קיבוץ כפר החורש, עמק יזרעאל

כפר החורש, קיבוץ חילוני בעמק יזרעאל

שייך למועצה אזורית עמק יזרעאל

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: כ 560

צור קשר עם כפר החורש
שם מלא
*
דוא”ל
טלפון
*
הערות
url
https://www.homee.co.il/כפר-החורש/
אני מסכימ/ה לקבל חומר שיווקי מאתר הבית
  • טלפון04-6558450

אודות כפר החורש

קיבוץ כפר החורש הינו אחד הקיבוצים היפים והציוריים ביותר באזור הגליל התחתון. הקיבוץ, אשר שוכן בעמק יזרעאל (שטח המרוצף בבריכות דגים, אגמים, חורשות ושדות מוריקים), מעניק לחבריו אפשרות אמיתית ליהנות מבית בכפר באווירה פסטוראלית. הקיבוץ הוקם בשנת 1933, שלוש שנים לאחר שהקרן הקיימת לישראל רכשה את האדמות באזור. בתחילה, כפר החורש יוסד על ידי קבוצת "גורדוניה ג'" מנס ציונה. מיד לאחר שהקבוצה עלתה על הקרקע, חבריה החלו בנטיעות באזור. עד שנת 1947, לא היה כביש סלול לקיבוץ והוא היה ממוקם בליבה של אוכלוסיה ערבית עוינת.

לאחר מלחמת השחרור, במהלכה תושבי הקיבוץ מצאו עצמם זמן ממושך תחת מצור ערבי, חלה תחלופת אוכלוסיות במקום. תושבי הקיבוץ החדשים היו חברי קבוצת "צאלים" שבנגב (אשר חבריה השתייכו לתנועת "מכבי צעיר" מהונגריה). אליהם חברו חברי הגרעינים א' ו-ב' אשר הגיעו כמעפילים ארצה. קיבוץ כפר החורש עבר תקופות לא פשוטות ואכן, דרכם של המייסדים לא הייתה סוגה בשושנים.

עם זאת, הנחישות וההקרבה, לצד האמונה בצדקת הדרך ובציונות, גרמו לחלום לקרום עור וגידים. כיום, קיבוץ כפר החורש הינו יישוב לתפארת בעמק יזרעאל. תושביו מקיימים קהילה חילונית, תרבותית וליברלית, והם כבני משפחה גדולה ומאושרת. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, גרים כיום בכפר החורש כ-560 תושבים. תושבי קיבוץ כפר החורש נהנים בין השאר מנופים משגעים הניבטים מכל עבר. לדוגמא, המקום הפך בשנים האחרונות לפופולארי במיוחד בקרב קבוצות רוכבי אופניים המגיעות לצפון מדי שבת. לצידו של הקיבוץ עובר מסלול האופניים כפר החורש, מסלול מסודר המאפשר טיול מדליק ביינות נופי ארץ ישראל הישנה והטובה.
קליטה
כיום, על פי אתר המועצה האזורית עמק יזרעאל, לא קיימת קליטה מיוחדת בקיבוץ כפר החורש. משמע, אין שכונת הרחבה בנמצא. עם זאת, ניתן להשכיר נכסים בקיבוץ ו/או לבחון רכישה פרטית, זאת על בסיס התקשרות עצמאית. מיותר לציין כי היות ומדובר בקיבוץ, הכניסה בשעריו דורשת עמידה בהליך קליטה הבוחן את התאמת המועמדים לחיי הקהילה בכפר החורש.