טמרה , גליל תחתון

טמרה , אחר בגליל תחתון

שייך למועצה אזורית גלבוע

אופי הישוב: אחר

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 1,500

צור קשר עם טמרה

אודות טמרה

הכפר טמרה הינו כפר ערבי ישראלי אשר שוכן למרגלותיה של גבעת המורה. הכפר נמצא בצפון עמק יזרעאל והוא תחת חסותה של המועצה האזורית גלבוע. היישוב הוקם לפני כ-100 שנה על ידי בני משפחת זועבי אשר הגיעו לגליל מירדן. משפחת זועבי הינה אחת המשפחות המפורסמות ביותר בציבור הערבי בישראל ובירדן. מדובר בחמולה ערבית-מוסלמית אשר מרבית חבריה הינם ילידי עיראק ועבר הירדן המזרחי. מבחינת ההתיישבות בישראל, רוב בני המשפחה גרים כיום בנצרת ובמספר כפרים הפזורים בגליל העליון. בעבר, בני החמולה התמקמו בעמדות מפתח שלטוניות, הן בממלכה ההאשמית והן במדינת ישראל.

החמולה מחזיקה בגאווה רבה בגיליונות יוחסין אשר מגיעים, לטענת זקני המשפחה, עד לנביא מוחמד. קיימת מחלוקת בין בני המשפחה (ואף בין גיאוגרפים מומחים) לגבי מועד הגעתם של ראשוני בני זועבי לעבר הירדן המערבי. בעוד הגיאוגרף דוד גרוסמן סבור כי מדובר בערך בסוף המאה ה-18 (לפני כ-250 שנה), יש מבני החמולה אשר טוענים כי המשפחה חצתה את הנהר כבר לפני כ-500 שנה.

במרוצת השנים, בני משפחת זועבי זכו לפרסום רב בשל תפקידיהם הבכירים. בולטים בכך הינם עבד אל-רחמן זועבי אשר כיהן כשופט בבית המשפט המחוזי ובבית המשפט העליון, וחברת הכנסת חנין זועבי.

חשוב להדגיש כי הכפר לא הוקם יש מאין, ובמקום הייתה התיישבות ערבית לפרקים. שמו של הכפר ניתן לו בעקבות יישוב קדום אשר שכן במקום בתקופת בית שני. בשנת 1931, גרו בטמרה כ-193 תושבים בכ-34 בתים. כיום, תושבי טמרה מונים כ-1,500 נפש. תושבי הכפר קיימו קשרים הדוקים ובריאים עם שכניהם היהודיים, ובניגוד לכפרים רבים אחרים, בתקופת מלחמת העצמאות הכפר ידע שקט ותושביו לא עזבו את המקום (כמו תושבי כפרים אחרים).