מושב יקנעם מושבה, גליל תחתון

יקנעם מושבה, מושב מעורב בגליל תחתון

שייך למועצה אזורית מגידו

סוג: מושב

אופי הישוב: מעורב

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 1,300

צור קשר עם יקנעם מושבה
שם מלא
*
דוא”ל
טלפון
*
הערות
url
https://www.homee.co.il/יקנעם-מושבה/
אני מסכימ/ה לקבל חומר שיווקי מאתר הבית
  • טלפון04-9893252
  • פקס04-9893252

אודות יקנעם מושבה

יקנעם מושבה, בניגוד ליקנעם עילית (העיר הסמוכה לה), הינה יישוב כפרי וקטן. המושבה שוכנת בחלקו המערבי של עמק יזרעאל והיא שייכת למועצה האזורית מגידו. לאחרונה, מלאו ליקנעם 70 שנים להיווסדה. עם הקמתה, המושבה הייתה אמורה להיות יישוב כפרי אשר יגורו בו מאות משפחות בחברה שיתופית. במרוצת השנים, המושבה הפכה ליישוב קהילתי בעל אופי כפרי. דהיינו, במקום מתגוררים גם תושבים אשר אינם עוסקים כלל בחקלאות.

מבחינת משקים חקלאיים, תושבי יוקנעם מגדלים פרחים, ירקות, פירות, משתלות וגידולי שדה. כמו כן, פועלים במושבה גם לולים ורפתות. כאמור, יקנעם צמודה לעיר יוקנעם עילית אשר הוקמה בסמוך אליה בשנת 1950. יקנעם עילית הוקמה בתחילה כמעברה, ולאט לאט גדלה והתפתחה. בשנת 1967, כאשר תושבי המושבה יוקנעם היו למיעוט ביישובם, העיר והמושבה נפרדו. למרות שהמושבה זכתה לשמור על השם יקנעם, ושמה של העיר הומר ל"יוקנעם עילית", שני היישובים משתמשים כיום בשם זה.

סיפורה של המושבה יקנעם החל בשנת 1934, כאשר חברת הכשרת היישוב קנתה בסביבות תל יקנעם 20,000 דונמים. כאמור, המטרה הראשונית הייתה להקים יישוב אשר יאכלס בין בתיו הכפריים קהילה חקלאית-אידיאליסטית המורכבת מכמה מאות משפחות. שנותיה הראשונות של המושבה לא היו פשוטות. תושבי המקום נאלצו להתמודד עם עוינותם של הכפרים הערביים מסביב, ועם קשיי פרנסה. עם זאת, בשל האידיאולוגיה והאמונה, התושבים נאחזו בקרקע. בשנת 1943, גרו במקום כבר כ-40 משפחות (אשר מחציתן חקלאיות).

עם השנים, יקנעם גדלה והתפתחה. כיום, המושבה נחשבת ללא ספק לאחד היישובים הקהילתיים המיוחדים ביותר בישראל. הדרך ליקנעם רצופה בנופים מקסימים המורכבים משדרות איקליפטוסים, שטחי מרעה, שדות חקלאיים, הרים גבהי קומה וירוק רב עונתי. אוכלוסיית המקום מונה למעלה מ-1,300 תושבים. גם 70 שנה לאחר תחילת ההתיישבות ביוקנעם, התושבים במושבה ממשיכים לשלב בין מקצועות חופשיים לחקלאות.
קליטה
חרף הביקוש הרב, והנופים הנהדרים המהלכים קסם אחר המבקרים במקום, יקנעם איננה קולטת לשורותיה חברים חדשים. ניתן לגור במקום על בסיס שכירות לתקופה קצובה או על ידי רכישה פרטית של נכסים במושבה באפיקים עצמאיים.