קיבוץ יפעת, עמק יזרעאל

יפעת, קיבוץ חילוני בעמק יזרעאל

שייך למועצה אזורית עמק יזרעאל

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 950

צור קשר עם יפעת
  • טלפון04-6548952

אודות יפעת

קיבוץ יפעת הינו קיבוץ חילוני בעמק יזרעאל אשר הוקם לפני כ-60 שנה על ידי אנשי "קבוצת השרון" ויוצאי קיבוץ גבת. דור המייסדים התיישב בתחילה בקיבוץ רמת דוד ולמד שם את רזי החקלאות וניהול המשק השיתופי. כעבור זמן מה, בשנת 1954, המייסדים עלו על הקרקע ביפעת. בתחילה, היישוב עוד נשא את שמות הקבוצות המייסדות ונקרא "איחוד השרון-גבת". לאחר מכן, שמו שונה ליפעת.

קיבוץ יפעת נחשב לאחד ממרכזי הקהילה הגדולים והחשובים ביותר בעמק יזרעאל. ראשית, מדי יום מתנקזים לקיבוץ ילדים מכל קצוות האזור ללמוד בבית הספר התיכון הפועל במקום. כמו כן, מדובר גם באתר תיירות פופולארי במיוחד. הקיבוץ מוקף במישוריו המרהיבים של עמק יזרעאל, המרוצפים שדות ירוקים, בריכות דגים ויישובים כפריים. האווירה הפסטוראלית המציפה את האזור, מעניקה לו את הגוון הייחודי של ארץ ישראל הישנה והטובה. ישראלים רבים מבקרים גם במוזיאון לראשית ההתיישבות הפועל בקיבוץ יפעת (ואשר מנציח את קורותיהם של אנשי העלייה השנייה והשלישית עם הקמתם את היישובים בעמק בתחילת המאה ה-20).

הקהילה בקיבוץ יפעת הינה קהילה חילונית ואיכותית אשר חרטה על דגלה ערכים שיתופיים כגון ערבות הדדית, סולידריות, ציונות, חלוציות וסובלנות. פעילויות הנוער והתרבות באזור (בקיבוץ יפעת בפרט, ובעמק יזרעאל בכלל), הופכים את היישוב למקום נהדר לגדול ולהתפתח בו. קרבתו של קיבוץ יפעת לעורקי תנועה חשובים הופכת אותו גם לנגיש במיוחד עבור עובדים ממרכז הארץ והצפון.
קליטה
כיום, אין בקיבוץ יפעת שכונת קליטה המאפשרת קבלה של חברים חדשים ליישוב. עם זאת, ניתן להשכיר נכסים במקום על בסיס התקשרות עצמאית עם גורמים בקיבוץ. לעיתים, מתאפשרת אף רכישה של בתים בקיבוץ באופן פרטי. קליטה וקבלה לקיבוץ יפעת דורשות עמידה בפני וועדה.