קיבוץ גלעד, גליל תחתון

גלעד, קיבוץ חילוני בגליל תחתון

שייך למועצה אזורית מגידו

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 450

צור קשר עם גלעד
שם מלא
*
דוא”ל
טלפון
*
הערות
url
https://www.homee.co.il/גלעד/
אני מסכימ/ה לקבל חומר שיווקי מאתר הבית
  • טלפון04-9898611
  • פקס04-9898798

אודות גלעד

קיבוץ גלעד הינו קיבוץ אשר עלה על הקרקע שלוש שנים לפני קום המדינה. סיפורו של המקום מתחיל בשנות ה-30 של המאה ה-20. תנועת "החלוץ" בגרמניה, אשר ריכזה בהנהגתו של גיורא יוספטל ילדים יהודים אשר נזרקו מלימודיהם בבתי הספר הגרמניים, החלה בהכשרת הצעירים לקראת העלייה לישראל. כבר באירופה התגבש בקרב חברי הקבוצה החלום להקים קיבוץ בפלשתינה. שמו של הקיבוץ נועד להנציח את נספי השואה, ולמעשה לשמש עבורם כגלעד.

בני דור המייסדים עלו על הקרקע בשנת 1945. עם זאת, וחרף האידיאולוגיה התוססת, השנים הראשונות לא היו סוגות בשושנים. חברי המקום נאבקו בתנאי האקלים הקשים, בקרקע לא מתאימה, וידעו אכזבות לא מעטות. אולם, הדבקות במשימה והאמונה בצדקת הדרך, הובילו את בני גלעד להמשיך במטרתם – הקמת קיבוץ משגשג בארץ ישראל. המשק המקומי החל להתייצב בשנות ה-60 והקיבוץ קלט גם גרעיני צברים ועולים חדשים. המיוחד בקיבוץ גלעד הינו בכך שתושבי המקום מחזיקים באמונה סוציאליסטית-קיבוצית טהורה, אך הם אינם נותרים אדישים לתמורות החברתיות והכלכליות העוטפות אותם. לדוגמא, בשנת 1977, הקיבוץ היה אחד מהראשונים באזור אשר עבר ללינה משפחתית.

במרוצת השנים, המרקם החברתי בקיבוץ השתנה מעט. כיום, רבים מבני ובנות הקיבוץ שבים לגור בגלעד, וזאת במקביל לקליטתם המוצלחת של משפחות מן החוץ. אי לכך, הקהילה הססגונית בקיבוץ גלעד מחברת בין קיבוצניקים, עירוניים, מושבניקים, עולים חדשים, צברים ובני דור המייסדים. חרף ההטרוגניות הקהילתית, תושבי קיבוץ גלעד מנהלים חיים שיתופיים ומשפחתיים תוך כדי איזון מושלם בין הפרט לקהילה. ילדי קיבוץ גלעד, הגדלים בין מטעים ריחניים ושבילים ציוריים, נהנים מדי יום מאווירה חופשית ופסטוראלית. הוריהם מרוויחים אף הם ממערכת החינוך המצוינת הפועלת גם אחרי שעות הלימודים במסגרות חוץ פורמאליות.
קליטה
כיום, קיבוץ גלעד איננו מקבל לשורותיו משפחות מן החוץ. המקום קולט אך ורק בנים חוזרים.