ישוב קהילתי בית חורון, אזור ירושלים

בית חורון, ישוב קהילתי מעורב באזור ירושלים

שייך למועצה אזורית מטה בנימין

סוג: ישוב קהילתי

אופי הישוב: מעורב

איזור עדיפות: 3

צור קשר עם בית חורון
  • טלפון02-5731118

אודות בית חורון

ישוב בית חורון הוקם בדצמבר 1977 בידי גרעין ששאף להקים ישוב מעורב בו מתקיים זה לצד זה דתיים וחילוניים מתוך הבנה וכיבוד הדדי.
על פי תקנון הישוב, כל אחד רשאי להחליט באם לקיים או לא לקיים את מצוות היהדות בביתו, מבלי שאיש יכפה זאת עליו. יחד עם זאת, בתחום הציבורי יש הקפדה על התנהגות על פי כללי היהדות. כך למשל נאסר על התושבים לקיים מנגלים בחצר ומסיבות רועשות בשבת, אולם איש אינו מתערב בנעשה בבתיהם.
כל מוסדות החינוך בישוב הם בעלי אופי ממלכתי-דתי, וכל התושבים, דתיים וחילוניים, מתחייבים לשלוח את ילדיהם לאותם מוסדות, מלבד מקרים שהפיקוח או מנהל בית הספר סוברים אחרת. בבית הספר יש חובה ללכת עם כיפה וציצית - לבנים ועם חצאית - לבנות.
כחלק מהכיבוד ההדדי יש בבית חורון מגרש מיוחד לחניית שבת, המאפשר לאורחים להגיע למקום במהלך השבת.
בישוב בית חורון יש 4 בתי כנסת, מקווה לנשים להגעלת כלים, יחד עם מבנה תרבות וספריה. בישוב יש גם מגרש כדורסל. תושבי המקום יכולים ליהנות מהבריכה של גבעת זאב. הבריכה מקיימת במועדים קבועים שחיה מעורבת או נפרדת. גם המרפאה נמצאת בגבע זאב.
במקום יש פעילות של תנועת הנוער בני עקיבא, ופינת חי.
בישוב יש כולל ובו 18 אברכים, בשם "משפטי ארץ".
בסמוך יש בסיס של משמר הגבול. בבית חורון גרים כיום כ-180 משפחות מכל הזרמים והגילים. ניתן למצוא במקום ילידי הארץ ליד עולים מרחבי העולם כולו.
תושבי המקום נפרדים זה מזה בשמירת שבת ויתר מצוות התורה, אולם הם מחויבים לכבד את הזולת ואת אורח חייו, ולשמור על זכותו להגשים אותם כל עוד אין בכך פגיעה בזולת. רב הישוב הוא הרב מיכה פרץ.