מושב כפר אז"ר, גוש דן והסביבה

כפר אז"ר, מושב חילוני בגוש דן והסביבה

סוג: מושב

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

צור קשר עם כפר אז"ר

אודות כפר אז"ר

גיאוגרפיה
כפר אז"ר שוכן בשטחה של העיר רמת-גן, מזרחית לכביש גהה, על גבולה הצפוני של קרית-אונו. הוא נמצא בין בית חולים תל-השומר ואוניברסיטת בר-אילן. מיקומו האידאלי עשה אותו לאחד הישובים המבוקשים בגוש דן, במיוחד בקרב רופאי בית החולים ומרצים מהאוניברסיטה החפצים לשלב בין בית במושב עם בית במרכז הארץ.

אודות
המושב קרוי על שם הסופר אלכסנדר זיסקינד רבינוביץ'' . הוא עלה על הקרקע בשנת 1932 במסגרת התיישבות האלף. היישוב מוקף על ידי שכונות העיר רמת גן ומצפון גובל בשטחה של עיריית קריית אונו. הוא הוקם על ידי שני ארגונים חלוצים, שרכשו את אדמות המקום והעבירו אותם בהמשך לקרן הקיימת.

קשה להאמין, אבל בעת הקמתו הוא נועד לשמש כחומת מגן ראשונית כנגד התקפות על רמת גן... בשנות ה-30 וה-40 הוא סבל מהתקפות יומיות כמעט, ובשטחו התנהלו אימונים של אנשי ההגנה.

כיום כפר אז"ר הוא היישוב החקלאי היחידי בבקעת אונו, וכן המושב היחיד בישראל הכלול בשטחה של עירייה. במקביל הוא משנה את אופיו בהדרגה לפרבר עירוני בעל נחלות גדולות במיוחד בהשוואה לשכונות של בתים בסביבה.

בעבר היווה המושב חלק ממועצה מקומית משותפת לרמת-אפעל ורמת-פנקס. בעקבות החלטת משרד הפנים על פירוק המועצה וסיפוחה לערים הסמוכות ניהל ועד הישוב מאבק ממושך עד שהצליח להבטיח את שמירת מעמדו של כפר אז"ר בתור מושב עובדים.

אופי האוכלוסייה
האוכלוסייה במקום מונה 500 איש ואינה נושאת צביון מיוחד. רבים מהתושבים הם בעלי מקצועות חופשיים, ואחרים מנהלים עסקים במקום. בתור ישוב שמשלב בית במושב עם קבלת שירותים עירוניים מלאים, זה אחד המקומות היוקרתיים באזור המרכז, אם לא בארץ כולה.
הועד המקומי פעיל מאוד, ובין היתר יש במקום ספריה, מוזיאון לזכר אז"ר, ובית יד-לבנים. במקום יש עדיין מגדל מים ישן.