קיבוץ ברקאי, חיפה וחוף הכרמל

ברקאי, קיבוץ חילוני בחיפה וחוף הכרמל

שייך למועצה אזורית מנשה

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 500

צור קשר עם ברקאי

לשיחה עם ברקאי

073-761-8002

אודות ברקאי

קיבוץ ברקאי הינו קיבוץ אשר נוסד בשנת 1947 על ידי עולים חדשים שהגיעו ארצה מפולין ורומניה. קבוצת המייסדים התגבשה כשנה לפני קום המדינה, ועלתה בפועל על הקרקע באביב 1949. שנה לאחר מכן, הצטרפו לקיבוץ חברים רבים בני תנועת השומר הצעיר. הרוח הגבית החדשה השפיעה רבות על אופיו של הקיבוץ וערכי השמו"צ מצאו מקום של כבוד בקיבוץ ברקאי. שמו של הקיבוץ מקפל בתוכו שתי משמעויות שונות. מצד אחד, מדובר בראשי תיבות של המילים "בני עבודה, רומניה, קיבוץ, ארץ ישראל". מצד שני, עסקינן פירושו של השם הינו כוכב השחר – ברקאי – אשר סימל את זריחתה של ארץ ישראל לאחר שואת יהדות אירופה.

תושבי קיבוץ ברקאי נהנים מכך שהם מתגוררים ביישוב כפרי וציורי הנמצא ממש בליבה של ארץ ישראל. היישוב שוכן בבקעת עירון, המהווה את הערוץ בו זורם נחל עירון. הערוץ ידוע יותר בשמו הערבי – ואדי ערה. ואכן, קיבוץ ברקאי הינו אחד היישובים היהודיים היחידים באזור. עם זאת, תושבי הקיבוץ מקיימים אורח חיים פתוח וליבראלי. רבים מהם מצויים בקשרים מצוינים עם שכניהם הערבים בערים הסמוכות.

קיבוץ ברקאי שייך למועצה האזורית מנשה. המועצה האזורית מנשה הינה מועצה אזורית אשר נמצאת בשנים האחרונות בתנופת פריחה והתקדמות. תושבי המועצה נהנים אפוא משדרוג משמעותי של המערכות העומדות לרשותם. החל ממערכת החינוך, דרך אגף התרבות וכלה בשירותים המוניציפאליים. בשנת 2012, שר החינוך העניק לאילן שדה, ראש המועצה האזורית מנשה, פרס יקיר תנועות הנוער. במסגרת ראיון שנערך עם ראש המועצה לאחר הטקס, האחרון הביע את עמדתו הרואה בחינוך ובנוער את העתיד של המועצה האזורית בפרט, ושל החברה הישראלית בכלל.