מושב כרם מהר"ל, חיפה וחוף הכרמל

כרם מהר"ל, מושב חילוני בחיפה וחוף הכרמל

שייך למועצה אזורית חוף הכרמל

סוג: מושב

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 650

צור קשר עם כרם המהר"ל

לשיחה עם כרם מהר"ל

073-758-9568

אודות כרם המהר"ל

על אחת הגבעות הדרומיות של רכס הכרמל, שוכן מושב עובדים מקסים בשם כרם מהר"ל. המושב, אשר ממוקם בין עתלית לזיכרון יעקב, נמצא תחת פיקוחה המוניציפאלי של המועצה האזורית חוף הכרמל. הוא קרוי, כמובן, על שמו של המהר"ל, הרב המפורסם מפראג. כרם מהר"ל הוקם לפני כ-65 שנה על ידי קבוצה של עולים ניצולי שואה מצ'כוסלובקיה. מדובר כמובן ביישוב נוסף מתוך מאות יישובי עולים אשר הוקמו בתקופה זו בארץ ישראל בכלל, ובצפון בפרט.

מייסדי היישוב לקחו חלק אינטגרלי בעשייה הציונית ורבים מהם השתתפו ב"בריגדה הצ'כית" שהוקמה בכדי לסייע לצה"ל בראשית דרכו. הרעיונות האידיאולוגיים אשר עמדו מאחורי ההתיישבות בכרם מהר"ל הובילו את מייסדי המושב לקיים במקום קהילה שיתופית. עם זאת, במרוצת השנים, המודל הכלכלי והחברתי במקום השתנה. כיום, כרם מהר"ל הינו מושב עובדים.

בדומה ליישובים רבים באזור, גם פרנסתם של תושבי כרם מהר"ל התבססה בשנים הראשונות על חקלאות (בעיקר משקי חלב וגידול ירקות). עם זאת, החקלאות לא הצליחה לממן את החיים במושב ותושבי המקום נאלצו להתמודד עם קרקעות טרשים סרבניות. ואכן, בשלבים מסוימים המושב נקלע לקשיים כלכליים. עם זאת, וחרף שינויים שונים באוכלוסיית המקום נוכח הקשיים, מושב כרם מהר"ל החזיק מעמד. כיום, מתגוררים במקום כ-650 תושבים. תושבי כרם מהר"ל מהווים קהילה הטרוגנית המורכבת בעיקר מחילונים (אך גם מדתיים).

החל משנות ה-80, המודל הכלכלי במושב כרם מהר"ל הינו חופשי וליבראלי. התושבים מתפרנסים באופן עצמאי. יש אשר עובדים בחקלאות ויש אשר מוצאים את עיסוקם מחוץ לשעריו של המושב (במקצועות חופשיים). ילדי כרם מהר"ל נהנים לגדול במושב ציורי וקסום, המרוחק כ-5 ק"מ בלבד מחוף הים. תנועת הרכבים במושב איננה סואנת, וזאת בלשון המעטה. אי לכך, גם ההורים יכולים בהחלט להיות רגועים כאשר ילדיהם משתובבים בחוץ. המושב ידוע בשטחי נוי מטופחים ובפינות חמד רבות אשר פרושות בו. במרוצת השנים, התגוררו במושב אישים מפורסמים ובעלי השפעה בחברה הישראלית. לדוגמא, עמי איילון (ראש השב"כ לשעבר), איתמר לוי (מפקד חיל הים לשעבר), עמיד לפידות (פעיל סביבתי אשר הקים בכרם מהר"ל בית ירוק על טהרתה של הבנייה האקולוגית) ועוד.