ישוב קהילתי יעל, גליל תחתון

יעל, ישוב קהילתי מעורב בגליל תחתון

שייך למועצה אזורית גלבוע

סוג: ישוב קהילתי

אופי הישוב: מעורב

איזור עדיפות: 1

מספר תושבים: 120

צור קשר עם יעל

אודות יעל

חבל תענך הינו חבל ארץ בעמק יזרעאל אשר נמצא ללא ספק במרכזו של אחד מהאזורים היפים ביותר במדינה. המקום מלא מכל עבר בשדות חקלאיים מרשימים, מטעים רעננים ומאגרי מים. היישובים בחבל תענך הוקמו בשנות ה-50 של המאה הקודמת, וזאת במסגרת תוכנית ליישוב העמק. הקמתם של היישובים נעשתה באופן הבא – שלושה ישובים וביניהם מרכז. עם השנים, המרכזים הפכו אף הם ליישובים קהילתיים בפני עצמם. מרכז יעל הינו אחד ממרכזים אלה.

מדובר במרכז אשר הוקם על מנת לשרת את המושבים פרזון, מיטב ואביטל. בעקבות ההיסטוריה המקראית הרלבנטית באזור, העוסקת בין השאר במלחמות דבורה וברק בסיסרא, גם שמו של מרכז יעל לקוח מן המקורות. למעשה, שמו של היישוב מנציח את גבורתה של יעל, אשת חבר הקיני, אשר דברי הלל לכבודה נישאים בשירת דבורה.

מרכז יעל הינו ישוב קטן ואינטימי אשר מתגוררת בו כיום כ-20 משפחות בלבד. ואכן, עד היום המקום מהווה מרכז עבור הישובים הסמוכים לו. ביישוב פועל בית הספר הממלכתי דתי "יד אליהו". בבית הספר פועלות כ-14 כיתות ולומדים בו כ-200 תלמידים ותלמידות. ישנן שבע כיתות של בנים (א'-ו') ושבע כיתות בנות (א'-ח'). חשוב לציין כי לומדים בבית הספר גם תלמידים חילוניים והאוכלוסייה בו מורכבת מפסיפס של מגוון שכבות האוכלוסייה בחברה הישראלית.
קליטה
לא קיימת קליטה של משפחות חדשות למרכז יעל.