אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

ועדות קבלה – מהן ומתי הן רשאיות לדחות אתכם?

ועדות קבלה הן תהליך מרכזי בקליטה ליישובים כפריים. כיצד המדינה מצדיקה את קיומן של וועדות הקבלה ומתי מועמדים עלול לקבל דחייה?


אחד המושגים המוכרים לטוב ולרע בהתיישבות הכפרית הוא וועדות קבלה. אלו וועדות אשר פועלות מכוח פקודת האגודות השיתופיות ולפי התיקון לפקודה שידוע בתור "חוק ועדות קבלה". וועדות הקבלה הן חלק מהליך הקליטה של משפחות חדשות ליישובים כפריים. מטרתן העיקרית היא "למיין" את המועמדים הרבים ולשמור על המרקם הקהילתי שבסיס היישובים. זאת, לאור העובדה שבכל יישוב כפרי הקהילה עומדת במרכז.

ועדות קבלה – למה כן?

באחד מפסקי הדין המרכזיים שעסקו בנושא (בג"צ ועדות קבלה) המדינה הסבירה את הסיבות שיש לשמור על הוועדות בתהליך הקליטה. ואלה הן טענות המדינה המרכזיות:

1. העילה לדחיית מועמדים ליישוב כפרי מבוססת על שוני רלבנטי בלבד.
2. הוועדות מייצרות איזון בין מניעת אפליה לבין רצון להמשיך את הפיתוח והצמיחה של היישוב.
3. החוק חל על מספר יישובים מוגבל ומציג רשימה סגורה של שיקולי דחייה.
4. החוק שומר היטב על פרטיות המועמדים.
5. החוק איננו שונה מתהליכי מיון דומים כמו בראיונות עבודה, למשל.
6. החוק לא פוגע בכבוד האדם של המועמדים אלא לכל היותר גורם לפגיעה מידתית.
7. אין כל פסול בקביעת תנאים לשמירה על קהילות "רזות" כמו קהילות ביישובים כפריים.

איך מורכבת וועדת קבלה?

וועדת קבלה מורכבת לפי החוק מחמישה נציגים. שני נציגים מטעם היישוב עצמו, נציג מטעם תנועת ההתיישבות אשר היישוב שייך לה (לדוגמה, התנועה הקיבוצית), נציג המועצה האזורית ונציג מטעם הסוכנות היהודית או ההסתדרות הציונית העולמית. במידה שהיישוב לא שייך לתנועת התיישבות, בוועדה יהיו שלושה נציגים מהיישוב עצמו. יודגש כי נציג המועצה האזורית לא רשאי להיות תושב היישוב והוא מכהן כיו"ר הוועדה.

לא תמיד החוויה הכי נעימה (צילום: shutterstock)


עוד במדור: השקעה בקרקע חקלאית - הזדמנות או עבודה בעיניים? >>


אלו יישובים יכולים להיעזר בוועדות קבלה?


על פי פקודת האגודות השיתופיות, וועדות קבלה יכולות לשמש ככלי בתהליך הקליטה ליישובים אשר עומדים בתנאים הבאים:

1. היישוב ממוקם בנגב או בגליל.
2. ביישוב יש עד 400 בתי משפחה (ובהרחבות קהילתיות, מספר בתי המשפחה ביישוב ובהרחבה ביחד קטן מ-400).

בעבר, כל יישוב כפרי היה יכול לסנן מועמדים באמצעות וועדת קבלה. עם העלייה בהתעניינות בהתיישבות הכפרית בקרב יותר ויותר משפחות בישראל, הביקורת הציבורית לא אחרה לבוא. התיקון המפורסם של חוק וועדות קבלה הביא לשינוי מהותי בסעיפים הרלבנטיים בפקודת האגודות השיתפויות.

כיום, על פי הפקודה, רק יישובים בנגב ובגליל אשר מאוגדים כאגודה שיתופית מוכרת על ידי רשם האגודות השיתופיות יכולים להיעזר בוועדת קבלה. כמו כן, וועדת קבלה לא תיערך אלא ביישוב שבו מספר בתי האב (כולל ההרחבה) לא עולה על 400 והיישוב הוגבל מבחינת צמיחה מירבית בתוכנית מתאר ארצית או מחוזית.

בשנת 2014, כשאגודה לזכויות האזרח ביקשה לפי חוק חופש המידע את שמות היישובים שבהם ניתן לערוך וועדת קבלה, הרשימה שהוחזרה לה כללה 117 יישובים בלבד (מתוך מאות קיבוצים ומושבים ברחבי הארץ).

מי עובר וועדת קבלה?

משתכנים חדשים אשר מתעניינים במגורים ביישובים שרשאים ומבצעים הליך של וועדות קבלה יידרשו לעמוד בפני וועדה זו. אולם, גם לכלל הנ"ל יש שני חריגים שחשוב להכיר. וועדות קבלה אינן חובה לגבי מגורים בשכירות של עד חמש שנים או ירושת נכס.

הטעמים המאפשרים דחייה

וועדה קבלה אשר בוחנת מועמדים ליישוב קהילתי כפרי מתייחסת לפרמטרים ספציפיים כמו גודלו של היישוב, וותק, חוסן כלכלי ואופי האוכלוסייה שמתגוררת במקום. הוועדה לא רשאית לדחות מועמדים תוך אפליה מחמת דת, גזע, מגדר, לאום, מעמד אישי, מוגבלות, נטייה מינית, השקפה, ארץ מוצא או השתייכות פוליטית. פקודת האגודות השיתופיות כוללות פירוט של טעמים לפיהם ניתן לדחות אדם בוועדת קבלה ואלו הם:

1. המועמד ליישוב הוא קטין.
2. המועמד לא מתכוון לקבוע ביישוב הקהילתי את מרכז חייו.
3. המועמד לא הציג יכולת כלכלית להקמת בית ביישוב בפרק זמן מוגדר.
4. המועמד נמצא לא מתאים לחיי חברה בקהילה על פי חוות דעת מקצועית אשר נוסחה על ידי מומחה באבחון התאמה.
5. המועמד לא עונה על מאפיינים מסוימים או תנאי קבלה של היישובים הקהילתי אשר קבועים בתקנות האגודה השיתופית וקיבלו את אישורו של רשם האגודות השיתופיות.

כמו שניתן לראות, שני הקריטריונים האחרונים הם ה"בעייתיים" ביותר. חוסר התאמה לחיי קהילה וחוסר התאמה למאפיינים ספציפיים מהווים סיבות "עמומות" לדחיית מועמדים. כאן טמון הוויכוח בין המצדדים בוועדות הקבלה לבין המתנגדים להן.

 המאמר המלא ושאר מאמרים בנושאי המעבר לכפר מופיעים ב"מדריך למעבר לכפר" אותו הפיק "אתר הבית".

כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת זזרין

משפחת זזרין מחכה לרגע שבו תיכנס לביתה החדש שבנייתו מסתיימת בימים אלה ובינתיים מנצלת את השמש לטיולים בעמק הירוק והפורח. הנה הסיפור שלהם

האם רשות מקרקעי ישראל  "תוקעת" את עתיד הדיור בישראל?

מחקר קובע שניתן להתחיל לבנות כ-160,000 בתים במרחב הכפרי, אך בתנועות ההתיישבות טוענים שפקידי רמ"י מעכבים בכוונה את היוזמה: "לא נמצא בסדר העדיפויות"

הגופים שבודקים האם אתם מתאימים למרקם הקהילתי

חולמים לעבור לכפר? רוב הסיכויים שתצטרכו לעבור אבחון חברתי וכלכלי שנועד להבטיח את עתידו הקהילתי של היישוב כפי שתושביו היו רוצים