מושב כפר יהושע, עמק יזרעאל

כפר יהושע, מושב חילוני בעמק יזרעאל

שייך למועצה אזורית עמק יזרעאל

סוג: מושב

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: כ 1012

צור קשר עם כפר יהושע
  • טלפון04-9831277

אודות כפר יהושע

כפר יהושע הינו מושב עובדים חילוני אשר הוקם בעמק יזרעאל בשנת 1927. מקימיו של המושב נמנו על אנשי העלייה השלישית, והוא תוכנן על ידי ריכרד קאופמן, מתכנן ערים ואדריכל גרמני-יהודי אשר פעל רבות באותם שנים (והשפיע לאין שיעור על מראה המושב/הקיבוץ הישראלי). עם הקמת המושב, תושביו קבעו כלל ברזל שהינו "שוויון הוא הבסיס לחיי קהילה תקינים". יתרה כך, התושבים העלו על נס את ערך השוויון וקבעו כי יש לבכרו גם אל מול חופש הפרט. כפר יהושע קיים אורח חיים קהילתי ושיתופי והיה מעין שילוב בין מושב לקיבוץ. ועדה כלכלית אשר עמדה בראש המושב דאגה לספק לחברים את צרכיהם לייצור ולקיום.

במשך תקופה ארוכה, כפר יהושע היה ידוע באידיאולוגיה החזקה היושבת בבסיס סולם הערכים של חבריו. חברי המושב הצליחו לשמר ולהחזיק את הערכים הנ"ל עד לשנת 1988. עם זאת, בסוף שנות ה-80 פקד את המושב משבר ארגוני חריף אשר הביא להפרטת המשק החקלאי. כיום, כל אחד מחברי המושב מחזיק באופן פרטי בקרקע חקלאית וקיימת הפרדה מוחלטת בין המשק השיתופי למשקים הפרטיים. עם זאת, חשוב לציין כי למרות השינויים הכלכליים, הקהילה במקום שומרת עדיין על ערכים של סולידריות ומשפחתיות תוך כדי דאגה לזולת והגנה הדדית על אינטרסים משותפים.

המושב ממוקם באזור מרהיב ביופיו בחלקו המזרחי של עמק יזרעאל. המקום מוקף מכל עבר בנופים עוצרי נשימה המשלבים בין שדות ירוקות, חורשות וותיקות, בריכות דגים והרים גבוהי קומה. האקלים המצוין באזור, הן בחורף והן בקיץ, ידוע כאחת הסיבות המושכות לעמק יזרעאל ישראלים רבים המבקשים בית בכפר לצד קרבה לאזורי התעסוקה.
קליטה
על פי אתר כפר יהושע, הוקמה במושב הרחבה בת כ-65 יחידות עבור בנים חוזרים ומתוכננת בקרוב הרחבה של כ-30 יחידות נוספות. תושבים אשר מעוניינים בכך יכולים גם לרכוש ו/או להשכיר במקום נכסים באמצעות אפיקים פרטיים (כגון לוחות נדל"ן אינטרנטיים). חברות במושב דורשת עמידה בפני הליך קליטה וקבלה הבוחן את התאמתם של המועמדים לאופיו של המקום.