ישוב קהילתי גבעון החדשה, אזור ירושלים

גבעון החדשה, ישוב קהילתי חילוני באזור ירושלים

שייך למועצה אזורית מטה בנימין

סוג: ישוב קהילתי

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

צור קשר עם גבעון החדשה
  • טלפון02-5362022

אודות גבעון החדשה

גבעון החדשה קרויה על שם הישוב המקראי גבעון, ששכן באזורבתקופת התנ"ך. לישוב אופי חילוני, אולם מתגוררות בו מספר משפחות דתיות.
תחילתו של הישוב עוד בשנת 1895, כאשר עלתה למקום קבוצה של עולים מתימן. הקבוצה מנתה 13 משפחות שעסקו בחקלאות אולם מחסור באמצעים גרמו להם לעזוב את המקום.
הישוב הוקם מחדש בשנת 1924, בידי 15 חברים שפעלו במסגרת האגודה שישבה את המקום, אולם הם נאלצו לעזוב במהלך מאורעות 1929, לאחר שהמון ערבים מהישוב נבי סמואל תקף את הישוב. התושבים פונו על ידי המשטרה הבריטית, שלא הרשתה להם לשוב לבתיהם.
המקום חודש בשנת 1977 על ידי קבוצה של אנשי גוש אמונים, שהתיישבו תחילה במחנה צבאי ירדני נטוש הנמצא במרחק של כק"מ מהישוב הנוכחי. ישוב הקבע נוסד ב-1981 ולצד גרעין המייסדים התיישבו גם עולים ותושבי הארץ. שטח הישוב הוא כ-180 דונם בלבד, השטח שהיה שייך לאגודת המייסדים הראשונה.
חלק מגרעין המייסדים הקים בסוף את גבעת זאב וחלק אחר את גבעון. בתחילה נקרא הישוב רק "חדשה" אולם בהמשך נוסף לו השם גבעון והוא נקרא גבעון החדשה.
בישוב מתגוררות כ-300 משפחות, רובן חילוניות חלקן מיוצאי חבר העמים. תקנון הישוב אוסר על קליטת משפחות בנות למעלה מ-40 שנים. המקום חילוני באופיו, אולם לאחרונה נבנה בו בית כנסת חדש.