אלפי מנשה, שומרון

אלפי מנשה, מועצה מקומית מעורב בשומרון

סוג: מועצה מקומית

אופי התישבות: מעורב

מספר תושבים: 8,000

צור קשר עם אלפי מנשה
  • טלפון09-7925111

אודות אלפי מנשה

אלפי מנשה הינה מועצה מקומית השוכנת באזור יהודה ושומרון. היא הוקמה בשנת 1983 והוכרזה כמועצה מקומית כארבע שנים לאחר מכן. היישוב שוכן על גבעה פסטוראלית ומקסימה במערב השומרון, סמוך לכביש 55 וכ-5 ק"מ בלבד מכביש 6. היישוב ממוקם אמנם בשומרון, אך תושביו רואים את עצמם כחלק בלתי נפרד ממרכז הארץ. זאת בין השאר בשל הקרבה הגיאוגרפית של אלפי מנשה לכפר סבא, רעננה והוד השרון.

היישוב אלפי מנשה הוקם לראשונה בתור יישוב שנועד לאכלס עובדים המועסקים במערכת הביטחון ומשפחות אנשי קבע. בתחילת שנות ה-2000, הוחלט על הקמתה של שכונה חדשה באלפי מנשה מתוך מטרה להרחיב את אוכלוסיית היישוב ולהגדיל אותה באופן משמעותי. כיום, אלפי מנשה מושך אליו משפחות צעירות מכל רחבי המדינה, וזאת בשל מיקומו המצוין, איכות החיים ורמת האוכלוסייה. היישוב מדורג 8 מתוך 10 במדד הכלכלי-חברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדובר בדירוג גבוה אשר מעיד בין השאר על אופייה ותרבותה של קהילת אלפי מנשה.

שיעורי הזכאות לבגרות באלפי מנשה מתיישבים אף הם עם הנתונים הללו. מדי שנה, כ-82% מבוגרי אלפי מנשה זוכים לקבל את תעודת הבגרות. מדובר בנתון מרשים במיוחד נוכח הממוצע הארצי. שכרם החודשי הממוצע של תושבי אלפי מנשה נחשב אף הוא לגבוה לעומת הממוצע במשק הישראלי. מדובר בשכר של כ-9,400 שקלים בממוצע (לעומת שכר ארצי ממוצע העומד על כ-7,000 שקלים בלבד).

במילים פשוטות, אלפי מנשה הוא לא רק יישוב מקסים במרכז הארץ, אלא גם בית מצוין למגורים עבור משפחות צעירות. מערכות החינוך המצוינות ביישוב, והפעילויות התרבותיות הרבות המתקיימות בו לאורך השנה, הופכות את אלפי מנשה לאבן שואבת עבור תושבים מכל הארץ. ואכן, הדברים באים לידי ביטוי גם בקצב הגידול השנתי של אלפי מנשה שעמד בשנת 2010 על כ-4.2%.
קליטה והרחבה
אלפי מנשה נחשב ליישוב פופולארי במיוחד בקרב משפחות צעירות. מדובר בתמהיל נהדר של פרמטרים אשר הופכים את אלפי מנשה לשלם הגדול מסך חלקיו. בין השאר, תושביו נהנים ממגורים ביישוב פסטוראלי וכפרי ומחיי קהילה עשירים ומלאים. האוכלוסייה החזקה המתגוררת ביישוב מהווה אף היא שיקול מרכזי במעבר לאלפי מנשה. לכל זה ניתן להוסיף את שירותיה המוניציפאליים המצוינים של המועצה המקומית העומדת לרשות התושבים במגוון רחב של אלמנטים כגון חינוך, רווחה, תעסוקה ועוד. בשנים האחרונות, הוקמו מגוון פרויקטים לבנייה באלפי מנשה המושכים אליהם צעירות וצעירות מכל רחבי ישראל