מושב אילניה, גליל תחתון

אילניה, מושב חילוני בגליל תחתון

שייך למועצה אזורית גליל תחתון

סוג: מושב

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 2

מספר תושבים: 600

צור קשר עם אילניה
שם מלא
*
דוא”ל
טלפון
*
הערות
url
https://www.homee.co.il/אילניה/
אני מסכימ/ה לקבל חומר שיווקי מאתר הבית
  • טלפון04-6767221

אודות אילניה

במרכז הגליל התחתון, סמוך לצומת גולני המפורסמת, שוכן מושב כפרי וציורי. מדובר כמובן באילניה. המושב, אשר שייך למועצה האזורית גליל תחתון, הוקם על ידי אנשי העלייה השנייה בשנת 1902. אילניה ידוע גם בשמו סג'רה (על שם הכפר א-שג'רה אשר שכן באזור וחרב במלחמת העצמאות). בתחילת המאה ה-20, התיישבו במקום חלוצים אשר החלו להפריח את השממה באילניה. חרף האתגרים הרבים, החלוצים הצליחו לטעת יתד בקרקע. מושב אילניה מפורסם בין השאר בשל היותו ביתו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון. יהורם טהרלב, כתב על כך את שירו המפורסם על "הזקן":

"הוא הלך אל הגליל, התיישב באילניה. ונהיה שומר עברי עם
נבוט ועם שברייה. בקדחת הוא חלה, ואכל בצל הזית. אך
ידע שהמולדת, זה עוד עץ וזה עוד בית".

כאמור, דרכם של התושבים לא הייתה פשוטה כלל וכלל. האדמה הסרבנית והסלעית הקשתה על עבודת החקלאות, ומשימות השמירה נוכח עוינותם של השכנים הערביים היו עניין שבשגרה. במלחמת העצמאות, ניטשו קרבות עזים באזור זה אשר ידועים כ"קרבות סג'רה". בסופו של דבר, ידם של לוחמי גולני הייתה על העליונה והיישוב החזיק מעמד. החל מסוף שנות ה-50, אילניה הפך למושב. במרוצת השנים, המקום התרחב וגדל וכיום מתגוררים בו כ-500 תושבים.

הקהילה במושב אילניה הינה חילונית בעיקר, אך קיים ביישוב גם אחוז משמעותי של משפחות דתיות. תושבי המקום מקדשים ערכים של סולידאריות חברתית וכבוד הדדי. ואכן, הפסיפס הישראלי המרכיב את האוכלוסייה המקומית הופך את היישוב להטרוגני ואיכותי. ילדי אילניה גדלים בצל עצי פרי ושדות חקלאיים, והוריהם נהנים מכך שתנועת הרכבים איננה סואנת (וזאת בלשון המעטה). כמו כן, מערכת החינוך המצוינת, הפועלת הן מתוך פיקוחה של המועצה האזורית גליל תחתון, והן על בסיס גורמים בתוך המושב, הופכת את עולמם של בני הנוער באילניה לעשיר ופורה. אילניה שוכן בלב נופים גליליים עוצרי נשימה והמקום מהווה מוקד משיכה פופולארי עבור מטיילים ונופשים מכל רחבי הארץ. רבים מתושבי המושב עוסקים כיום בתיירות על גווניה השונים.

חוות סג'רה והמושבה אילנייה הינן אתר לאומי מוכרז. עד היום, הגרעין הישן של המושבה אילניה שומר על אותו האופי מלפני כ-120 שנה. רבים ממבני המקום עומדים על תילם ולאחרונה הם עברו שיפוץ אשר כלל שיקום ושימור. המבקר במקום יכול להתרשם מבית הספר הישן של המושבה אשר הוקם לפני כ-90 שנה, בית האיכר נפתלי פבריקנט (המשמש כיום כספרייה ומרכז הדרכה), מקווה הטהרה הראשון של המושבה (שנחצב בתוך מערה עתיקה) ושרידים נוספים של מבנים ייחודיים. חוות סג'רה המשוחזרת, הידועה גם כחוות השומר, ממוקמת מצפון מערב ליישוב. כיום, ניתן לבקר במקום והוא משמש כבסיס של חיל החינוך.
קליטה
לא קיימת הרחבה באילניה עבור משפחות חדשות.