אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

קליטה לקיבוצים - המידע שחשוב לדעת

יש לכם חלום - לעבור לקיבוץ... האווירה הייחודית, סוגי הקהילות שלא פוגשים בדר"כ בערים, מערכות החינוך הנהדרות, והבית צמוד הקרקע עם הגינה הירוקה וגג הרעפים. אז תשמחו לגלות שעשרות קיבוצים בישראל קולטים נכון לרגע זה חברים ומשפחות חדשות, בעיקר ברחבי הצפון, הדרום והמזרח, (ניתן למצוא מס' קטן מאוד של קיבוצים שקולטים משפחות באזורי המרכז והשרון).

אך אם ידעתם או שלא, תהליך ההצטרפות לקיבוץ לא דומה למעבר בין ערים (או שכונות), והוא  יכלול לרוב שלבי אבחון ומיון מעמיקים, ובדיקת יכולת כלכלית לצורך רכישת/בניית הבית בקיבוץ, תנאי הפנסיה של בני הזוג (
ע"ע "מס איזון" במילון מונחי הכפר שלנו) אותם תצטרכו לעבור בתחילת תהליך הקליטה. עוד חשוב להכיר:

הקיבוץ המתחדש
כמה יש: כ-190 קיבוצים.
המושג "קיבוץ מתחדש" או "קיבוץ מופרט" צבר תאוצה ב-15 השנים האחרונות מסיבה אחת - מרבית הקיבוצים בישראל הפכו לכאלה. קיבוץ מתחדש הוא קיבוץ שלא מנהל משק שיתופי וחבריו מתנהלים בעצמאות כלכלית. רמת ההתחדשות וההפרטה משתנה מקיבוץ לקיבוץ ולרוב עוסקת בשלושה נושאים מרכזיים:
  • שכר דיפרנציאלי – שכר לפי סוג עבודה ולא לפי צרכים.
  • שיוך דירות – העברת נכסי קיבוץ לבעלות פרטית. (ע"ע "שיוך דירות" במילון מונחי הכפר שלנו)
  • הפרטת שירותים – הפרטת שירותים שהיו בעבר באחריות מלאה של הקיבוץ.
המודלים הכלכליים של הקיבוצים המתחדשים אינם דומים ולעיתים נשמרים אלמנטים שיתופיים. לדוגמה: רשת ביטחון לחברי קיבוץ ותיקים, עצמאות כלכלית שמשולבת עם כלכלה שיתופית ועוד. כיום הקליטה ברוב הקיבוצים המתחדשים היא קליטה לחברות מלאה. כלומר, המשכורת פרטית אך החברים שותפים בנכסי הקיבוץ, מקיימים חיי קהילה עם ערבות הדדית ומשלמים מיסי קהילה.

הקיבוץ השיתופי
כמה יש: כ-80 קיבוצים.

הקיבוץ השיתופי הוא הקיבוץ ה"קלאסי" שאנו זוכרים מילדותינו, בו החברים מעבירים את הכנסותיהם לקופת הקיבוץ ומתוגמלים לפי צרכיהם. למעשה, כשהקיבוצים החלו לעלות על הקרקע לפני כ-100 שנה, כולם הוקמו כקיבוצים שיתופיים. צורת ההתיישבות הזו החזיקה מעמד עשרות שנים אך קרסה עם משבר הקיבוצים בשנות ה-80. כיום נותרו בישראל פחות מ-80 קיבוצים שיתופיים בלבד. בניגוד למושבים או יישובים קהילתיים, ולעיתים בניגוד לקיבוצים מתחדשים, קליטה לקיבוץ שיתופי היא לרוב קליטה ברמת "הכל כלול".