מושב אבני איתן, גולן

אבני איתן, מושב דתי בגולן

שייך למועצה אזורית גולן

סוג: מושב

אופי הישוב: דתי

איזור עדיפות: 1

מספר תושבים: 600

צור קשר עם אבני איתן

לשיחה עם אבני איתן

073-758-5208

אודות אבני איתן

אבני איתן הינו מושב דתי אשר נמצא בדרום רמת הגולן. מקימי המושב העניקו לו את שמו תוך קביעת ראשי תיבות המזכירים שבעה מחבריהם. מבחינה גיאוגרפית, היישוב נמצא בסמוך למפל השחור בנחל אל על והוא מתנשא לגובה של כ-385 מ' מעל פני הים. הגרעין המייסד אשר הקים את המושב התמקם בתחילה במחנה זמני במושב נוב הסמוך. לאחר כארבע שנים של שהות במחנה הזמני, מקימי המושב עלו על הקרקע עליה נמצא אבני איתן כיום.
בשנת 2006, לאחר תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה וצפון השומרון, נקלטו במושב 17 משפחות מהיישוב נצר סירני. יתרה מכך, "מרכז מורשת גוש קטיף בגולן" פועל מתוך היישוב ובו ניתן להתרשם מהחיים בגוש הדרומי וסיפורם של התושבים אשר פונו מהאזור. הקהילה באבני איתן הינה קהילה ישראלית חמה אשר רבים מבניה ובנותיה עוסקים במקצועות מגשימים כגון הוראה והדרכה. כמו כן, לאחרונה, הוקמה במושב מכינה קדם צבאית לבחורים מחו"ל. מדובר במוסד ייחודי במינו המשלב תורה עם ערכים וציונות. תושבי מושב אבני איתן נהנים בכל השנה מנוף מדהים המקיף את יישובם. מדובר בשמורת הטבע נחל אל על, הנחשבת לאחת השמורות היפות ביותר בגולן בפרט ובישראל בכלל. 


קליטה
מושב אבני איתן איננו קולט לשורותיו משפחות חדשות כיום. בהמשך השנה אמורה להיפתח להיפתח קליטה נוספת.

תחבורה
התחבורה הציבורית ברמת הגולן פועלת תוך כדי שיתוף פעולה בין המועצה האזורית גולן, חברת "רמה" והחברה הכלכלית גולן. גופים אלה חברו יחד על מנת לספק לתושבי הגולן את התחבורה הציבורית היעילה, הנגישה והזמינה ביותר. לאחרונה, המועצה האזורית החליטה לצאת ביוזמה חדשנית לשדרג את רשת התחבורה הציבורית באזור. הוחלט כי המועצה האזורית תפעיל בעצמה, באופן אקטיבי, את התחבורה הציבורית, וזאת תוך כדי קבלת מימון מצד המדינה.
כפועל יוצא מכך, המועצה רכשה 17 אוטובוסים חדשים ו-6 מיניבוסים. אלה הצטרפו ל-12 האוטובוסים אשר כבר פועלים באזור. המועצה האזורית העבירה את המשימה מבחינת התחבורה הציבורית לידיו של זכיין פרטי, אך זה פועל תחת פיקוח של וועדה משותפת אשר חברים בה נציגים ממשרד התחבורה ומהמועצה האזורית.
גורמים בענף סבורים כי הפיילוט ברמת הגולן יהווה מודל שיאומץ בקרוב על ידי מועצות אזוריות בכל רחבי הארץ. מעבר לרכישת האוטובוסים החדשים, תעריפי הנסיעה בגולן נמוכים בכ-20% מהתעריפים בכל הארץ. כמו כן, מונהג בצי התחבורה הציבורית כרטוס חכם וקיים מעקב אחר שעות הגעה ויציאה של הרכבים.