אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

"הבנות מתרגשות והעיתוי מושלם מבחינתנו"

עם מעל 400 תושבים, ביה"ס אזורי ומרכז רפואי, היישוב הקהילתי צוחר בלב חבל אשכול, הולך ומסתמן כאחד היישובים המבוקשים למשפחות צעירות המחפשות קהילה ובית חדש במחיר שפוי. כעת המתחדשים שם בשכונה קהילתית חדשה שרוצה לענות בדיוק על הצורך הזה


השיחה עם קרן וקובי בן עמי מפתח תקווה נקטעת תכופות על ידי המוביל שמחפש אותם בממתינה. הארגזים מוכנים, ההתרגשות בשיאה, ובעוד כמה שעות יתחיל המעבר ההדרגתי של המשפחה, שעה וחצי דרומה לחבל אשכול. ביישוב הקהילתי צוחר מחכה להם הדירה השכורה שבה יגורו כשנה עד להשלמת בניית ביתם החדש.

קרן וקובי, הורים ל-4 בנות - אליהם נחזור בהמשך הכתבה - מצטרפים ל-15 משפחות שכבר רכשו בית בשכונה החדשה של היישוב הדרומי, מתוך פרויקט שבשלב א' שלו ייבנו כ-35 יחידות דיור, ובסה"כ כ-73 בתים. מהלך שלו מחכים בצוחר כבר תקופה ממושכת. הבתים יוקמו על מגרשי חצי דונם עם אפשרות לבחירה בין שלושה דגמים בגדלים של 110 מ"ר, 140 מ"ר ו-160 מ"ר. כך גם ישנה אופציה לבנה ביתך עם הפקדת ערבויות והתחייבות ללוחות זמנים.

השכונה החדשה מתחברת עם התנופה שמאפיינת את כלל יישובי המועצה האזורית אשכול, המשתרעת על פני כ-1,000 קמ"ר בצפון-מערב הנגב. אם בשנת 2013 גרו ביישובי אשכול כ-11,000 תושבים, כיום מצבת האוכלוסייה המקומית מתקרבת לכ-15,000 נפש. זינוק של כ-130% בתוך חמש שנים והישג מרשים לכל הדעות.

שעה וחצי מת"א, ותגלו יישוב קהילתי על כל המשתמע (צילום: קוסטה הוס)


היישוב שהוקם ע"י טהרת החינוך

צוחר הוא היחיד מבין יישובי המועצה המוגדר כיישוב קהילתי לא חקלאי. הוא הוקם על ידי גרעין של אנשי חינוך בתחילת שנות ה-70. הייתה זו חבורה של צעירים אידיאליסטיים שעזבו את הכל בשביל להיות חוד החנית של מערכת החינוך המקומית שעברה מהפכה באותם הימים. כיום, 50 שנה לאחר מכן, מתגוררות ביישוב כ-160 משפחות (כ-33% ילדים, מרביתם בגילאי יסודי ותיכון). אופי הקהילה ביישוב נחשב מעורב וחיים בו דתיים וחילוניים כקהילה מגובשת. השכונה החדשה, צוחר ג', היא פרויקט הדגל של היישוב.

"צוחר הוקם על ידי אנשי חינוך ונשאר כזה בין עשרות קיבוצים ומושבים" אומרת איבט מורד אשר חברה בוועד היישוב ואחראית בו על תחומי החינוך והתרבות. כקיבוצניקית שנולדה וגדלה בקיבוץ גבולות הסמוך, אשר עברה לצוחר לפני כשמונה שנים, ברור לה שאלה ימים מרגשים.

"צוחר הוא מקום של אנשים מצוינים ואיכותיים. מקום של קהילה מחבקת ובית נהדר למשפחות צעירות וילדים". אומרת איבט. "מצד אחד יישוב קהילתי עם עצמאות כלכלית וחופש לפרט, ומצד שני אווירה קיבוצית אמיתית של הקיבוץ של פעם. הקהילה בצוחר תמיד הייתה מאוד מגובשת, התושבים והוועד עושים לא מעט שינויים בכדי להתקדם ולפתח את הישוב קהילתית.

היישוב מהווה מרכז אזורי עם מגוון שירותים: מרפאה, סופרמרקט, משטרה, תחנת כיבוי אש, בית קפה, שוק מקומי, גלידריה, מועדון ילדים ונוער והקריה החינוכית הנמצאת בסמוך. לאחרונה המועצה נקטה במהלך משמעותי כאשר איחדה בין מסגרות החינוך של ילדי המושבים וילדי הקיבוצים ויצרה פלטפורמה לימודית-הומוגנית ברוח החינוך הקיבוצי הישן והטוב. כיתות קטנות של לא יותר מ-24 תלמידים בכיתה, סביבת לימודים חיצונית שיוצאת תדיר מארבעת הקירות ומערכת משומנת היטב של סייעות ומלוות המעניקות מענה פרטני לתלמידים.

 
 קהילה מחבקת ובית נהדר למשפחות צעירות. הקהילה בצוחר (צילום: "משקים בנגב")

עוד במדור: האם נמצא הפתרון לבית חדש בקיבוץ במחיר שפוי?

"הביקורים המשפחתיים חשפו אותנו לאיכות החיים"

היות שצוחר הוא יישוב קהילתי, תושביו מוצאים את פרנסתם בשלל מקצועות. לצד ענף החינוך שנחשב עדיין לחלק בלתי נפרד מ-DNA של המקום, יש בצוחר לא מעט בעלי מקצועות חופשיים ועצמאים. חלקם עובדים בחבל אשכול וחלקם נוסעים בתדירות כזו או אחרת לערים הסמוכות, נתיבות, באר שבע, שדרות ואשקלון. שלוש תחנות רכבת חדשות שנחנכו בשנים האחרונות פועלות במרחק של כ-25 דק' נסיעה: אופקים, נתיבות ושדרות. כביש 6 מתחיל בצומת בית קמה, וכביש 4 לוקח למרכז בפחות מ-60 דק'.

"אני במקור מפתח תקווה וקובי מרמת גן", אומרת קרן, "אנחנו שנינו עירוניים לחלוטין אבל הרבה זמן שאנחנו מרגישים שהגיעה העת לשינוי. את חבל אשכול הכרנו בזכות המשפחה של קובי. אח שלו גר כאן בקיבוץ בארי כבר עשרות שנים. לפני כחמש שנים אימו עברה לצוחר".

"הביקורים המשפחתיים חשפו אותנו לאיכות החיים", מצטרף קובי לדברים, "מתוך ההיכרות המשפחתית למדנו על מערכת החינוך הנפלאה של אשכול ועל הקהילה המקסימה שיש כאן ביישוב בפרט וביישובי המועצה ככלל".

"זה שינוי מהעיר אבל אין לי ספק שזה הצעד הנכון", אומרת קרן, "היום אנחנו גרים בבית בפתח תקווה שנמצא ממש על הכביש הראשי. החלטנו להיפרד מהרעש והזיהום ולעבור למקום כפרי, קהילתי ואיכותי. בית פרטי כמו שתמיד חלמנו עליו".

"הבנות מתרגשות והעיתוי מושלם מבחינתנו", אומרת קרן, "אני אשאר כאן עוד שלושה חודשים עד שהקטנה תסיים את שנת הלימודים, ובספטמבר היא תהיה חלק מהחינוך בצוחר".

"הביקורים המשפחתיים חשפו אותנו לאיכות החיים", משפ' בן עמי (צילום: פרטי)

השכונה החדשה בצוחר היא אבן נוספת בחזון שהגדירה לעצמה המועצה האזורית אשכול בכל הנוגע לצמיחה דמוגרפית. כאמור, מדובר על שכונה חדשה ביישוב שבמשך עשרות שנים המתין בסבלנות לרגע שלו לגדול. במזכירות היישוב מספרים על פניות רבות ומגוונת מצד משפחות המתעניינות במקום.

בימים אלה הבנייה בשכונת ההרחבה בעיצומה כאשר עד כה 6 משפחות מתוך 12 כבר החלו לבנות את ביתן, לתכנן את העתיד ביישוב הקהילתי ולהגשים חלום על בית פרטי, וקהילה.

רוצים לבדוק אפשרות לעבור לצוחר? לחצו

כתבות נוספות בנושא:

הקרב על שלום הבית - גרסת העיר והכפר

המחלוקת סביב הנחל לא מראה סימני דעיכה ומעוררת שסעים לא פתורים בחברה הישראלית. למרות זאת ולמען תוצאות מאבקים נפיצים במקומות נוספים שעוד לא החלו, הפתרון

עוברים לקיבוץ? היכונו לקרב משתכנתא מתיש מול הבנק

חולמים על בית בקיבוץ? תחקיר מיוחד שלנו מגלה שהבנקים הגדולים במשק יערימו קשיים אדירים: "מעניקים הלוואות מסוכנות, יהיו כאן השלכות אדירות"

רמ"י חויבה בקיום חוזה בסך 9.75 מיליון ₪ על אף שלא חתמה עליו

הסכם שנערך בין רמ"י למושב תל עדשים קבע כי במקרה של שינוי ייעוד הקרקע והשבתה, תהא האגודה זכאית לפיצוי שייקבע בהתאם לחוות דעת שמאית - רמ"י סירבה לשלם