קיבוץ משמר הנגב, אזור באר שבע

משמר הנגב, קיבוץ חילוני באזור באר שבע

שייך למועצה אזורית בני שמעון

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 1

צור קשר עם משמר הנגב

לשיחה עם משמר הנגב

073-757-9010

אודות משמר הנגב

קיבוץ משמר הנגב הוקם בלילה שלאחר יום כיפור של שנת 1946 במסגרת מבצע 11 הנקודות. המבצע נועד להקים 11 נקודות ברחבי הנגב כדי להבטיח את הנוכחות היהודית. הנקודות הללו , שאוכלסו ברובן בידי אנשי פלמ"ח, מילאו תפקיד חשוב במלחמת העצמאות בהבטחת השליטה בנגב והשתייכותו למדינת ישראל.
את משמר הנגב הקימו גרעינים של תנועת הנוער "מצודת בורוכוב" מיסודה של פועלי ציון שמאל, תנועה של הפלג השמאלי של מפלגות הפועלים הציוניות. במקום הוקם גם "בית בורוכוב" לזכרו של מי שהיה אחד מהוגי הדעות החשובים של הציונות הסוציאליסטית בתחילת המאה העשרים.
הגרעין המייסד פעל בתחילה כפלוגת עבודה בכפר סבא, ובהמשך הצטרפו לגרעין המייסדים גם בני נוער שהיו שייכים לתנועת "מחנות העולים", ברובם ניצולי שואה שהגיעו ממזרח ומערב אירופה, פולין בלגיה וצרפת. בהמשך, תוך כדי מלחמת העצמאות, הגיעה למקום גם קבוצה מארגנטינה שרצתה להקים בית בקיבוץ.
את השטח להתיישבות רכש הסופר משה סמילנסקי עוד בשנות השלושים, שהעבירו בהמשך לידי הקרן הקיימת לישראל. בתחילה נקרא במקום ביר מנסור, על שם הבאר הסמוכה, ובהמשך שונה שמו למשמר הנגב.
בתחילה לא הצליחו התושבים להתפרנס מחקלאות, וחלקם נאלץ לנדוד עד לסדום למציאת עבודה. בהמשך קלט הישוב מתיישבים ממגוון רחב של מדינות שרצו להקים בית בקיבוץ, מרוסיה ועד לצפון אפריקה ודרום-אמריקה.
עד אמצע שנות ה-60 ניסה הקיבוץ להתמקד בעבודת אדמה כמקור פרנסה עיקרי, אולם ללא הצלחה. לבסוף הוחלט על שילוב של חקלאות ותעשייה, והוקמו מפעלים ראשונים שהביאו להתבססות כלכלית. במקום נוסד גם אולפן ללימודי עברית.
תהליכי השינוי על התנועה הקיבוצית לא פסחו גם על משמר הנגב, והחל משנות התשעים עבר הקיבוץ תהליך שהוביל לבסוף להפרטה מלאה.
הישוב הוא קיבוץ חילוני הכולל כ-170 משפחות ובהם 550 נפש המקיימים בית בקיבוץ.