ישוב קהילתי דולב, אזור ירושלים

דולב, ישוב קהילתי דתי באזור ירושלים

שייך למועצה אזורית מטה בנימין

סוג: ישוב קהילתי

אופי הישוב: דתי

איזור עדיפות: 1

מספר תושבים: 1,400

צור קשר עם דולב
  • טלפון02-9975616

אודות דולב

דולב הוא יישוב קהילתי דתי אשר משתייך למועצה האזורית מטה בנימין וממוקם באזור מערב חבל בנימין. הוא מתנשא לגובה של כ-600 מ' מעל פני הים ומרוחק כ-20 ק"מ ממודיעין, כ-26 ק"מ מירושלים, וכ-30 ק"מ מנמל התעופה בן גוריון. אוכלוסייתו מונה כ-1,400 תושבים ומרבית חברי הקהילה משתייכים לציבור הדתי-לאומי. היישוב קרוי על שמו של הנחל הסמוך אשר זורם לצדו, נחל דולב. זהו נחל אשר נחשב למקום הדרומי ביותר בעולם שבו גדלה אוכלוסייה טבעית של דולבים. למעשה, הדולב הגדול ביותר בישראל נמצא כאן.
סיפורו של המקום מתחיל בשנת 1983 כאשר הוקמה בדולב היאחזות נח"ל אשר הוחלפה כעבור זמן קצר על ידי גרעין של תנועת אמנה. כבר בחג הסוכות של אותה השנה, הגיעו להתיישב בדולב חמש המשפחות הראשונות. אליהן הצטרפו כ-12 משפחות נוספות וביחד הורכב הגרעין ההתיישבותי. עם השנים, היישוב פרח ושגשג ונקלטו בו משפחות רבות מכל רחבי הארץ.
בשל מיקומו במערב בנימין, ותודות לקרבתו לירושלים, דולב נחשב למעין פרבר של הבירה. למעשה, הוא נמצא כ-10 דק' נסיעה בלבד מגבעת זאב אשר בפאתי העיר. רבים מתושבי דולב מוצאים את פרנסתם בירושלים ומקצתם "מרחיקים" לאזור המרכז, מודיעין, גוש דן והשרון. כביש 443, אשר סמוך ליישוב, מהווה ציר תחבורה חשוב עבור התושבים. לכך יש להוסיף את הקהילה המיוחדת אשר מתגוררת בדולב, שלמרות צמיחתה הדמוגרפית בשנים האחרונות (ובעיקר בעשור האחרון) מקפידה לשלב תמהיל מדויק של צעירים, וותיקים וילדים. דולב מקיים קשרים ענפים – תרבותיים, חברתיים וכלכליים - עם היישובים הסמוכים לו בגוש טלמונים (טלמון, נריה, נחליאל ושות').
קליטה
נכון לשנת 2014, המקום נמצא בתנופת צמיחה דמוגרפית ומוקמים בו פרויקטים חדשים אשר מיועדים למשפחות צעירות עם ילדים מהמגזר הדתי-לאומי.