מושב נבטים, אזור באר שבע

נבטים, מושב חילוני באזור באר שבע

שייך למועצה אזורית בני שמעון

סוג: מושב

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 2

צור קשר עם נבטים

לשיחה עם נבטים

073-782-6789

אודות נבטים

נבטים הוקם בלילה לאחר יום כיפור של שנת 1946, ב-6 לאוקטובר כחלק ממבצע 11 הנקודות. המבצע אורגן על יד הסוכנות היהודית שנועד להציב נוכחות יהודית בנגב, לקראת הדיונים העתידיים בעצרת האו"ם על עתיד המנדט וארץ-ישראל.
בלילה אחד הוקמו 11 ישובים, רובם על ידי גרעינים של צעירים מארצות אסיה אפריקה עם מעט ניצולי שואה וותיקים שרצו להקים בית במושב או בקיבוץ. הסיבה לכך היה הרצון לנצל את ידיעת הערבית של המתיישבים כדי למנוע חיכוכים עם שבטי הבדווים בסביבה.
נבטים, יחד עם יתר הישובים, סבל מקשיים רבים עקב הריחוק ממרכז הארץ, הבידוד הרב והתנאים הקשים.. המקום הקרוב ביותר היה הישוב בית-אשל, שהוקם 3 שנים קודם לכן.
במהלך מלחמת העצמאות נותקו הישובים שוב ושוב, סבלו מהתקפות רבות ומפגיעות חוזרות ונשנות בצינורות המים. לעזרתם נכבש מסלול שיועד לנחיתת מטוסי דקוטה שהביאו עימם הספקה חיונית, פינו פצועים והביאו תגבורות. עקב הקשיים פונה נבטים, ובמקום שהו כוחות צבא.
נבטים רושם לא רק פרק בתולדות המאבק על הקמת המדינה, אלא גם בתולדות ההתיישבות לאחר הקמתה, ומשקף את פסיפס העליות השונות.
לאחר המלחמה הגיעו למקום מספר קבוצות אולם הניסיונות לקיים בו ישוב קבוע נכשל עקב חוסר ההדרכה וההתנכלויות הרבות.
רק לאחר שלמקום הופנה גרעין של עולים מקוצ'ין שבהודו החל להתפתח ישוב של קבע. העולים, שמימנו את עלייתם בכספם, בנו לעצמם בית במושב בזכות גידול פרחים ובמטעי פירות נשירים. בין היתר זכו התושבים לשבור שיאים ביצוא ורדים.
במקום גם הוקם מרכז ליהדות קוצ'ין, ונבנה בית כנסת בדמות בית כנסת מקורי שפעל בקוצ'ין, ושחלקים ממנו יובאו לארץ. במושב נבטים יש גם מרכז לזכר יהדות קוצ'ין, ומסעדה המגישה מאכלים מסורתיים.
במושב נבטים מתגוררים כ-650 איש. חלק מהתושבים מקיימי מצוות למרות שלמקום אינו מוגדר ישוב דתי.