יבנאל, גליל תחתון

יבנאל, מועצה מקומית מעורב בגליל תחתון

סוג: מועצה מקומית

אופי התישבות: מעורב

מספר תושבים: 4,500

צור קשר עם יבנאל
  • טלפון04-6708344

אודות יבנאל

יבנאל הינה מושבה ציורית אשר שוכנת בבקעת יבנאל. מדובר באזור מרהיב ביופיו המשופע בשדות חקלאיים, פרדסים, שטחי מרעה ונחלים מקסימים. המושבה ממוקמת דרומית מערבית לטבריה והיא נמצאת על כביש 767 המחבר בין המושבה כנרת לכפר תבור.

יבנאל נוסדה לפני כ-110 שנים והוכרזה בתור מועצה מקומית כ-50 שנה לאחר מכן. המועצה המקומית יבנאל מורכבת למעשה מארבעה יישובים הצמודים זה לזה – המושבות משמר השלושה, יבנאל ובית גן, והמושב "המרוחק יותר", סמדר. תושבי יבנאל נהנים מאורח חיים כפרי וקהילתי המשלב תרבות, חינוך, עשייה חברתית ופעילות חקלאית. כמו כן, במקום ישנה פעילות ענפה בתחום התיירות, וזאת בדומה לכל אזור הגליל התחתון.

מאז החיבור בין ארבעת הישובים, ויצירת המועצה המקומית יבנאל, היישוב עבר תמורות רבות. לצד שנים מצוינות של פריחה כלכלית, תושבי יבנאל נאלצו להתמודד גם עם אתגרים לא פשוטים. בסופו של היום, מדובר ביישוב מקסים וציורי אשר תושביו – הגדולים והקטנים – נהנים מחיי קהילה עשירים ותוססים. מבחינה חברתית, המועצה המקומית יבנאל הצליחה להגדיל באופן משמעותי את אוכלוסייתה ברבות השנים, בין אם על ידי קליטה של משפחות חדשות שהגיעו ליבנאל מכל הארץ, ובין אם על בסיס ריבוי טבעי ותושבים מקומיים המבקשים להתגורר במקום בו גדלו.

בשנים האחרונות, התרחבה באופן משמעותי הקהילה החרדית ביבנאל וכיום היא מהווה כ-40% מאוכלוסיית המקום. עם זאת, החיים בין החילונים והדתיים ביבנאל מתקיימים על בסיס כבוד הדדי וערבות חברתית.
לנגד עיניה של המועצה המקומית יבנאל עומדות מספר מטרות. ראשית, פיתוח החינוך אשר המועצה המקומית רואה בו ככלי לעיצוב העתיד ביישוב. לדוגמא, המועצה הרחיבה לאחרונה את פעילותו של המתנ"ס המקומי, בין השאר על בסיס פתיחת חוגים רבים לטובת הילדים ביישוב ובסביבתו. ואכן, כיום מדובר במרכז תרבותי מוביל בגליל התחתון אשר פוקדים אותו גם תושבים המגיעים מהיישובים הסמוכים. מטרה נוספת הינה שיפור התשתיות והשירותים המוניציפאליים לטובת התושבים.

בנוסף, המועצה המקומית יבנאל דואגת גם לטיפוח מתמיד של ענף התיירת במושבה, בין השאר בעזרת סיוע לתושבים בהקמת חדרי אירוח, הפעלת אטרקציות ומוסדות תיירותיים. האווירה הכללית במושב יבנאל הינה כי מדובר במקום מדהים ופורח אשר שם דגש רב גם על טיפוח הנוי ושירותי גינון נהדרים. חזות המושבה נחשבת לחלק בלתי נפקד ממטרותיה של המועצה המקומית וזאת מתוך מטרה לשמור על שכונות יבנאל – יפות ומהודרות.
קליטה
המושבה יבנאל קולט אליה משפחות חדשות אשר מעוניינות להצטרף להצלחה בת למעלה מ-110 שנים. מדובר בהזדמנות נהדרת לגור ביישוב גלילי וכפרי אשר סמוך לכל אזורי התעסוקה והתעשייה החשובים של הצפון. כמו כן, קיימת ביבנאל גם אפשרות לתעסוקה עצמאית בענפים כגון תיירות, מסעדנות, מסחר וכדומה. מאז הקמתה של יבנאל, נקלטו ביישוב תושבים רבים במרוצת השנים אשר העשירו את המרקם התרבותי במקום והפכו את יבנאל למועצה מקומית מובילה באזור.