מושב כפר ברוך, עמק יזרעאל

כפר ברוך, מושב חילוני בעמק יזרעאל

שייך למועצה אזורית עמק יזרעאל

סוג: מושב

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 600

צור קשר עם כפר ברוך
  • טלפון04-6541323

אודות כפר ברוך

מושב כפר ברוך הינו מושב בעל אורח חיים חילוני השוכן בעמק יזרעאל, צפונית-מערבית לעפולה. המושב נקרא על שמו של ברוך כהנא, אחד מתורמיה הראשונים של הקרן הקיימת לישראל. לפני כשש שנים, המושב חגג 80 שנה להיווסדו. באתר המועצה האזורית עמק יזרעאל, מובאים דבריו של אחד מבני דור המייסדים המתאר את הקמת המושב בשנות ה-20 של המאה הקודמת. התיאור מתחיל עם שני אוהלים אשר הוצבו על הקרקע הרטובה, ועם הליכה יומיומית של ארבעה ק"מ לשם הבאת מי שתייה לתושבים.

אט אט, האוהלים הפכו לצריפים, הצריפים לבתים והביצות לשדות פורחים המניבים פרי וירק. כיום, גרים במושב כ-400 תושבים. האוכלוסייה בכפר ברוך מרכיבה קהילה מגובשת במיוחד, המשמרת ערכים משפחתיים וחברתיים מזה עשרות שנים.

כפר ברוך מוקף באתרים מרהיבים והנוף הציורי משרה על המושב אווירה נעימה במיוחד. למשל, המושב סמוך לאגם כפר ברוך, אגם מלאכותי אשר עבר לאחרונה הליך שיקום אקולוגי משמעותי. בסוף האביב, המקום מתמלא בציפורים נודדות החונות באגם בדרכן לאירופה ולאסיה. מדובר בתופעה המושכת אליה ישראלים רבים מכל רחבי הארץ, וזאת בעיקר משום שבניגוד לאתרי הנדידה האחרים, אגם כפר ברוך ממוקם כשעה בלבד מהמרכז.
קליטה
כפר ברוך איננו קולט לשורותיו חברים חדשים במסגרת שכונת הרחבה. עם זאת, ניתן להיכנס למשפחת המושב על ידי רכישה פרטית של נכסים ומגרשים באמצעות לוחות הנדל"ן ה"רגילים". חשוב להדגיש כי הליך הקליטה למושב כולל גם ראיון בפני וועדה קבלה.