ישוב קהילתי כדורי, גליל תחתון

כדורי, ישוב קהילתי אחר בגליל תחתון

שייך למועצה אזורית גליל תחתון

סוג: ישוב קהילתי

אופי הישוב: אחר

איזור עדיפות: 2

צור קשר עם כדורי
  • טלפון04-6629502

אודות כדורי

אין הרבה מוסדות חינוך בישראל אשר קשרו את שמם עם סיפורה של התנועה הציונית יותר מבית הספר החקלאי כדורי. מדובר במוסד לימודים מוביל בתחומו אשר מזה עשרות שנים מהווה חממה עבור מנהיגים, תעשיינים, אנשי רוח, פובליציסטים, בדרנים, גנרלים וחקלאים. בית הספר המיוחד שוכן למרגלותיו של הר תבור אשר בגליל התחתון. הוא הוקם לפני כ-70 שנה, ביוני 1933.

שלטון המנדט הבריטי הקים בישראל שני בתי ספר חקלאיים במסגרות פנימייתיות, אשר כדורי הינו אחד מהם. המוסד הוקם על בסיס תרומות שהתקבלו מסר אליס (אליהו) כדורי, יהודי יוצא עיראק. חשוב לציין כי כספו של כדורי הושקע לשם הקמת שני בתי ספר, אחד ליהודים בסמוך לתבור, ואחד לערבים בעיירה טול כרם.

כבר בראשית דרכו, בית הספר החקלאי כדורי נחשב לאחר מבתי הספר הטובים ביותר בארץ ישראל. ואכן, רבים מראשי היישוב העברי שלחו את ילדיהם להתחנך במוסד המצוין. הקבלה לבית הספר הייתה לאחר מיון קפדני של התלמידים והחינוך החקלאי נועד להעשיר את הידע בתחום מבחינת היישוב בארץ. כמו כן, הונהגו בבית הספר שיטות חינוך מיוחדות במינן אשר פיתחו אצל התלמידים מחויבות ומנהיגות. לדוגמא, המנהל הראשון של המוסד, שלמה צמח, התגאה במסגרת "בחינות כבוד" הנערכות ללא נוכחות מורה משגיח.

כמו כן, תוכנית הלימודים שילבה נושאים מגוונים כגון מקצועות ליבה, מורשת ישראל, חקלאות וביטחון. בתקופת מלחמת השחרור, רבים מבוגרי בית הספר הצטרפו לפלמ"ח וחלקם הניכר השתתף במאבק על עצמאות המדינה לאחר מכן.

כדורי לאחר קום המדינה
בחלוף כ-30 שנה, בשנת 1975, בית הספר החקלאי הפך מבית ספר במסגרת פנימייה לבית ספר איזורי. עם זאת, גם היום עדיין קיימת פנימייה פעילה ויוקרתית בכדורי. בשנים האחרונות, בית הספר עבר שדרוג משמעותי ומצבו השתפר לבלי היכר (לאחר ירידה מסוימת בשנות ה-70 וה-80 של המאה ה-20). מאז שנת 2000, הוכנסו לתוכנית הלימוד במוסד מגמות איכותיות וצוות המורים מורכב כיום ממומחים בעלי שם בעולם החינוך. כמו כן, בסמוך לבית הספר התיכון, הוקם גם בית ספר יסודי הפותח את שעריו עבור תלמידים מיישובי הגליל התחתון.
בשנת 2002, שר החינוך העניק לבית הספר את פרס משרד החינוך. כמו כן, לפני כארבע שנים, הבניין ההיסטורי של בית הספר נחנך מחדש לאחר פרויקט רחב היקף של שיפוץ ושימור.
כדורי בימינו
בית הספר החקלאי כדורי מהווה כיום בית עבור כ-1,600 תלמידים ותלמידות. כ-20% מהתלמידים לומדים בפנימייה ומגיעים מכל חלקי הארץ. שאר התלמידים בכדורי מגיעים מיישובי הגליל התחתון כגון כפר תבור, כפר קמא, יבנאל, שדמות דבורה, כפר קיש, שרונה, מצפה, מסד ועוד. כפר הנוער מקיים עדיין את המשנה החקלאית אשר על בסיסה הוא הוקם מלכתחילה. בית הספר מטפח משק חקלאי מתקדם אשר משמש גם את התלמידים מבחינת התנדבות ומסלול מיוחד לבגרות. כמו כן, פועלת במקום גם מכללה לתלמידי יג'-יד'. המרכז האזורי כדורי, אשר התפתח מסביב למוסד הלימודים, מהווה יישוב קהילתי נפרד.

בית ספר רב תרבותי
בית הספר החקלאי כדורי היה מאז הקמתו בית ספר ליברלי ורב תרבותי. כאמור, כספי תרומותיו של סר כדורי המנוח שימשו הן להקמת בית ספר חקלאי בגליל, והן להקמת בית ספר זהה בטול כרם הערבית. כיום, לומדים בכדורי יהודים, מוסלמים ונוצרים. החינוך הרב תרבותי בתיכון החקלאי מסייע לתלמידים לגשר בין הפערים הלאומיים וליצור קשרים אמיתיים וכנים. בכך, בית הספר מעניק תרומה של ממש לחברה הישראלית.

בוגרים מפורסמים
עם השנים, בית הספר החקלאי כדורי שימש כבית חינוכי וערכי עבור גדולי האומה. המפורסם שבהם הינו כמובן יצחק רבין, ראש הממשלה החמישי של מדינת ישראל ורמטכ"ל מלחמת ששת הימים. כמו כן, יגאל אלון, מפקד הפלמ"ח, נמנה אף הוא על בוגרי בית הספר. על הבוגרים המפורסמים הנוספים של המוסד ניתן למנות את הבדרן והקומיקאי, אלי יצפאן, המשורר והעיתונאי, חיים גורי ועוד.