אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

המעבר לגליל הגדיל את כוח המפעל ב-500%

מפעל י.ש.ר תעשיות פלסטיק פעל במשך כ-30 שנה במפרץ חיפה. לפני שבע שנים, הנהלת המפעל החליטה להעביר את העסק לפארק תעשיות בר לב במשגב. גם הם לא האמינו כשהתברר שההחלטה שינתה את פני העסק לחלוטין. אז מה הסוד?


בשנים האחרונות, קשה שלא לשים לב לתנועה האדירה מהעיר לכפר אשר סוחפת משפחות מכל רחבי הארץ ולכל רחבי הארץ. בזכות אין ספור הרחבות קהילתיות ומסלולי קליטה בקיבוצים, החלום על בית בכפר הופך אט אט למציאות. כן, גם בימים בהם מצוקת הדיור מעסיקה את כולנו.

אחד ההיבטים המעניינים מבחינת המעבר להתיישבות הכפרית הוא השינוי לטובה באיכות החיים של המשפחה עם השלמת הקליטה. סקר לגבי המעבר לכפר, אשר נערך עבור חברת מצפן ואשר נתוניו הוצגו כאן באתר הבית, מסביר היטב את הדברים. לדוגמה, מהנתונים עולה כי 54% מהמשפחות שעוברות לכפר חוות גם מעבר ממגורים בשכירות למגורים בבעלות. כמו כן, 89.4% מהמשפחות מעידות על שיפור של ממש באיכות מגוריהן, וכמעט כל העוברים מציינים שהם הגדילו את הבית הן ברמת השטח והן ברמת מספר החדרים.

נראה כי השיפור הזה יכול להיות גם מנת חלקם של עסקים ומפעלים אשר מחליטים לעזוב את המרכז ולעבור צפונה או דרומה. זהו למשל סיפורו של מפעל י.ש.ר תעשיות פלסטיק, אשר לאחר כמעט 30 שנים שבהם הוא פעל במפרץ חיפה, ההנהלה החליטה לעשות מעשה ולעבור לגליל. המפעל התמקם בפארק תעשיות בר לב, אזור תעשייה מתפתח בין עכו לצפת אשר נמצא כק"מ מזרחית לצומת אחיהוד.

שילש את כוחו. מפעל י.ש.ר (צילום: חברת י.ש.ר.)

גידול של 460% במצבת העובדים

יניב שולמן, מנכ"ל המפעל, בטוח שהבחירה בגליל היה החלטה נהדרת עבור החברה הוותיקה. "מעבר לצפון איננו מהלך שמתרחש בן לילה", מסביר שולמן, "בסך הכל, זה לא פשוט לקחת עסק ולהעתיק אותו חצי שעה מזרחה לאחר כמעט שלושה עשורים. אולם, לאור מה שקרה אתנו בשבע השנים האחרונות, אין לי ספק שפעלנו נכון".

ממש כמו משפחה אשר עוברת מהעיר לכפר ומשפרת בכך את איכות חייה משכירות לבעלות, גם מפעלה של י.ש.ר תעשיות פלסטיק שדרג את מעמדו. באזור מפרץ חיפה, המפעל היה ממוקם על שטח שכור, ובזכות המעבר החברה היא כיום הבעלים של המפעל באופן מלא. "תודות לכך שהמפעל נמצא על שטח בבעלותנו, אנו יכולים לגדול ולהתפתח כראות עינינו", אומר שולמן, "אי אפשר להתעלם מהצמיחה האדירה של י.ש.ר מאז שהתמקמנו בגליל. ממפעל שמעסיק 15 עובדים במפרץ חיפה, החברה מהווה כיום בית ל-70 עובדים והיא מנוע צמיחה בלתי רגיל באזור שבו היא פועלת". ואכן, עם גידול של כ-460% במצבת העובדים, קל להבין מדוע בי.ש.ר לא מרגישים צורך להביט מערבה.

"יכולים לגדול ולהתפתח כראות עינינו" (צילום: חברת י.ש.ר.)

שולמן מציין גם את האווירה הכללית של פארק תעשיות בר לב אשר עוטפת את העבודה במפעל. "שמע, מלבד הנופים המדהימים והאוויר הפתוח, שחשובים לנפש גם אם אתה מגיע בבוקר לאזור תעשייה, התנאים מסביב משדרגים אותנו ברמה היומיומית", הוא מסביר, "בניגוד לאזור התעשייה במפרץ חיפה, בו מפעלים תעשייתיים סוגרים את שעריהם והמגמה היא להפוך את המתחם לאזור מסחרי, בפארק תעשיות בר לב מספר המפעלים גדל ונראה כי הצמיחה בשיאה".

דו קיום וקשר עם הקהילה

מפעל י.ש.ר תעשיות פלסטיק, בדומה למפעלים רבים בצפון, הוא מרכז תעסוקתי משמעותי עבור התושבים המקומיים. כידוע, בין השיקולים המרכזיים אשר עומדים מאחורי המעבר מהעיר לכפר, נושא התעסוקה תמיד "נמצא בכותרות". שולמן מדגיש כי הנהלת החברה מרוצה מאד מכוח האדם החדש אשר גויס באזור ומגיע מדי בוקר לעבודה מכל קצוות האוכלוסייה ומכל היישובים בגליל. "יהודים, ערבים, דרוזים, נוצרים, כולם עובדים אצלנו כתף לצד כתף באווירה נהדרת של דו-קיום", הוא מתגאה, "תהליך גיוס העובדים בצפון היה יעיל ביותר ואנו נמצאים כל הזמן בשיתוף פעולה מלא מול חברות השמה מקומיות וכן מול רשויות וחברות כלכליות".

המפעל דואג לטפח את הקשר עם הקהילה בצפון ובין השאר הוא פועל ביחד עם מוסדות להשכלה גבוהה בשילוב סטודנטים בעבודה, הן במהלך הלימודים במשרות חלקיות, והן עם קבלת התואר בתפקידי מפתח. "דוגמה נהדרת לחיבור עם קהילת ההשכלה המקומית ניתן לראות בקשר שלנו עם מכללת אורט בראודה אשר ממוקמת לידינו. אנו מקבלים לעבודה סטודנטים להנדסה מהמכללה כבר בשנת הלימודים האחרונה שלהם, ורבים מהם מוצאים בחברת י.ש.ר בית חם ומקום להתפתח בו". כמו כן, המפעל מסייע עם הסעות מאורגנות מהיישובים הסמוכים ומעסיק עובדים עם צרכים מיוחדים תוך כדי התכתבות עם מרכזי שיקום באזור.

"מעבר לרצון שלנו לגדול ברמה העסקית, הקשר עם הקהילה הוא חלק בלתי נפרד מהתפיסה של חברת י.ש.ר", אומר שולמן, "מפעל בסדר גודל כזה, אשר בוחר לעבור מאזור חיפה הרווי במקומות פרנסה, לאזור הצפון בו הביקוש לתעסוקה גדול, חייב לראות מבעד לשורת הרווח. כיום, לאחר כשבע שנים בהן אנו פועלים בהצלחה בגליל, ברור לי היטב שככל שאנו נותנים יותר לקהילה, אנו מקבלים ממנה בחזרה פי כמה וכמה".

כתבות נוספות בנושא:

מורה נבוכים: חוק מיסוי הקיבוצים החדש

לאחר 4 חודשי מו"מ בין נציגי האוצר ורשות המיסים לבין התנועה הקיבוצית, הושגו הסכמות משמעותיות בנוגע לאופן המיסוי לחברי קיבוצים

בונים בקיבוץ? קבלו את הבית המקסים ביגור

מבחוץ הוא נראה כמו כל הבתים בקיבוץ, אבל בפנים תמצאו חגיגת צבעים והתאמה מושלמת לדיירים. טור אישי

מוכרים בית? זה התהליך שיעזור לכם למכור בסכום שאתם רוצים

טרנד חדש מתיימר לשדרג את תהליך מכירת הבית: "השקעה של אלפי שקלים בודדים יתורגמו לעשרות אחוזים"