אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

בשורה לדרום: מושבניקים יוכלו לעסוק בפעילות לא חקלאית בנחלה

אשר אברג’יל, ראש המועצה האזורית שפיר, ביחד עם תנועת המושבים וחברת מבט למושבים, הצליחו להביא להישג יוצא דופן בחשיבותו מבחינת מכשול התעסוקה במושבים בדרום הארץ


במשך שנים רבות, תושבי מושבים בדרום אשר ביקשו להפעיל באזור המגורים בנחלה פעילות לא חקלאית (פל"ח) נתקלו בהליכים בירוקרטיים מורכבים ונאלצו להתמודד עם שורה ארוכה של גורמים. כעת, בזכות מהלך שהוביל ראש המועצה האזורית שפיר, אשר אברג'יל, ביחד עם תנועת המושבים וחברת "מבט למושבים", נראה כי למושבניקים בדרום מחכה בשורה של ממש.

וועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים (הולנת"ע) במועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה מסמך מדיניות חדש בנוגע לפעילות לא חקלאית במחוז דרום. יוגב שריד, מנכ"ל "מבט למושבים" אשר פעל למען ההישג הנ"ל ביחד אברג'יל ותנועת המושבים, אמר בעקבות אישור המסמך כי מדובר באירוע חשוב שכן "תושבים בדרום אשר יבקשו כעת לבסס את פרנסתם יוכלו ליזום ולפתח עסקים גם בנחלות חקלאיות".

מהלך חשוב, אשר אברג'יל (צילום: אתר המועצה)

להיות צוק איתן כלכלי

במשך כמעט שני עשורים, לא היה קיים כל מסמך מדיניות ספציפי לגבי פעילות לא חקלאית במושבים בדרום הארץ. זאת, למרות שבמחוזות אחרים (צפון ומרכז) הייתה התקדמות משמעותית בנושא. כעת, עם אישור מסמך המדיניות החדש, צפויים שינויים רבים אשר המרכזיים שבהם הם:

• הותר שימוש בשטחים בגודל של עד חצי דונם (500 מ"ר) בניגוד להגבלה של עד 150 מ"ר כפי שביקשה לקבוע הוועדה המחוזית.
• ניתנה אפשרות לעיבוד תוצרת אזורית והוסרה ההגבלה לעיבוד התוצרת של המשק האישי ו/או בעל המשק בלבד.
• ניתנה במסגרת המסמך החדש גמישות נוספת לגבי מיקום הפעילות עד שלושה דונמים.
• לאזורים מסוימים נקבעה אף גמישות לשימושים נלווים לחקלאות בכל חלקה א'.
• בוטלה מגבלה אשר הוצעה בדבר ארבעה צימרים לכל היותר בנחלה.
• הוחרג שטח המרחב המוגן מסך כל השטחים בנחלה.
• במקרים חריגים ומתאימים, נקבע כי יש להוסיף שימושי אחסנה ואריזה.

"המטרה של המהלך הייתה לחזק את המגזר הכפרי וענף החקלאות בדרום", מדגיש שריד, "ראשית, חלק בלתי מבוטל מהפעולות העסקיות המתוכננות תכתבנה עם הפעילות המשקית. למשל, מרכזי מבקרים, קטיף עצמי, אטרקציות חקלאיות, תיירות וכדומה. שנית, לא אחת, המשק החקלאי לבדו לא מסוגל לספק לבעליו את מלוא הצרכים המשפחתיים. לכן, האפשרות להרחיב את הפעילות העסקית לתחומים נוספים תחזק את הבסיס הכלכלי של המשפחה ותשמור בסופו של דבר גם על העבודה החקלאית". שריד מוסיף ומציין כי ההחלטה נוגעת לשטח המגורים בלבד ולא לשטח החקלאי.

ראש המועצה האזורית שידע להגיב בזמן

ההישג בא לידי ביטוי ביתר שאת נוכח מסמך המדיניות המצמצם אשר התקבל לפני כ-10 חודשים בלבד (יוני 2014) על ידי הועדה המחוזית דרום. במסמך הקודם, נקבעו הגבלות רבות על תושבי המושבים ונדחו מרבית עמדותיהם של נציגי המועצות האזוריות. במהלך מבצע "צוק איתן", ובעוד מושבי הדרום סופגים התקפות טילים ברמה היומיומית, המסמך היה אמור לעבור לאישור הסופי.

"כחבר המועצה הארצית, קיבלתי הזמנה בחודש אוגוסט לדיון במדיניות החדשה בוועדה לתכנון נושאים עקרוניים", אומר אברג'יל, "כך, בעוד כל תושבי הדרום מופגזים השכם וערב, המדינה כמעט העבירה מסמך מדיניות שהיה עלול להיות בכייה לדורות. מיד הבנתי שעלינו להגיב במהירות שכן אם לא נפעל נכון התושבים עלולים ליפול שוב אל מלכודות הבירוקרטיה. בשלב ראשון, השגתי דחייה לדיון בוועדה, ובשלב שני גייסתי לצורך העניין את ראשי המועצות האזוריות וכן את תנועת המושבים. תודות לכך, הצלחנו להציג בפני הוועדות את הנתונים כהווייתם והבאנו לשינוי מסמך המדיניות ב-180 מעלות".

אברג'יל מדגיש את החשיבות הרבה של ההחלטה לתושבי הדרום, אשר אינם נתונים רק לאתגרים ביטחוניים אלא נאלצים להתמודד גם עם מרחקים פיסיים וכלכליים. "קח לדוגמה את יישובי המועצה האזורית אשכול", הוא מסביר, "עם צוק איתן ובלי צוק איתן, היישובים מרוחקים במידה ניכרת מכל אזור המרכז. אם לא נוכל נעמיד לטובת התושבים מענה תעסוקתי אפקטיבי, כיצד נוכל להמשיך להצמיח את הדרום מבחינה דמוגרפית עם אוכלוסיות איכותיות?".

"השינוי כבר תוך מספר חודשים"

ההחלטה אשר אושרה פותחת דלתות רבות לתושבים גם בנושאים כגון תיירות כפרית, הקמת עסקים חקלאיים שאינם מבוססים רק על התוצרת של החקלאי עצמו, הרחבת אזור הפעילות הלא חקלאית ל-500 מ"ר (במקום 150 מ"ר כיום) ועוד.

"המרחב ההתיישבותי איננו עוד הכפר הסטנדרטי שהיה לפני 20-30 שנה כאשר \תושבים יכלו להתפרנס בכבוד מארבעה דונמים של משק חקלאי. קיימת חשיבות אדירה להתאמת המגזר הכפרי לתנאים המשתנים, לטכנולוגיות ולטווחים מתקצרים". לדבריו, אם העניינים יתנהלו כמתוכנן, התושבים באזור הדרום יוכלו להרגיש את השינוי כבר בתוך מספר חודשים. "במועצה האזורית שפיר, למשל, יש לנו כבר תוכנית מתאר מוכנה אשר ממתינה רק לאישור. הוועדה המחוזית יכולה לאשרה בתוך חודשים ספורים ואין ספק שמדובר בבשורה יוצאת מגדר הרגיל. אגב, לא רק עבור התושבים בדרום אלא עבור כל המגזר החקלאי-כפרי בישראל".

כתבות נוספות בנושא:

קיבוץ ללא גבולות

לא מעט ישובים פריפריאליים מתמודדים עם בעיות שיווק שונות אך מה תגידו על האתגר של קיבוץ גבולות שמנסה לגרום לכם להבין כמה גדול הפער בין שמו לבין מיקומו

חדש על המדף הכפרי: שכונה בהזמנה

האם שירות מהפכני המציע שירותי בנייה וקהילה במקום אחד עומד לשנות את חוקי המשחק? "חסכון בזמן ובכסף"

עשרות יישובים כפריים נוספו למפת העדיפות הלאומית

הממשלה החליטה: עשרות יישובים כפריים נוספו למפת העדיפות הלאומית. במגזר הכפרי מביעים סיפוק ותקווה לצמיחה מואצת