קיבוץ מעיין צבי, חיפה וחוף הכרמל

מעיין צבי, קיבוץ חילוני בחיפה וחוף הכרמל

שייך למועצה אזורית חוף הכרמל

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 630

צור קשר עם מעין צבי

לשיחה עם מעיין צבי

073-757-6601

אודות מעין צבי

במבואותיה המערביים של העיירה הציורית זיכרון יעקב, ששורשיה נטועים עמוק בסיפורה של ההתיישבות הציונית, שוכן קיבוץ מעיין צבי. הקיבוץ, אשר מרבית תושביו הינם חילונים, שייך למועצה האזורית חוף הכרמל. הוא הוקם בסוף שנות ה-30 של המאה הקודמת, כאשר מייסדיו עברו את הכשרתם בדגניה א' המפורסם. בתחילת דרכו, קיבוץ מעין צבי היה יישוב חומה ומגדל אשר תושביו עמלו רבות על ייבוש ביצות כבארה. ואכן, התושבים נאלצו להתמודד עם קרקע חקלאית קשה ועם מחלת הקדחת. חרף כך, הרוח הציונית הפיחה אוויר במפרשי ההתיישבות במעיין צבי, וכיום היישוב מהווה בית עבור מאות תושבים.

בית הטבע ע"ש שמעון אנגרס, אשר שוכן בקיבוץ, הינו מוזיאון טבע מרשים בו ניתן לצפות בפוחלצי זוחלים, ציפורים ויונקים מאזור הכרמל. כמו כן, מוצגים במוזיאון גם ממצאים ארכיאולוגים אשר נאספו מאתרים שונים בכרמל, בעיקר מנחל אורן ומערת כבארה.

הקהילה בקיבוץ מעיין צבי הינה קהילה חילונית אשר נהנית מקרבה לחוף הים (3 ק"מ) ומשכנות הדוקה עם זיכרון יעקב. תושבי מעיין צבי קמים כל בבוקר לניחוח ים תיכוני מתקתק ולאווירה כפרית מיוחדת במינה. הנוף המקיף את מעיין צבי מורכב מפסיפס מרשים של שדות חקלאיים, חולות ים, בריכות דגים וחורשים ירקרקים. תושבי המקום מנהלים חיי קהילה עשירים המלאים בפעילויות תרבותיות לגדולים ולקטנים. מדי שנה, התושבים מציינים ביחד את החגים והמועדים בטקסים מרשימים. ילדי המקום משתתפים בפעילויות נוער מגוונות, הן במסגרת הקיבוץ והן ביחד עם היישובים השכנים ברמה האזורית.

הקיבוץ נמצא במיקום מצוין, על שיפולי הכרמל ועם נוף לים. תושבי הקיבוץ נהנים מקרבה לתל אביב (40 דקות נסיעה) וחיפה (20 דקות נסיעה). אזור קיבוץ מעיין צבי מהווה מוקד עלייה לרגל עבור מטיילים ומשפחות. המקום נהנה מפריחה תיירותית והוא מציע לבאים בשעריו מגוון אטרקציות לכל המשפחה. לא מדובר רק במוזיאון בית הטבע הממוקם בתוך הקיבוץ. בסמוך למעיין צבי פועל פארק דיג מרשים אשר מאפשר כניסה לאגם טבעי המהווה בית עבור דגים וציפורים למיניהם. כמו כן, השבילים המקסימים המתפתלים לצד היישוב מושכים אליהם מטיילים ורוכבי אופניים המבקשים לחוש במגע בלתי אמצעי את ארץ ישראל הישנה והטובה.