קיבוץ הזורע, גליל תחתון

הזורע, קיבוץ חילוני בגליל תחתון

שייך למועצה אזורית מגידו

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 900

צור קשר עם הזורע
שם מלא
*
דוא”ל
טלפון
*
הערות
url
https://www.homee.co.il/הזורע/
אני מסכימ/ה לקבל חומר שיווקי מאתר הבית
  • טלפון04-9899311
  • פקס04-9890942

אודות הזורע

למרגלותיו של הר מנשה, במערב עמק יזרעאל, שוכן קיבוץ הזורע. מדובר בקיבוץ אשר סיפורו איננו דומה לסיפורם של קיבוצים אחרים. קיבוץ הזורע הינו הקיבוץ היחיד בישראל אשר הוקם על ידי גרעין של בוגרי תנועת הנוער "וורקלויטה" (תנועת נוער יהודי-גרמני שחרטה על דגלה ערכים ליברלים המקופלים בהם סממנים סוציאליסטים). עם עלייתה של המפלגה הנאצית לשלטון בגרמניה, בחורף 1933, התנועה המירה את חזונה המקורי ברעיונות סוציאליסטים ציוניים וחבריה החליטו לצאת להכשרה לקראת עלייה.

בני התנועה עזבו את לימודיהם האקדמאיים והתכוננו לעלייה ארצה. בתוך מספר חודשים, הגיעו החלוצים הראשונים מקרב בני התנועה לישראל, והתיישבו באזור מרגלות הכרמל. לאחר מלחמת העצמאות, עם כיבושו של עמק יזרעאל על ידי צה"ל, חברי הקבוצה הקימו את קיבוץ הזורע במערב החבל.

מאז ומעולם, העדפת הכלל וצניעות בכל הנוגע לפרט היו העקרונות המאפיינים של הקהילה בקיבוץ הזורע. מדובר בתורת חיים אשר הונחלה לבני המקום על ידי מייסדי הקיבוץ, ונשמרה במשך ארבעה דורות. עם השנים, נקבעו בקיבוץ "נורמות חברתיות" המקדשות את הסיוע ההדדי והערבות הקהילתית (גם בעיתות משבר ותקופות קשות).

התרבות והאמנות מהוות חלק בלתי נפרד מחייהם של חברי קיבוץ הזורע. בעבר, קיבוץ הזורע היה מפיק קונצרטים, הצגות, הופעות חיות וכדומה. לדוגמא, מדי כמה שנים עלתה בקיבוץ הפקה של הצגת ילדים, אשר בוצעה על ידי תושבי המקום (החל מהתלבושות וכלה בצוות השחקנים). כמו כן, בקיבוץ הוקם מוזיאון המקבל תמיכה ממשלתית והמפעיל תערוכות, סדנאות לילדים, מפגשים עם אמנים ועוד.

ניתן בהחלט לומר כי קיבוץ הזורע מהווה היום מקום מיוחד במינו המשלב בין ארץ ישראל הישנה והטובה לתפיסות מודרניות וליברליות. תושבי הקיבוץ הינם חילונים ברובם וחיי השותפות בין החברים טבועים עמוק במרקם החברתי שנעוץ בדי.אן.איי של המקום. אוכלוסיית הקיבוץ שופעת ילדים ומשפחות צעירות (לצד ותיקי המקום, כמובן).