכלוסייתה. המועצה המקומית, אשר ציינה בשנה שעברה 40 שנים להיווסדה, מתגאה בתמהיל אוכלוסייה המורכב מכ-40% מהתושבים מתחת לגיל 30. כלומר, משפחות צעירות על ילדיהן.

עבור אהרן-ביתאן, אשר נולדה וגדלה בקצרין, המגמות הללו אינן עניין של מה בכך. "בתור דור שלישי לקצרין, וכמי שמגדלת בביתה את הדור הרביעי, זה אושר גדול לראות את קצרין מתפתחת", היא אומרת בגאווה, "כל חיי גרתי כאן ועזבתי רק לתקופה קצרה בגיל 24. כעבור 6 שנים, כשחזרתי בכדי לבנות בקצרין בית למשפחתי, המתינה לי בשובי מועצה תוססת שהינה הרבה יותר מכל מה שחלמתי. חיי תרבות, חינוך מעולה, קהילה תוססת וכל השירותים המוניציפליים והציבוריים שאתה זקוק להם במרחק נגיעה. לאחרונה אפילו פתחו בקצרין מוקד לילה ראשון מסוגו בגולן שמשלים עבורנו מענה רפואי לתושבים ברמת 24/7".

תמהיל אוכלוסייה המורכב מכ-40% מהתושבים מתחת לגיל 30, רובע 11 (צילום: דוברות)כתבות נוספות בנושא:

האסון שהוביל להקמת בית כנסת בקיבוץ הכי חילוני

פטירתו הטראגית של בן הקיבוץ הובילה את אביו למסע הנצחה מיוחד במינו שהסתיים בהקמת בית כנסת ועריכת בר מצווה ראשון אחרי יותר מארבעה עשורים

"החיים פה לא יכולים להיות שונים יותר מגבעתיים ואני שמח"

המשפחות החדשות בגליל העליון לא מביטות דרומה: "בסופו של יום חלק בלתי נפרד מהמגורים כאן הם חיי הקהילה והאנשים שמרכיבים אותה"